Arama

Afrikalı işçiler Rize'nin çay bahçelerinde çalışmaya başladı

2 yıl önce

COVID-19'un yayılmasını önleme tedbirleri doğrultusunda sınırların kapatılması nedeniyle Gürcistan ve Azerbaycan vatandaşlarının Türkiye'ye gelememesi üzerine Afrika ülkelerinden işçiler, Karadeniz'in Rize ilinde çay toplama boşluğunu doldurdu.

Afrikalı işçiler Rize'nin çay bahçelerinde çalışmaya başladı
ad image
ad image

 

Çay hasadı sezonu başladığında özellikle Kafkas ülkelerinden 40.000 yabancı işçinin Rize'ye gelmesi bekleniyordu. Ancak koronavirüs önlemleri kapsamında sınır kapılarının kapatılması nedeniyle Türkiye'ye girişleri engellendi.

Onların yerine Türkiye'de oturma izni olan Gambiya, Senegal, Sudan ve Zambiya'dan Afrikalı işçiler, geçen yıl olduğu gibi Karadeniz iline günlük ücreti 200-250 TL arasında değişen çay yaprağı toplamaya geldi. (24-29 ABD doları).

Rize'deki geniş çay bahçelerinin en gözde çalışanları üç Senegalli işçi.

Türkiye'ye profesyonel futbolcu olmak için taşınan 23 yaşındaki Senegalli Abdulhamit Baa, çay toplamak için arka arkaya üç yıldır Rize'ye gelen göçmen işçilerden biri.

Maalesef futbol kulübü bulamadım. Buraya arkadaşlarım aracılığıyla bir çay işçisine ihtiyaç olduğunu öğrendiğimde geldim ”diyen Baa, ilk geldiğinde çayı nasıl toplayacağını bilmediğini, ancak yavaş yavaş öğrendiğini söyledi.

"Şimdi çayı iyi seçiyorum," dedi.

Yine 40 yaşındaki Senegalli Osman Sisi yedi yıldır Türkiye'deyken son iki sezonda Rize'de çay toplamaya başladı.

“Arkadaşlarım da gelecek ve bu sezon onlarla çay toplamaya devam edeceğiz” dedi.

Bu göçmen işçilerle çalışan Türk çay toplayıcıları, çalışkan insanlar olduklarını söyleyerek onları sıklıkla övüyorlar.

Demirören Haber Ajansı'na konuşan Türkiye'nin devlete ait çay üreticisi ÇAYKUR'un genel müdürü Yusuf Ziya Alim, çay yapraklarını toplama tekniklerinden bahsetti ve çay bahçesinde sergiledi.

Çay yaprakları yeşil tabakadan değil de odunsu kısımdan toplandığında tekrar filizlenmezler. Filizlenmezlerse kalite olmaz ”dedi Alim.

Alim, çay hasadının üreticiler tarafından aile üyeleri ile birlikte yapılması gerektiğini öne sürdü.

Osmanlılar yaklaşık 140 yıl önce çayla tanıştı. II.Abdülhamid döneminde Bursa'dan Halep'e, Aydın'dan Erzurum'a kadar imparatorluğun dört bir yanında çay ekilmiş, ancak çoğu şehirde elverişsiz iklim koşulları nedeniyle çay verilememiştir.

Ancak kısa süre sonra Karadeniz bölgesinin çay yetiştirmeye daha uygun olduğu anlaşıldı ve 1947'de Türkiye'nin ilk çay fabrikası Türkiye'nin çay başkenti Rize'de kuruldu.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image