Arama

Aile hekimleri derneği federasyonu

8 yıl önce


Aile hekimleri derneği federasyonu
ad image
ad image

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu 3 ayaklı Sağlık Paketi uygulaması kapsamında aile hekimliğiyle ilgili de önemli bir değişikliğin ayrıntılarını açıkladı. Paketteki en dikkat çeken maddelerden biri ise aile hekimliklerinin butik hastanelere dönüştürülme projesi oldu. Buna göre 3-4 aile hekiminin olduğu yerlere bir diş hekimi bir de acil ambulans istasyonu olacak. Ayrıca psikolog ve diyetisyenlerin de içinde olacağı bu kurum butik hastaneye dönüştürülecek.

Aile hekimliklerinin butik hastaneye dönüştürülmesiyle ilgili açıklama yapan Özer,  “Önemli olan aslında 1’inci basamağı koruyucu hekimlikte kullanmak. Biz bugüne kadar yetkililerin söylemlerinde hiç bunları göremedik. Eğer biz koruyu hekimliği yapacaksak bu yerleri butik hastaneye çevirmenin çok da bir mantığı yok aslında. Olsa iyi olur ama acil öncelikli sorun değil” dedi.

Aile Hekimleri Derneği Federasyonu Başkanı Gürsel Özer, 'Butik hastane' projesiyle ilgili AjansHaber'e değerlendirmelerde bulundu:

Aile hekimliklerinin butik hastaneye dönüştürülme projesi belki Anadolu’da bazı yerlerde yapılabilir.  İstanbul’a bakacak olursak bu projenin gerçekleşeceğini düşünmüyoruz. İstanbul’da hiçbir şey için boş alan yok. Biz sisteme ilk geçildiğinde bunu aile hekimleri olarak dile getirmiştik. Bu olanak sağlanamayınca aile hekimleri, kendilerine yerler bularak bu hizmeti devam ettirmeye çalıştılar. Aslına bakarsanız aile hekimlerinin böyle bir sorumluluğu da yoktu.

“PROJE KULAĞA HOŞ GELİYOR AMA…”

Sayın Bakan Müezzinoğlu’nun söyledikleri kulağa çok hoş geliyor. Ancak şuanda var olan aile sağlığı merkezlerinde tamamen devletin elindeyken de böyle bir durum yoktu. Bakanlığın böyle bir projesi olduğunu biliyoruz. Eğer söylenilen şartlarda yaparlarsa kimsenin buna itirazı olmaz herkes de destekler. Ancak bu projenin uzun vadeli bir proje olacağını düşünüyorum.

"AİLE HEKİMİ BÜYÜK İLLERDE 5 BİN HASTAYA BAKIYOR"

Aile hekimliğinin başka sorunları da var.  Avrupa ülkelerinde bir aile hekimine ortalama bin 500 ila 2 bin 500 civarında hasta düşerken Türkiye’de bu ortalama büyük illerde 5 bin hasta civarında. Bakanlığın hedefi Türkiye’deki bu rakamı 2 bin 500’e düşürebilmek.

“AİLE HEKİMLERİNİN ÖNCELİKLİ SORUNU BUTİK HASTANE DEĞİL”

Bizim toplumumuz şuanda tüketim topluluğu. Sağlık okur-yazarlığını artırmamız gerekiyor. 1’inci basamak muayene yerleri insanları ayakta tedavi eden bir alan olarak görülüyor. Bu algı çok yanlış. Önemli olan aslında 1’inci basamağı koruyucu hekimlikte kullanmak. Biz bugüne kadar yetkililerin söylemlerinde hiç bunları göremedik. Eğer biz koruyu hekimliği yapacaksak bu yerleri butik hastaneye çevirmenin çok da bir mantığı yok aslında. Olsa iyi olur ama acil öncelikli sorun değil.

Acil öncelikli sorunumuz, aile hekimlerini sadece kendi işlerini yapan kurumlar haline getirmek için çözüm üretilmesi olmalı. Hastaların yönlendirileceği, hasta bakılacak bir yer olarak düşünülmemeli. Tamamen koruyucu hekimliğin yapılacağı alanların sunulması gerekiyor. Aile hekimlerinin sadece aile hekimliği yapılmasının istenmesi lazım bunun da gerçekten istenmesi lazım.

“AİLE HEKİMLİĞİ, KORUYUCU HEKİMLİK OLARAK GÖRÜLMELİ”

Kaynak: AjansHaber

 

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image