Arama

Ankara, AB'de seyahat yasağı nedeniyle 'hayal kırıklığını' dile getirdi

3 yıl önce

Türkiye , koronavirüs salgını sırasında Türk vatandaşlarına seyahat yasağını sürdürme kararı nedeniyle Avrupa Birliği'nde “hayal kırıklığını” dile getirdi.

Ankara, AB'de seyahat yasağı nedeniyle 'hayal kırıklığını' dile getirdi
ad image
ad image

 

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hami Aksoy, yaptığı açıklamada, AB ülkelerine seyahat etmesine izin verilen son 15 ülke listesinde Ankara'nın Türkiye'yi dışlama konusundaki endişelerini aktardı .

“Türkiye'nin koronavirüs salgını ile başa çıkmak için gösterdiği çabalar, önlemler ve kazanımlar ortada. Bu karar nesnel ölçütlerle ve Dünya Sağlık Örgütü ve uluslararası toplum tarafından örnek gösterilen ülkenin başarısı göz önüne alındığında alınmalıydı ”dedi.

30 Haziran'da, AB ülkeleri 15 ülkeden vatandaşların 1 Temmuz itibariyle bloğun topraklarına girmesine izin vermeye karar verdiler. AB ülkeleri arasındaki anlaşma, Mart ayı ortasında kabul edilen AB üyesi olmayan ülkeler için yayılmayı kapsamak üzere seyahat kısıtlamalarını kademeli olarak artıracak COVID-19.

Mevcut kurallara göre, Türk veya ABD vatandaşları, bir AB vatandaşının yakın akrabaları, AB'nin uzun süreli sakinleri veya sağlık sektöründe çalışmadığı sürece AB'ye giremezler.

Türkiye'nin “pandemi sırasında uluslararası topluma örnek teşkil eden dayanışma” nın altını çizen Aksoy, ülkenin Avrupa kurumlarıyla patlak vermesine ilişkin işbirliğini ve şeffaf bilgi paylaşımını sürdüreceğini söyledi.

Sözcü, “Vatandaşlarımıza seyahat kısıtlamalarına ilişkin bu hatanın en kısa sürede düzeltilmesini bekliyoruz” dedi.

Karar, AB ülkeleri arasında seyahat kısıtlamalarına çeşitli yaklaşımlar içeren uzun ve zor müzakerelerin sonucudur.

Bloğun anlaşmasına göre, AB devletleri Mart ayı ortasında COVID-19'un yayılmasını içerecek şekilde kabul edilen AB üyesi olmayan vatandaşlar için yavaş yavaş seyahat kısıtlamalarını artıracak.

İlk dalgada Cezayir, Avustralya, Kanada, Gürcistan, Japonya, Karadağ, Fas, Yeni Zelanda, Ruanda, Sırbistan, Güney Kore, Tayland, Tunus ve Uruguay sakinleri AB'ye seyahat edebilirler.

Çinli ziyaretçiler de Pekin'in AB vatandaşlarına aynı hakları vermesi koşuluyla memnuniyetle karşılanıyorlar.

AB, ülkelerin COVID-19'a genel yanıtı ve AB ortalamasına kıyasla 100.000 kişi başına benzer veya daha düşük vakaları yansıtan azalan enfeksiyon oranları dahil olmak üzere epidemiyolojik kriterlere göre listeyi her iki haftada bir revize edecektir.

Türkiye'de günlük ölümlerin azalması, iyileşmelerin artması ve daha az sayıda yeni vaka 1 Haziran'da normalleşmenin yolunu açtı.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image