Arama

BAKANLIKTAN KAYBOLAN 21 AFGAN ÇOCUKLA İLGİLİ AÇIKLAMA!

8 yıl önce


BAKANLIKTAN KAYBOLAN 21 AFGAN ÇOCUKLA İLGİLİ AÇIKLAMA!
ad image
ad image

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca "korunmaya alınan 21 Afgan çocuktan haber alınamadığı" iddialarına ilişkin soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Bakanlık, bazı basın yayın organlarında yer alan "Korunmaya Alınan 21 Afgan Çocuktan 4 Aydır Haber Yok" başlıklı habere ilişkin yaptığı açıklamada, bağlı kuruluşlarda bakım altında bulunan refakatsiz çocuklar hakkında bakım tedbiri alınarak çocukların tüm ihtiyaçlarının karşılandığını belirtti.

Çocuklara eğitim, sağlık ve barınma desteğinin yanı sıra psiko-sosyal ve hukuki destek sağlandığı, bakım altında bulunan çocuklar için gerçekleştirilen bütün işlemlerin, çocuğun üstün yararı ilkesi çerçevesinde yürütüldüğü vurgulandı.

5 GÜN İÇİNDE KAÇTILAR

Açıklamada, 21 Afgan çocuğun İzmir Toplanma Merkezi’nden Erzincan İl Müdürlüğü Sabancı Çocuk Destek Merkezi'ne 24 Temmuz 2015 tarihinde getirildiği, dağınık olarak getirilen çocukların, 25 Temmuz 2015'ten itibaren 5 gün içinde kurumdan izinsiz olarak kaçtığı kaydedildi.

Çocukların bulunması için Erzincan Emniyet Müdürlüğüne bildirimde bulunulduğu, aynı zamanda Erzincan Valiliği tarafından konunun incelendiği belirtilen açıklamada, "Bahse konu haber Bakanlığımız tarafından yakından takip edilmekte olup konu ile ilgili olarak, Bakan talimatıyla Denetim Hizmetleri Başkanlığımızca iki denetçi görevlendirilerek soruşturma başlatılmıştır. Soruşturma sonucunda varsa ihmal ya da kusuru olanlar hakkında gerekli yasal işlemler yapılacak ve kamuoyuyla paylaşılacaktır" ifadesi kullanıldı.

4 AYDIR HABER ALINAMIYOR

İzmir’de sokaktan toplanan 12-17 yaşlarındaki 21 Afgan çocuk, devlet korumasına alındı. 21 çocuk, temmuz ayında gönderildikleri Erzincan’daki merkezden 1 hafta içinde kaçtı. Çocuklardan 4 aydır haber alınamıyor.

VALİDEN AÇIKLAMA

Erzincan Valisi Süleyman Kahraman, İzmir'de yakalanarak Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından kentteki Çocuk Destek Merkezi'nde (ÇODEM) devlet koruması altına alındıktan sonra kaçan yaşları 15- 20 arasında değişen 21 Afgan'la ilgili iddiaları yanıtladı.

"IŞİD'E GİTMELERİ MÜMKÜN DEĞİL"

Vali Kahraman, "IŞİD ve benzeri bir örgüte gitmeleri mümkün değil. Bu çocuklar zaten ülkelerindeki terörden kaçarak gelen çocuklar" dedi. Vali Kahraman, bunlardan 3'ünün Atina'da, 1'inin Almanya'da, 1'inin de İstanbul'da olduğunu sosyal paylaşım sitelerinden tespit ettiklerini belirtti.

 

Kaynak: AjansHaber

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image