Arama

Aron Ralston’un 127 Saat Saat Süren Hayatta Kalma Mücadelesi

5 yıl önce


Aron Ralston’un 127 Saat  Saat Süren Hayatta Kalma Mücadelesi
ad image
ad image

 

Muhteşem bir hayat hikayesi.

127 Saat isimli Film sizlere yaşama sevincinin ve yaşama azminin hangi boyutlara ulaşabileceğini sunacak. Aron Ralston isimli genç dağcının hayat hikayesinin konu edinen film,sizleri duygusal bir atmosfere taşıyacaktır. Aron Lee Ralston 2003 yılında güneydoğu Utah’ta yaptığı bir kanyon yürüyüşü sırasında başına gelen kazadan kurtulmasıyla ünlenmiştir.

Özellikle kazadan kurtuluş şekli ile gerçekten hayatta kalma adına ne varsa yapmıştır diyebiliriz.

Aron Ralston 26 Nisan 2003 yılında, Utah’ın Wayne County bölgesinin doğu kısmında bulunan, Canyonlands Ulusal Parkı‘nda ki Horseshoe Kanyonu‘nun güney kısmında bulunan Blue John Kanyonu‘ndan geçiş yapmaktaydı.

Aşağı iniş yaptığı sırada bastığı büyük kaya yerinden oynadı; Ralston’un sağ eli ve kolunun ön bölümü ezildi ve kaya ile kanyon duvarı arasında kaldı. Kanyona geleceğinden kimseye bahsetmeyen Amerikalıyı, bundan dolayı kimse de aramayacaktı.

BLUE JOHN KANYONU:

Bu durumda öleceğini düşünen talihsiz adam, bir taraftan kolunu sıkışan kısımdan kurtarmaya çalışırken, yanında bulunan içme suyu olan yaklaşık 350 ml'i, azar azar tüketerek 5 gün 7 saat hayatta kalmayı başardı. Kolunu kurtarmaya çalışsa da 360 kg’lık kayaya karşı ne yaparsa yapsın faydasız olmuştu. Üç gün süresince kayayı yerinden oynatmaya ve bir şekilde kırmaya gayret gösteren Ralston, susuzluk ve ruh halinin tesiriyle, kaya ile kanyon arasında sıkışan kolunu ön bölümden kesmek üzere hazırladı. İlk olarak turnike ile denemeler gerçekleştiren Ralston, ilk gün yalnızca küçük kesikler açabildi. Dördüncü güne geldiğinde ise sadece kesiklerle değil kolunu kemikten kesmesi gerektiğini fark etti. Fakat bunu gerçekleştirebilmek için elindeki aletlerin yeterli olmadığını fark etti.

ARON RALSTON’UN KOLU SIKIŞMIŞ VAZİYETTEYKEN ÇEKTİĞİ GERÇEK VİDEOSU:

Beşinci güne girdiğinde suyu biten Ralston, kanyon duvarına ismini, doğum tarihini ve tahmini ölüm tarihini kazıdı; ailesine son sözlerini ise yanında bulunan videoya kaydetti. Çünkü artık bu gecenin son olduğunu ve bu geceden sağ kurtulamayacağını düşünüyordu. Bir sonraki günün sabahına da uyanınca içine bir umut ışığı doğdu ve kemiği kırabileceği düşüncesi yeniden oluştu. Bunu da başaran talihsiz, iki inçlik kör bıçağa sahip çakısıyla yaklaşık bir saatte sağ kolunu kesti. Ralston çakının üreticisiyle ilgili olarak, Leatherman olmadığı dışında, bilgi vermedi; durumu “15 dolarlık bir lamba ve yanında bedava bir çakı aldığınızda ne alabiliyorsanız o” şeklinde anlatmıştı.

 (Leatherman)

 

Ralston bulunduğu yerden çıkmayı başarmıştı fakat her şey daha bitmemişti. Hala arabasının bulunduğu yere doğru gidebilmesi ve arabasına ulaşarak en yakın yerleşim yerine ulaşması gerekiyordu. Kurtulduktan sonra hem aşırı kan kaybı hem de açlık ve susuzluğun etkisini daha iyi anlamaya başlamıştı. Başı dönüyor, yürümekte zorluk çekiyordu ama kurtulmanın vermiş olduğu mutluluk ve kurtulma umudunun yeniden doğmasıyla vücudunun salgıladığı adrenalin yükselmiş, zorda olsa düştüğü yerden tırmanmayı başararak delikten çıkmayı başarmıştı.

