Arama

Alzheimer için korkutan rakam! 2050'de...

8 yıl önce


Alzheimer için korkutan rakam! 2050'de...
ad image
ad image

Sibel Meral / AjansHaber

Alzheimer hastalığında ileri yaş en önemli risk faktörü. Bunun yanı sıra şeker, tansiyon yüksekliği, damarsal hastalıklar, düşük eğitim düzeyi, kafa travması, damar hastalıkları, genetik yatkınlık, toksik maddelere maruz kalmak, Alzheimer hastalığı açısından risk faktörüdür.

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Nöroloji Uzmanı Yard. Doç. Dr. Emir Ruşen, Alzheimer’ın günümüz dünyasında, özellikle gelişmiş ülkelerde en hızlı artan yaş grubunu 65 yaş ve üstü kişiler oluşturduğunu, 2050 yılında hastalığa 135 milyon insanın daha katılacağını belirtti.

Nöroloji Uzmanı Yard. Doç. Dr. Emir Ruşen,  Alzheimer konusunda merak edilen soruları AjansHaber’e yanıtladı:

ALZHEİMER HASTALIĞI NEDİR?

Alzheimer hastalığı bunama yapan hastalıklar arasında en sık görülenidir. Başta hafıza olmak üzere beynin tüm bilişsel fonksiyonlarında kayba, günlük yaşamsal aktivitelerde azalmaya neden olur.

DÜNYADA VE TÜRKİYE’DE GÖRÜLME SIKLIĞI NEDİR?

Dünyada yaklaşık 44 milyon demans ve Alzheimer hastası olduğu tahmin ediliyor. Bu rakamın 2050 yılında 135 milyona ulaşması bekleniyor. Türkiye’de ise yaklaşık 500 bin civarında Alzheimer hastası olduğu biliniyor.

EN FAZLA HANGİ YAŞ GRUBUNDA RASTLANIR?  
 

Hastalığının görülme sıklığı yaş ile artmaktadır. Günümüzde tüm dünyada, özellikle gelişmiş ülkelerde en hızlı artan yaş grubunu 65 yaş ve üstü kişiler oluşturmaktadır.65 yaş üstü 100 kişiden sekizinde Alzheimer hastalığı görülmektedir.

KADINLARDA RİSK DAHA FAZLA

Alzheimer hastalığında ileri yaş en önemli risk faktörüdür.  Bunun yanı sıra şeker, tansiyon yüksekliği, damarsal hastalıklar, düşük eğitim düzeyi, kafa travması, damar hastalıkları, genetik yatkınlık, toksik maddelere maruz kalmak, Alzheimer hastalığı açısından risk faktörüdür.

ÖSTROJEN HORMONUNUN ALZHEİMER İLE BİR İLİŞKİSİ VAR MIDIR?

Erken dönemde menopoza girip, östrojen alan kadınların Alzheimer hastalığı açısından düşük risk taşıdığı bilinmektedir. Ayrıca Non-steroid antiinflamatuar bileşiklerin (ağrı kesiciler) Alzheimer hastalığının gelişme riskini azalttığı görülmektedir.

KADINLARDA MI ERKEKLERDE Mİ DAHA SIK GÖRÜLÜR?

Yapılan çalışmalar kadınların erkeklere oranla Alzheimer hastalığına daha sık yakalandığını gösteriyor. Bu durum kadınların yaşam sürelerinin erkeklere oranla daha uzun olmasıyla ilişkilendirilmektedir.

PSİKOLOJİK TRAVMALAR HASTALIĞIN ORTAYA ÇIKIŞI YA DA İLERLEYİŞİ ÜZERİNDE ETKİLİ MİDİR?

Psikolojik travmalar hastayı uzun süre depresyon ve anksiyete tablosuna sokuyorsa Alzheimer riskini artırır.


ALZHEİMER TEŞHİSİNDE HANGİ YÖNTEMLER KULLANILIR?

Öncelikle hastalığın klinik tablosuna bakılır. Daha sonra beyin MR’ıyla beyinde olan küçülme ve hücre kaybı saptanır. Kanda biyokimyasal tetkikler, EEG, nöro psikiyatrik değerlendirme ve psikometri testler yapılır.

Son zamanlarda Alzheimer hastalığın erken tanısı için yoğun çalışmalar yapılmaktadır. Hastalığın başlamasından 4-5 yıl sonra klinik bulgular ortaya çıkıyor. Erken teşhis, hasta olduğunu bile bilmeyen kişilerin çözüm aramaya daha çabuk başlamasını sağlar.

TEŞHİSTE  EN GÜVENİLİR OLARAK KABUL EDİLEN YÖNTEM HANGİSİDİR?

Klinik muayene her zaman  en güvenilir  teşhis  yöntemdir ancak  radyolojik ve elektrofizyoloji ve psikolojik testler desteklenir. 

BELİRTİ VERMEDEN TEŞHİS EDİLEBİLECEK

Beyinde  aminoid proteinin oluşmasından 3- 4 yıl sonra yani  demans oluştuğunda Alzheimer teşhisi konuabiliyor.  Yapılan birçok çalışma var.  Yapılan son çalışmada 202 hastada denenen testte %93’lük doğruluk payına ulaşılmış. Bu testte beyin işlevlerinde azalma görülen kişilerde MAPKAPKS proteini düzeyinde önemli oranda düşüş olduğu gözlenmiştir. Bu protein kimyasal mesajları beyne taşıyor.

Şu an beyin omurilik sıvısında Alzheimer hastalarının beyinde çöken 2 tane proteinin; amiloid ve tau proteinlerinin miktarların bakılarak %85-%90 ‘a yakın bir kesinlikte tanı koymak mümkündür ancak pratiğe yansıması henüz yok.  Ancak yakın zamanda Alzheimer’ı belirti vermeden yakalamak mümkün olacak.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm hakları AjansHaber’e aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. AjansHaber tarafından üretilen haberlerin kaynak gösterilmeden kullanılması, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 36 ve 37. maddesine aykırıdır ve suç teşkil etmektedir. Ayrıca internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ile ilgili olarak 4 Mayıs 2007 tarihinde kabul edilen 5651 sayılı internet yasasına göre de bu durum cezai işlem gerektirmektedir.

 

 

 

Kaynak: AjansHaber

 

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image