Arama

BELEK KIRMIZI ALARM DURUMUNDA

7 yıl önce


BELEK KIRMIZI ALARM DURUMUNDA
ad image
ad image

Antalya Belek'te G-20 zirvesi öncesi kuş uçurtulmuyor. Bölgeye diş macunu dahi sıkılarak kontrol edildikten sonra alınırken kırmızı bölge olarak işaretlenen Belek'te kimsenin münferit hareketine izin verilmiyor.

ÖNLEMLER EKSİKSİZ UYGULANIYOR

Antalya'da toplanacak G-20 Liderler Zirvesi için Belek'te güvenlik önlemleri eksiksiz uygulanmaya başladı.

Zirve için kente gelenlerin zirvenin yapılacağı Belek'e ulaşması için geçmesi gereken en az üç güvenlik noktası bulunuyor. İlk olarak havalimanında aranan konuklar ve zirveyi takip edecek 3 bin 400'e yakın basın mensubu Dış Hatlar Terminali'nden kalkan düzenli kalkan servislerle Belek'e ulaşabiliyor. Ancak bu servisler G-20 delegasyonuyla aynı yolu kullanamıyor. Gazeteciler, otel personeli ve tedarikçiler, ikinci bir yolla Belek İleribaşı mevkiinde oluşturulan güvenlik noktasına geliyor.

Kameralarla takip edilen bu güvenlik noktasında zirve için otellere mal getiren tedarikçiler önce kimlik kontrolünden geçiyor, sonrasında bomba uzmanı köpeklerin de katıldığı detaylı bir aramadan geçiriliyor. Ancak bu noktadan sonra otellere yiyecek ve içecek taşıyan kamyonlar Belek'in kırmızı bölge olarak işaretlenen alanına alınıyor.

Gazeteciler ve otel personeli ise bu noktada ikinci bir aramadan geçiriliyor. Aramalarda x-ray cihazları kullanılıyor. G-20'ye ilişkin düzenlenmiş kimliği olmayan kimsenin bölgeye yaklaşması dahi yasaklanırken burada ikinci bir kimlikle G-20 kimliği eşleştirmesi yapılıyor.

DİŞ MACUNLARI SIKILARAK KONTROL EDİLİYOR

Zirve boyunca Belek'te kalacaklar içinse arama daha uzun sürüyor. Valizler tek tek aranırken diş macunu dahi sıkılarak kontrol ediliyor. Belek'te parfüm gibi maddelerin ise ancak uçaklarda izin verildiği miktarda sokulmasına izin veriliyor.

Gazeteciler ise beraberindeki dizüstü bilgisayar, fotoğraf makineleri ve kameralarını ikinci arama noktasında bir kez de polisin önünde çalıştırarak güvenlik açısından bir sıkıntı olmadığını ispat etmek zorunda.

İleribaşı mevkiindeki güvenliği geçenler, ikinci bir servisle gitmek istedikleri otellere ulaştırılıyor. Ancak otele gelindiğinde aramalar son bulmuyor. Zirvede basın mensuplarına ayrılan Kaya Plazzo Otel'de oluşturulan uluslararası basın merkezine girebilmek için bir güvenlik noktası daha bulunuyor. Polis bu noktada x-ray cihazları ile beraberindeki teçhizatı tarıyor, kimlik kontrolü yapıyor. Bunu da geçen gazeteciler zirvenin bası merkezine girebiliyor.

 

Kaynak: DHA

 

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image