Arama

Astım için korkutan uyarı: 2020'de...

8 yıl önce


Astım için korkutan uyarı: 2020'de...
ad image
ad image

Sibel Meral/AjansHaber

Çocuk Sağlığı Hastalıkları ve Alerji Uzmanı  Prof. Dr. Yonca Tabak, hastalığın her geçen gün bütün yaş gruplarında arttığını ve çevresel sorunların hızla artmasıyla 2020 yılında 400 milyon kişinin daha hastalığa yakalanacağını belirtti.

Prof. Dr. Tabak astım hastalığının tanı ve tedavisine ilişkin AjansHaber’e şu değerlendirmelerde bulundu:

ASTIM NEDİR?

Astım özellikle öksürük, hırıltı, nefes darlığı şikâyetleriyle seyreden ve bu şikayetlerin belli aralarla tekrarladığı bronş daralması hali. Çocuğun ya da erişkinin bronşları tetikleyici maddelerle toza, polene, sigara dumanına maruz kalmakla spazm haline geçer ve bu ancak nefes açıcı buharlarla rahatlatılabiliyor. Bazen kendiliğinden de geçtiği durumlar olabiliyor. Astım her yaşta görülebilen bir hastalık olmakla beraber çocuklarda görülme riski daha yüksek. Erken teşhis hastalıkta önemli bir yer tutuyor. Erken yaşlarda tedaviye başlanırsa hastalığı yenmek mümkün. Hastalık iki farklı şekilde gösterir kendini, alerjik olan ve olmayan. Eğer hasta alerjik astımsa alerji geçmeden astım geçmiyor. Toplumda yanlış kalıplaşmış büyüdükçe geçer fikrinin çürütülmesi gerektiğinin altını çiziyorum. Özellikle çocukken dilaltı damla aşı tedavisiyle hastalıktan tamamen kurtulmak mümkün. Bu yöntemin haricinde geçici bir rahatlama yaşasalar da hastalık kendini tekrar eder.

“SİZİ UYKUNUZDAN UYANDIRACAK ŞEKİLDE ÖKSÜRÜYORSANIZ….”

Belirtilerinden bahsetmek gerekirse öksürük tipi çok önemlidir. Kriz şeklinde otuz dakika başka hiçbir müdahale ile düzeltilemeyen nöbet şeklinde bir atak yaşanırsa, bu atak sabaha doğru kişiyi uykusundan uyandıracak kadar oluyorsa mutlaka astımdan şüphe etmek gerekir. Ayrıca öksürük nefes açıcı buharlarla rahatlıyorsa anlaşılsın ki bu astım atağıdır. Astım hastalarının yüzde 90’ında kendini gösteren reflü kendini ses kısıklığı, kalın seslilik, kaba köpek havlaması şeklinde çıkarılan sesler duyulur. Bu noktada reflü farkedilip tedavi altına alınmazsa astımın geçmesi de mümkün olmuyor. Aynı zamanda burun akıntısı, tıkanması 10 gün içinde bitmediği durumda sinüzite dönüyor ve tedavi edilmediği takdirde astım kaçınılmaz oluyor.

YÜZDE 25-50 ORANINDA GENETİK…

Astım hastalığı yüzde 25-50 arasında genetiktir. Çocuğun genlerinden aktarılıyor ancak her zaman genetiktir diye sınırlandıramayız. Genetikle beraber çevresel faktör önemli. Bazılarında genetik olarak astım ama yakalanmıyor, bazıları ise genetiğinde olmadığı halde çevresel faktörlerle hastalığa yakalanıyor. İşte bu noktada eğer kişinin etrafında çok fazla alerji yapıcı madde ve faktörler varsa genetik zemin kendini astım olarak karşımıza çıkarır. Bu faktörlere dikkat edildiği durumda genetik dezavantaj yok edilebilir.

 ASTIMI TETİKLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?

Eğer kişi astımsa alerjisi olan maddeye maruz kalırsa astım tetiklenir. Ev tozu alerjisi var ve çok tozlu bir ortama girerse atak belirir. Polen alerjisi varsa bahar mevsiminde ağaç, ot polenleri ataklara sebebiyet verir. Keskin kokular parfüm, oda spreyleri, saç spreyi, çamaşır suyu uzak durulması gereken kokuların başında geliyor. Aynı zamanda sigara dumanı astım ataklarını etkileyen önemli bir unsurdur. Hastanın bulunduğu ortamda bu faktörlere mutlaka dikkat edilmeli. Evin herhangi bir yerinde rutubet, kabarma, küflenme varsa hasta bu ortamdan uzaklaştırılmalı. Son olarak reflü bu hastalığı tetiklediği için bazı gıdalardan uzak durulmalı. Çikolata ve kakao yemek direk astım atağına sebebiyet verir. Yatmadan 2 saat önce su haricinde bir şey tüketilmemesi de önemli bir uyarı.

DÜZENLİ EGZERSİZ ASTIM ATAKLARINI ÖNLER

Astım hastası hareket halinde olmalı. Çünkü hareket ve egzersiz bronşları açan bir faktör. Hava açıcı aerobik hareketler astım ataklarını önlemede çok önemli bir unsur. Tabi başka bir uç noktası var ki eğer astım kontrol halinde değilse egzersiz astımı tetikliyor. Yani hastanın ataklarını önleyecek ilaç tedavisine başlanmamışsa bilinçsiz bir şekilde yapılan astım atakları tetikler. Yapılacak şey kişiye gerekli atak önleyici ilaç tedavisini yapıp kontrollü bir şekilde egzersize yöneltmek.

ASTIM TEDAVİSİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Öncelikle çevre faktörünün hastalığa uygun bir hale getirilmesi gerekiyor. Evde halı olmayacak, yataklar için özel astım kılıfları alınacak, evin hiçbir köşesinde sigara içilmeyecek, rutubetsiz bir ortam yaratılıp, çamaşır suyu parfüm gibi ağır kokulardan arındırılacak. Kimyasal maddelerden uzak durulacak, çikolata kakao tüketilmeyecek. Kontrollü yapılan bir egzersizle sağlıklı beslenme koşullarına uyulacak. Fast food gibi hazır paketli gıdaların tüketiminden, baharatlı yiyecekler, gazlı içeceklere dikkat etmek de yine çok önemli.  Hasta ilaç tedavisini aksatmamalı, gereken hassasiyeti göstermeli dedi.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm hakları AjansHaber’e aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. AjansHaber tarafından üretilen haberlerin kaynak gösterilmeden kullanılması, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 36 ve 37. maddesine aykırıdır ve suç teşkil etmektedir. Ayrıca internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ile ilgili olarak 4 Mayıs 2007 tarihinde kabul edilen 5651 sayılı internet yasasına göre de bu durum cezai işlem gerektirmektedir.

 

Kaynak: AjansHaber

 

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image