Yaklaşık 20 metre yüksekliğinde bulunan dik yamaçtan aşağı tek eliyle inmeyi başararak kanyonun üzerinde güneşin yakıcı sıcaklığı altında yürümeye çalışıyordu.

Arabası bulunduğu noktadan yaklaşık 13 km kadar uzaktaydı. Bir umutla oraya doğru yürürken güneşin ışınları arasında birkaç siluet gördü.

İlk olarak gördüğü şeyi tam olarak anlamlandıramasada biraz daha yaklaştığında 3 kişinin orada olduğunu anladı.

Güneş ışınlarının arasında gördüğü siluetler Hollandalı bir aile olan Eric ve Monique Meijer çifti ile oğulları Andy‘di.

Hollandalı aile Raltson’u gördüklerinde ilk olarak ne yapacaklarını şaşırdılar. İki tarafta birbirini görmeyi beklemiyordu.

Bu durum Meijer ailesi içinde oldukça sıradışı bir durumdu. İlk şoku atlattıktan sonra aile hemen Raltson'a su verdi ve yetkilileri olaydan haberdar etti.

Ralston ilk aşamada kan kaybından öleceğini düşündüyse de, ailesinin kendisinin kayıp olduğunu bildirmiş olmalarından dolayı aramalara yeni başlamış kurtarma ekipleri, helikopterle kanyona gelerek, kolunu kesmesinden altı saat sonra onu kurtarmayı başardı.

Bu olay Ralston’un Between a Rock and a Hard Place adlı otobiyografisinde yazıya döküldü. Ayrıca 127 Saat (127 Hours) Filmine de konu oldu.

ARON RALSTON KURTULDUKTAN SONRA KOLUNU NASIL KESTİĞİNİ ANLATIYOR:

Kaza sonrası

Ralston kazanın ardından da tırmanmayı sürdürdü. Şili’deki Ojos del Salado ve Arjantin’deki Monte Pissis 2008 yılındaki turda tırmandığı dağlar arasındaydı. 2005’te, 1997 yılında başladığı ve Blue John Kanyonu kazasından sonra da devam ettirdiği projesi çerçevesinde, Colorado’daki 53 fourteener’in tamamına, kışın ve yalnız başına tırmanan ilk kişi oldu.

Medyadaki yeri

Ralston kaza sonrasında birçok kez medyada boy gösterdi. 21 Temmuz 2003 günü The Late Show with David Letterman’a katıldı; 6 Ekim 2005’te ise İrlanda’da The Late Late Show programına konuktu.  Ralston’un hikayesi 10 Eylül 2004’te, “Desperate Days in Blue John Canyon” (Blue John Kanyonu’nda Çaresiz Günler) adıyla Dateline NBC’nin iki saatlik bölümünde anlatıldı. Ralston iki kez The Today Show, birer kez Good Morning America ve The Tonight Show with Jay Leno yapımlarına konuk oldu.

Bunların yanında The Ellen DeGeneres Show’a, Bill Hemmer’in sunduğu CNN yapımı American Morning’e, James Franco ile birlikte Minute to Win It’e, Anderson Cooper 360°’a, CNN Saturday Morning’e ve Deborah Norville’in sunduğu CBS Evening News’e çıktı. Ralston 2003 yılında GQ tarafından Yılın Adamı, Vanity Fair tarafından ise Yılın Kişisi seçildi. Ralston ABD yapımı Minute To Win It’te yarışmacı oldu; yarışmadan 125.000 $ kazandı. Yarışmanın o bölümü NBC’de 23 Nisan 2011 tarihinde yayınlandı.

Simpsonların 30 Ekim 2011’de yayınlanan “Treehouse of Horror XXII” adlı bölümünde, Homer Ralston’un kazasına benzer bir durumda sıkışıp telefonuyla yardım istediğinde, telefonun diğer tarafındaki isim Ralston tarafından seslendirildi.  Ralston’un otobiyografisi Between a Rock and a Hard Place, 7 Eylül 2004’te Atria Books etiketiyle yayımlandı.

Aron Raltson’un bu kazasından çıkarılacak temel dersler ise:

1. Detaylı bir faaliyet planını aile veya arkadaşlara bırakmak

2. Her zaman için ihtiyaçtan biraz daha fazla su taşımak

3. Özellikle temel malzeme ve ekipmanların mümkün olan en kaliteliler arasından seçmek.iyilerini taşımak.

Fragman

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image