Arama

AÖL SINAV GİRİŞ YERLERİ BELLİ OLDU

8 yıl önce


AÖL SINAV GİRİŞ YERLERİ BELLİ OLDU
ad image
ad image

AÖL sınav giriş yeri belli oldu mu? Sorusu açık lise sınavının yaklaştığı bu dönemde önem kazanmaya başladı. Liseyi açıktan okuyan öğrencilerin girecek öğrenciler aöl sınav giriş yeri açıklandı mı? merak ettiler. 02-03 Ocak tarihinde yapılacak olan Açık lise sınav yerleri kısa bir süre önce belli oldu. AÖL sınav giriş yeri nereden öğrenilir? Liseye açıktan devam eden öğrencilerin Ocak ayı içerisinde girecekleri sınav yerlerini http://aolweb.aol.meb.gov.tr/ adresinden öğrenci numarası ve şifreleri ile giriş yaparak öğrenebilecekleri gibi haberimizde bulunan linki tıklayarak ilgili alanları doldurup öğrenebilecekler.  Peki, AÖL Sınav giriş belgesi nasıl çıkarılır? Açık Öğretim Lisesi sınavına girecek olan öğrenciler,  Açık Öğretim Lisesi (AÖL) sınav giriş belgesini yukarıdaki işlemleri yaparak ve haberimizde bulunan linki tıklayarak öğrenebilirler. 2015-2016 AÖL sınav yerleri ile ilgili detaylı bilgiye haberimizden ve ajanshaber.com dan ulaşabilirsiniz.

AÖL SINAV GİRİŞ YERLERİ AÇIKLANDI!

AÖL sınav giriş yerleri açıklandı. Lise eğitimini açıktan devam ettiren Lise öğrencilerinin yıl içerisinde birkaç dönem halinde yapılan sınavların ilkinin sınav giriş yerleri açıklandı. Açık öğretim lisesi (AÖL) sınav giriş yerleri belgesi çıktısı almak için haberimizde bulunan linki tıklayın. 2-3 Ocak 2016 günleri yapılacak olan Açık lise (AÖL) sınavı giriş yerlerini ile açıklama yapıldı. AÖL http://aolweb.aol.meb.gov.tr/ adresinden öğrenci numarası ve şifreleri ile giriş yapıp Açık Öğretim Lisesi (AÖL) sınav giriş belgesini alabilirler.

AÖL AÇIK LİSE SINAVI HABERLERİ İÇİN TIKLAYIN

AÖL AÇIK LİSE KİTAPLARI İÇİN TIKLAYIN

AÖL AÇIK LİSE MEB ÖNCEKİ DÖNEMLER ÇIKMIŞ SORULAR VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYIN

AÇIK LİSE ÖĞRENCİ GİRİŞİ YAPMAK İÇİN TIKLAYIN

AÖL SINAV YERLERİ ÖĞRENME VE GİRİŞ BELGESİ ÇIKARMA İÇİN TIKLAYIN

AÖL SINAV GİRİŞ BELGESİ ÇIKARMA

Açık lise eğitimi gören öğrenciler sınava Giriş Belgelerini Milli Eğitim Bakanlığı'nın resmi sitesi üzerinden çıkarabileceklerdir. Resmi internet sitesinden alınacak belgenin bilgisayar çıktısı ile sınava girileceklerdir. Posta ile sınav giriş belgesi gönderilmeyecektir.

AÖL SINAVLARINA HAZIRLANMA

Milli Eğitim Bakanlığı, Açık öğretim Okulları öğrencilerinin televizyon, radyo ve internet teknolojilerini kullanarak sınavlara hazırlanabilmesi için gerekli alt yapıyı oluşturmuştur. Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin sınavlara çalışırken yaralanabileceği kaynaklar aşağıdaki maddelerde sıralanmıştır.

- Kitap Dağıtım Merkezlerinden aldığınız Açık öğretim Okulları ders kitapları (ders notları) ile hazırlanabilirsiniz.

- Daha önceki Açık Öğretim Lisesi sınavlarında çıkmış soruları gözden geçirebilirsiniz.

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ'NDEN MEZUN OLMAK İÇİN;

Toplam Dönemin: en az 8 ve üzeri,

Toplam Kredinin: 192 ve üzeri,

Alan Kredisinin (alanlı okuyanlar için): 80 ve üzeri olması gerekir. Bunların öğrencilik durumlarına göre dağılımı şöyle;

Alanlılar için: 112 kredi ''ortak'', 80 kredi ise ''alan'' kredisi olması,

Alansızlar için: 120 kredi ''ortak'', 72 kredi ise ''seçmeli'' derslerden tamamlanması gerekiyor. Tabi bunlar mezun olmak için gerekli kredilerin alt limiti, daha fazla bir kredi ile de mezun olabilirsiniz.

