Arama

ABD'den Rusya hamlesi!

7 yıl önce


ABD'den Rusya hamlesi!
ad image
ad image

ABD Hava Kuvvetleri uçakların görev tanımlarını, 'Türk hava sahasında muharip hava devriyesi' olarak açıkladı.

İngiltere'deki 48'inci 'Fighter Wing' üssünden İncirlik'e gelen uçakların Türkiye'nin egemenliği ve bölgenin güvenliğine desteğin göstergesi olduğunu belirten ABD, Türkiye ile birlikte NATO müttefikleri olarak barış ve istikrar için sorumluluk paylaşımında bulunduklarını kaydetti.

İLK 6'SI GELDİ

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, bir süre önce 'tank avcısı' olarak bilinen A-10 Thunderbolt-II tipi uçaklarının bulunduğu İncirlik Üssü'ne yaklaşık bir düzine F-15 savaş uçağının intikal edeceğini açıklamıştı. Böylelikle uçakların 6'sı gelmiş oldu. ABD'nin İncirlik kanalıyla attığı bu adımlar Rusya'nın Suriye'deki askeri varlığı düşünüldüğünde oldukça dikkat çekici.

SU-30'LARA KARŞI

Hava muharebesinde önemli başarılara imza atmış olan F-15C'lerin İncirlik'e konuşlanması, Rusya'nın Suriye'de etkin hava muharebesi yapan SU-30 tipi uçaklarına karşı bir hamle olarak değerlendirildi. Amerika Savunma Bakanlığı Sözcüsü Laura Seal, F-15C'lerin sevkiyle ilgili demecinde, “Bu hamle Rusya ile ilgili değil diyemem" ifadesini kullanmıştı. Rusya, Suriye'de savaş uçaklarıyla Suriye semalarında uçmaya başladıktan sonra ABD F-16'larıyla sık sık karşılaşmıştı. Bu karşılaşmalarda Rus SU-30'ların kilitlenmesi üzerine ABD savaş uçakları geri çekilmek zorunda kalmışlardı. ABD'nin, hava muharebe görevlerinde daha üstün olan Rus uçaklarıyla karşılaşan pilotlarına “Müdahale etme, geri dön" emri verdiği haberleri kamuoyuna yansımıştı. Bu süreçte Rusya'nın SU-30 uçakları, Türkiye'nin hava sahasını ihlalleriyle de gündeme gelmişti.

SINIRDA BİLEK GÜREŞİ

Şimdi Türkiye'nin Suriye sınırında hava devriye görevine F-15C hava savunma uçakları da eklenecek. Ancak edinilen bilgiye göre, uçaklar Suriye'deki operasyonlarda da etkin olarak kullanılacak. Rus SU-30 uçakları karşısında savunmasız kalan F-16 savaş uçaklarını bir süre önce İncirlik Üssü'nden geri çeken ve yerine F-15C'leri gönderen ABD, Suriye hava sahasında Rusya'nın kurmaya çalıştığı güç dengelerini bozacak. Esed Rejimi'nin MİG-29 uçakları da artık karşısında Balkan olaylarında hava muharebe zaferi ilan eden F-15C'leri bulacak.

F-15C

Bunun yanında, Lazkiye'de büyük bir hava ve radar üssü kuran, Haseke'de de benzer bir üs kurduğu iddia edilen Rusya, helikopter ve tanklarıyla da Suriye'de önemli bir askeri varlığa ulaştı. ABD'nin tanksavar uçaklarıyla birlikte F-15C'leri İncirlik'e göndermesi, Suriye hava sahasında birçok Rus tacizine maruz kalan Washington'un Moskova'ya hamlesi olarak görülüyor.

ŞİMDİ GÖZLER G-20'DE

Suriye'de siyasi çözüm arayışları son yapılan Viyana zirvesinde de sonuçsuz kalmıştı. Viyana'daki toplantılar, Esed'in geleceğinin ne olacağı konusunda kilitlenmiş ve bir anlaşma sağlanamamıştı. Hatta İranlı bakanlar, “Rusya, Esed'in gitmesini onaylasa da biz bu kararı desteklemeyeceğiz" bile demişti.

Krizin devam etmesiyle birlikte Suriye'deki askeri varlığını artırma yoluna giden ülkeler kervanına Çin de katılmış, “J-15 uçaklarıyla Rusların yanında hava saldırılarına katılacağız" mesajı vermişti. 2011'den buyana 350 binden fazla insanın öldüğü, milyonlarcasının da göç etmek zorunda kaldığı Suriye'de birçok ülkenin bilek güreşi sürerken, şimdi gözler 14-15 Kasım'da Antalya'da yapılacak G-20 zirvesine çevrildi. Havada güç gösterilerinin, ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in BM Genel Kurulu'ndan sonra ilk kez biraraya gelecekleri G-20 zirvesine de damga vurması bekleniyor.

OPERASYON VAKTİ Mİ?

Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, Erbil'de düzenlenen Ortadoğu'nun Geleceği Konferansı'nda, “Onlara (IŞİD) önümüzdeki günlerde askeri olarak harekete geçme planlarımız var. Göreceksiniz. Hepimiz birlikte bu tehlikeye karşı durmalıyız" demişti. Amerikan F-15C'lerinin gelişi, “Operasyon için İncirlik Üssü'nde hazırlıklar başladı mı?" sorusunu gündeme getirdi. IŞİD'in hava gücü olmadığı dikkate alındığında ABD hava muharebe uçaklarının Rusya ve Suriye rejimine ait savaş uçaklarından gelebilecek olası tehdit ve engellemelere karşı gönderildiği belirtiliyor. Başarılı bir geçmişi bulunan F-15'lerin gelişmiş bir versiyonu olan F-15C'ler, Balkan olaylarında Sırpların kullandığı Rus yapımı 4 adet MiG-29 uçağını düşürmüş, Irak'ta ise 33 hava aracını imha etmişti.

UÇUŞA YASAK BÖLGE ARTIYOR 

Türkiye'nin Cerablus-Azez hattında uçuşa yasak bölge oluşturulmasına ilişkin talebine ABD ve Avrupa ülkelerinde desteğin arttığı belirtiliyor. Bu doğrultuda, ABD'nin F-15C hamlesi, aynı zamanda, kurulması olası güvenli bölgenin hava sahasının korunmasına yönelik bir adım olarak değerlendirildi.

 

Kaynak: Vatan

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image