Arama

61 yılda yaklaşık 1000 hayvanı doldurdu

3 yıl önce

Kırklareli ilinde 93 yaşındaki Niyazi Savcı, 61 yıldır ömür boyu süren tahnitçilik sanatını sürdürüyor.

61 yılda yaklaşık 1000 hayvanı doldurdu
ad image
ad image

 

İlde “kuş amca” olarak tanınan Savcı, 1.000'e yakın ölü kuş ve yabani hayvanı sağlam kalması için özel bir işlemle doldurarak tahnitçilik yaptı.

1928 Romanya doğumlu ve 1935 yılında ailesiyle Türkiye'ye göç eden Savcı, askerlik hizmetinin ardından göreve başladı.

32 yaşında babasının mesleği olan tahnitçilikle ilgilenen Savcı, bu sanatını 61 yıl kesintisiz sürdürdü.

Bindiği hayvanların bir kısmını Kırklareli Müzesi'ne bağışladı ve evinin bir odasını müzeye çevirerek bir kısmını sergilemeye başladı.

Savcı, Türkiye'deki beş tahnitçiden biri ve Trakya bölgesindeki tek tahnitçi olduğunu belirterek, sanatın kolay olmadığını vurguladı.

Her hayvanın karakterinin tahnitçilik sanatına yansıması gerektiğini belirten adam, işinin sırrının sabır olduğunu açıkladı.

“Çalışamadığımız hayvanların alanlarını enjektör ve ilaçla kurutuyorum. İçini doldurma malzemeleri, pamuk ve talaşla dolduruyorum. Bir hayvanı doldurmak en az bir hafta sürüyor ”diyen Savcı, bugüne kadar 60 tür hayvan doldurduğunu da sözlerine ekledi.

Kırklareli Müzesi'ne bağışladığı atlı hayvanların bakımını her hafta gerçekleştirdiğini vurgulayan Savcı, müzede sergilenmesi planlanan kirpi arayışına devam ettiğini belirtti.

Tarımsal mücadelede kullanılan birçok kimyasalın yaban hayatına zarar verdiğini kaydeden Savcı, son yıllarda tahnitçilik için hayvan bulamadığını belirtti.

“Tarım kontrolü birçok hayvana zarar verdi. Onları artık göremiyoruz, sadece kitaplarda bulabiliyoruz ”diye ekledi.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image