AÖL AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ 2016 SINAV TAKVİMİ

AÖL 1. DÖNEM SONU SINAVLARI

AÖL 1.dönem sınavları 02-03 Ocak 2016 tarihleri arasında yapılacak.

 1. 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılı I. dönem sınav sonuçlarının internette yayınlanması: 25 Ocak 2016
 2. 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılı II. dönem yeni kayıt işlemleri: 18 Ocak-5 Şubat 2016
 3. Kaydı alınan öğrencilerin veri girişlerinin sisteme son giriş tarihi: 5 Şubat 2016
 4. 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılı II. dönem kayıt yenileme işlemleri: 25 Ocak-5 Şubat 2016
 5. II. dönem ders seçme ve sınav merkezi güncellemesinin açılması: 18 Ocak 2016
 6. II. dönem ders seçme ve sınav merkezi güncellemesinin kapatılması: 8 Şubat 2016
 7. II. dönem sınav giriş yerlerinin internette yayınlanmaya başlanılması: 14 Mart 2016
 8.  

AÖL SINAV ŞEKLİ VE YÖNETMELİĞİ

Açık Öğretim Lisesinin uzaktan eğitimle yapılan sınavları; dönem sonlarında, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün belirlediği okullarda, merkezi sistem sınavıyla ve çoktan seçmeli test yöntemiyle yapılmaktadır. Alan/dal derslerinin ölçme ve değerlendirmesi yüz yüze eğitimin yapıldığı okul/ kurumlar tarafından yapılmaktadır.
 

AÖL SINAV YERİ SEÇİMİ

Öğrenci; kayıt işlemini gerçekleştirdikten sonra, ders seçiminin bitiş tarihine kadar adres / sınav yeri bilgilerini güncelleyebilir. Ders seçimi bittikten sonra mazereti nedeniyle (başka bir merkezde çalışma, askerlik, askerlikten dönüş, hastalık, tayin, nakil, tutukluluk, evlilik, hükümlülük ve tahliye durumu olanlar vb.) sınav günü başka bir il sınırı içinde olacak öğrencilerin, mazeretlerini belgelendirmek şartıyla, bulundukları il/ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü Sınav Yürütme Başkanlığına müracaat etmeleri gerekmektdir.Mazeretleri kabul gören öğrenciler yedek salonlarda sınava alınacaktır.

AÖL SINAVA GİRİŞ BELGELERİNİN ALINMASI

Açık lise eğitimi gören öğrenciler sınava Giriş Belgelerini Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi sitesi maol.meb.gov.tr adresi üzerinden çıkarabileceklerdir. Bahsedilen adresten ya da haberimizin içeriğinde bulunan linkten ulaşacağınız adresten alınacak belgenin bilgisayar çıktısı ile sınava girileceklerdir. Posta ile sınav giriş belgesi gönderilmeyecektir. 

AÖL SINAVINDA YANINIZDA BULUNMASI GEREKENLER

Açık lise sınavına ilk kez girecek olan ya da daha önce girmiş fakat yanında bulunrması gereken belgeler şu şekilde olmalıdır.

 • Mesleki Açık Öğretim Lisesi Kimlik Kartı,  
 • Mesleki Açık Öğretim Lisesi Sınava Giriş Belgesi,
 • Nüfus Cüzdanı, Ehliyet veya Pasaport,
 • Mesleki Açık Öğretim Lisesi Kimlik Kartı ve Sınava Giriş Belgesi

Yanlarında bulunmayan öğrenciler geçerli bir Kimlik Kartıyla salon yoklama listelerinde isimleri olmaları halinde sınava alınacaklardır. 

açık lise sınav tarihleri

AÖL SINAVLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ

AÖL Sınavları bilgisayar ortamında değerlendirilmektedir. Cevap kâğıtlarını okumak için düzenlenmiş optik okuyucular hatasız kodlanan cevapları değerlendirdiği için kodlama yaparken dikkatli olunuz. Sınavlar yapıldıktan sonra, cevap kâğıtları; Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünde optik okuyucularla okunmakta ve bilgisayar programı ile değerlendirilmektedir. Bu değerlendirme programında aynı zamanda "Kopya Analiz Tekniği" kullanılmaktadır. Bu nedenle sınavınızın iptal edilmesi sonucu mağdur duruma düşmemeniz için sınav cevap kâğıdınızı kimseye göstermeyiniz. Kopya çekmeyiniz.

