Arama

65 Yaş Üstündekiler Bu Uyarı Size Mutlaka Okumalısınız?

6 yıl önce


65  Yaş Üstündekiler Bu Uyarı Size Mutlaka Okumalısınız?
ad image
ad image

Uzmanlar kış mevsiminin gelmesiyle bazı hastalıkların artabileceğini belittiler. Bunlar, solunum yolları hastalıkları grip, soğuk algınlığı, sinüzit, zatürre, astık atağı ve KOAH gibi hastalıklar.

 

Gözde İzmir Hastanesi doktorlarından Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Pınar Saraç, 65 yaşın üzerindeki kişilerin hassas dönemlerinden dolayı zatürre ve grip aşılarını yaptırması gerektiğini söyledi. Çünkü bu dönemde vücut direncini azaldığını belittiler. Soğuğun vücudumuzdaki tüm sistemleri yavaşlatabileceğini, çalışmasını bozarak tahrip edebileceğini ifade eden uzmanlar, havanın soğumasıyla birlikte kış hastalıklarının artmaya başladığını dile getirdi.

 

Gözde İzmir Hastanesi doktorlarından Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Pınar Saraç, “Astım ve KOAH gibi kronik (müzmin) akciğer hastalıkları olanlar, soğukta bronş sistemlerinde meydana gelen spazm sonucunda nefes darlığı, öksürük şikayetlerinde artışla birlikte atak geçirebilirler” uyarısında bulundu.

 

"ASTIM ATAĞI ACİL BİR DURUMDUR"

Gözde İzmir Hastanesi doktorlarından Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Pınar Saraç, Astım atağının astımlı bir hastada ilerleyen nefes darlığı, öksürük, hışırtı ve göğüste baskı hissi yakınmaları ile birlikte solunum fonksiyon testi değerlerinde azalma olması ile seyreder ve atağın acil bir durum olduğunu ve ciddiyeti değerlendirilerek uygun tedavinin planlanması gerektiğini söyledi.

KOAH tanısı olan hastanın hastalığının seyrinde mevcut olan nefes darlığı, öksürük, balgam miktarı ve renginde tedavide değişikliklere neden olacak kadar belirgin ve AKUT olarak gelişen olaylardır.

“SOĞUKTA KALMAKLA ZATÜRRE GELİŞEBİLİR”

Halk arasında zatürre olarak bilinen pnömoni hastalığının bazı kişilerde soğukta kalmaktan dolayı gelişebileceğini vurgulayan Dr. Saraç, şu bilgileri verdi:

“Zatürre, bazı kişilerde soğukta kaldıktan sonra gelişir. Burun ve akciğerin içindeki temizlik ve korunmaya yönelik kirpiksi yapıların soğukta çalışmasının bozulması sonucu meydana gelen akciğer iltihabıdır. Bakteri, virüs, mantar gibi çeşitli mikroplarla oluşabilir. En sık görülen, hekime başvurmaya neden olan, en fazla ölüme yol açabilen hastalıklar arasındadır. Özellikle çocuklarda, 65 yaş üstü yaşlılarda, kronik bir hastalığa sahip olanlarda (böbrek, şeker, kalp ve akciğer hastalığı gibi), sigara kullananlarda, bağışıklık sistemini baskılayan bir hastalık veya ilaç kullanımı varlığında daha sık görülür.”

Zatürrenin belirtileri ve tedavi şeklini anlatan Dr. Saraç, “Bakterilerin neden olduğu zatürrede ateş, titreme, öksürük, sarı, yeşil renkte veya kanlı balgam, göğüs Ağrısı ve terleme sık belirtiler arasında yer almaktadır. Viral kaynaklı zatürrede daha çok baş ağrısı, kuru öksürük, yaygın kas ağrısı ve halsizlik belirtileri görülmektedir. Antibiyotikler, bol sıvı alımı, istirahat, ağrı kesiciler ve ateş düşürücüler gibi tedaviler kullanılır. Hastaneye yatması gereken hastalarda daha farklı tedavi gerekebilir. Çok ağır zatürre durumlarında yoğun bakımda yatış, solunum desteği uygulanma zorunluluğu doğabilir” diye konuştu.

Dr. Saraç, bu hastalıktan altta yatan kronik hastalıkların kontrolünün sağlanması, dengeli beslenme, hijyenik önlemler, zatürre ve yıllık grip aşılarının yapılması, sigaranın bırakılmasıyla korunulabileceğini sözlerine ekledi.

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image