Arama

Asgari ücret zammı ne kadar

8 yıl önce


Asgari ücret zammı ne kadar
ad image
ad image

Genel seçimlerden sonra üzerinde en çok durulan konular arasında asgari ücret zammı yer alıyor. Beş milyon kişiyi ilgilendiren konuyla ilgili Adalet ve Kalkınma Partisi cephesinden açıklamalar geliyor. Bu konu sadece çalışanları değil Bireysel Emeklilik Sistemi, GSS'lileri de etkiliyor ayrıca SGK primleri de asgari ücrete endeksli asgari artınca prim kazancı da artıyor bu da demek oluyor ki SGK'lıların primleri de yükseliyor. Ak Parti'nin seçim vaatleri arasında büyük yankı uyandıran asgari ücret zammı işverenler, Türkiye İstatistik Kurumu, işçiler, Çalışma Bakanlığı ve Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun toplanmasıyla görüşüldü. Başbakan Davutoğlu bu konuda kararlı olduklarını belirten açıklamalarda bulunmuştu. Bu açıklamalar ve görüşmeler halk arasında asgari ücret ne zaman 1300 TL olacak sorularına neden oldu.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE KADAR

Gelecek olan zam hakkında en son Sosyal Güvenlik Bakanı açıklama yapmıştı, yaptığı açıklamada asgari ücret zammı "6+6" oranında olacağı belirtilmişti. Bu uygulama sadece yukarıda bahsettiğimiz çalışanları değil evlerinde gündelikçi çalıştıranları da etkiliyor. Ahmet Davutoğlu yaptığı konuşma da şunları dile getirdi: 'Asgari ücret, aralıktaki komisyonda kamu kesimi tarafından bin 300 lira olarak teklif edilecek. Yanımıza ya işçileri ya da işverenleri alacağız veya ikisini birden alacağız ve ittifak yapacağız. Eğer ittifak olmazsa bize bir tarafın desteği yetiyor. Böylece asgari ücret bin 300 lira olmuş olacak. Bu konuda kararlılığımızı sürdüreceğiz. Asgari ücret 1.300 TL olacak. Enflasyon oranına göre artacak. Polislerimizin 2.200 olan ek göstergelerini 3000’e çıkaracağız. Askerlerimizle ilgili de bir çalışma yürütülüyor. Taşeron işçileri kamuda istihdam edeceğiz.' dedi. Başbakan ayrıca yapılan bütçe çalışmalarıyla asgari ücrete olan çalışmalarının kısa zamanda netlik kazanacağını söylemişti. Yapılacak zam ile birlikte asgari ücret zammı Nisan ayında 949 lira, ikincisinde de 1000 lira olacağı söylendi. Buna göre seksen kuruş olan prim miktarı yeni yılla birlikte bir lira olacak. Zam yapılmasını bekleyen çalışanlar ise şimdilerde dört gözle hem Başbakan hem Asgari Ücret Tespit Komisyonu, hem de Cumhurbaşkanı'ndan gelecek kesinlik kazanmış açıklamayı bekliyor. Çünkü tüm yönlerden gelen tepkiler olumlu olduğu için vatandaşın umudu da zammın geleceği yönünde. Fakat bir de Asgari Geçim İndirimi'nin bu zamma dahil edilip edilmeyeceği konusu var. Çünkü eğer asgariye zam gelirse hem evli hem de çalışan biri için 222 liralık Asgari Geçim İndirimi 1.522 liraya çıkacak. Gelmesi muhtemel olarak görülen zam genel sağlık sigortası primlerini etkileyecek ve eğer bir ev içerisinde kişi başına düşen gelir 424 liranın üstündeyse bu kişilere borç çıkıyordu bu miktar Ocak ayında ise 549 liraya çıkacak. Bağkurluları da etkileyen zam da prim 439 lira fakat Ocak'ta 567 liraya çıkacak. Sadece GSS ve Bağkurluları değil altmışbeş yaş aylığını da etkiliyor. Ocak ayında bunun limiti ise 433 liraya çıkacak. Vatandaşlar bu açıklamalardan sonra yeni yılın gelmesini bekliyor. Yeni yıl ile birlikte yeni kanunlar gelecek, konuşulan bazı tasarılar da yasal hale gelecek.

ASGARİ ÜCRET NE ZAMAN 1300 TL OLACAK?

Zamdan sonra en çok merak edilen konulardan birisi de buydu. İlk olarak Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun genel seçimler öncesinde Manisa'da yaptığı miting sırasında duyurduğu asgari ücret artışı ardından bir çok soruyu da beraberinde getirmişti ve asgari ücret ne zaman 1300 TL olacak soruları sorulmaya başlandı. Asgari ücret 1300 TL olduğu takdirde işsizlik maaşı da etkilenecek ve Ocak Ayında işsizlik parası asgarinin %80'i oluyor, asgari arttığında 1.317 liraya yakın bir miktara denk geliyor. Burada dengesizlik yaratacağından dolayı işsiz kişilerin eline daha çok para geçmiş olacak. Eğer asgari ücret 1300 TL olursa işverenlerin kıdem tazminatı da brüt olarak hesaplanacak. Eğer çalışan kişi asgari ücretin üzerinde bir maaşla çalışıyorsa  işverenler 1.300 liralık uygulamadan direkt olarak etkilenmeyecek. Devlet işçileri memnun etmek için asgari ücreti artırmaya çalışıyor fakar bu ters bir etki yaratıp yurtta üretimin gerilemesine, işsizliğin artmasına maliyetlerdeki artış sebiyle de rekabet imkanının yok olmasına da sebep olabilir. Bu yüzden asgari ücret artışı konusunda devlet dikkatli adımlar atmaya özen gösteriyor.
Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz konuyla ilgili şunları söyledi: "Kamuda belli bir yükü var ama kamu için net olarak bakarsanız bir gelir kaynağı aslında. Asgari ücret arttıkça vergi ve primler de artıyor, dolayısıyla kamu gelirlerine net olarak bir faydası var." Gelir dağılımı ile ilgili Türk-İş kurumu da refah payı olması gerektiğini belirtti. Hem işverenlerin yükünü hem de işçilerin beklentilerini karşılamak için çalıştıklarını belirten Cevdet Yılmaz bunun için orta yolu bulmaya çalıştıklarını belirtti. Evli ve üç çocuğu olan kişilerin asgari ücretini 1.380 TL yapmayı planladıklarını belirten Yılmaz, evli olmayan kişilerin ise asgari ücretini net olarak 1.300 TL yapmayı planladıklarını belirtti. Merakla beklenen asgari ücret yeni yılla birlikte kesinleşecek.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI 2016 İLE İLGİLİ DETAYLAR İÇİN TIKLAYIN!

 

Kaynak: Ajans Haber

 

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image