AÖL SINAV SONUÇLARININ DUYURULMASI

AÖL Sınav sonuçları internet kanalıyla maol.meb.gov.tr adresinden öğrencilere duyurulacaktır. Posta ile sınav sonuç belgesi gönderilmeyecektir. Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinden başka bir okula nakil gitmek isteyen öğrencilerin nakil işlemleri sistem üzerinden ‘’Nakil Gönderme’’ modülünden yapılır ve gidilecek okul seçilir. Nakil gönderilen okul nakil talebini onaylar veya reddeder. 

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ'NDEN MEZUN OLMAK İÇİN GEREKLİ NOT ORTALAMASI

Açık öğretim Lisesi’nden mezun olabilmek için gerekli olan not ortalaması şu şekilde olmalıdır. Toplam Dönemin: en az 8 ve üzeri, Toplam Kredinin: 192 ve üzeri, Alan Kredisinin (alanlı okuyanlar için): 80 ve üzeri olması gerekir. Bunların öğrencilik durumlarına göre dağılımı şöyle; Alanlılar için: 112 kredi ''ortak'', 80 kredi ise ''alan'' kredisi olması, Alansızlar için: 120 kredi ''ortak'', 72 kredi ise ''seçmeli'' derslerden tamamlanması gerekiyor. Tabi bunlar mezun olmak için gerekli kredilerin alt limiti, daha fazla bir kredi ile de mezun olabilirsiniz.

ZORUNLU DERSLER NEDİR? MEZUN OLMAK İÇİN BUNLARI GEÇMEM Mİ GEREKİYOR?

AÖL Zorunlu dersler, AÖL öğrenci girişinde sol köşede bulunan "zorunlu dersler" butonunda görünen derslerdir. Bu dersler adı üzerinde, öğrencinin mezun olmak için sınavına girip, başarması veya muaf olup zorunluluğundan kurtulması gereken dersleridir. Bir öğrenci, bu kısımda bulunan tüm dersleri dönem dönem seçip, geçebildiğini geçmeli, geçemediklerini de 3 kez sınavına girip muaf olmalıdır. Bu dersler seçilmeden veya bu kısımda 1 ders bile kalınca toplam krediler 500 bile olsa öğrenci mezun olamıyor. Bu yüzden, öğrenciler ilk önce öğrenci girişinde bulunan "zorunlu dersler" kısmına odaklanıp, ders seçimlerini bu dersler arasından seçmelidirler. Alanlı öğrenciler için zorunlu dersler kısmında "alan" dersleri de görünür. Bu öğrenciler bu dersleri de alan kredisi biriktirmek için seçmelidirler. Alan dersleri, ortak derslerin aksine 1 sınavda da kalınsa "muaf" derslere eklenir. Ve artık başarılma zorunluluğu ortadan kalkar.

AÖL MUAF OLMAK NEDİR?

Açık Öğretim Lisesi'nde sınavına girilen bir ders başarılamadıysa, ertesi dönem tekrar seçilip yine sınava girilmelidir. Ancak bir türlü başarılamıyorsa 3. kez girildikten sonra o ders ''muaf'' olur. Artık ders seçme dönemlerinde o dersi seçme zorunluluğu kalkar. Tabi muaf derslerin kredisi alınmış olmaz. Örneğin Geometri ve Matematik gibi sayısal dersleri başaramayanlar için muaf olmak imdada yetişir. Yalnız istisna olarak Dil ve Anlatım dersinin 1-8 arası tüm dersleri ''kesin geçilmelidir ve 3 kez kalınsa da muaf olunmaz.''

AÖL ALANLI OKUYANLAR NASIL DERS SEÇMELİ?

İlk önce alanlı okuyan öğrenciler, ders seçimini yanında ''ortak'' yazan derslerden 20, ''alan'' yazan derslerden ise 10 kredilik seçmesini tavsiye ederim her dönem. 

ÖRGÜN LİSEDE OKUYUP AYRILANLARIN GEÇTİĞİ SINIFLAR NE OLACAK?

Açık Öğretim Lisesi'ne örgün bir liseden ayrılıp tasdiknamesi ile gelen bir öğrenci,örneğin lise 1'den ayrılıp geldiyse, lise 1'in geçtiği tüm dersleri AÖL sistemine göre krediye çevrilip eksiksiz sisteme yansıtılır. Ve lise 1'de hiçbir derse sorumluğa kalmadan geçen ve lise 2'ye hiç başlamadan Açık Lise'ye geçen bir öğrenci 54 kredi ile AÖL macerasına başlamış olur.

 

Kaynak: Ajans Haber

 

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image