Arama

Bosna Hersek'te hava kirliliği riski

8 yıl önce


Bosna Hersek'te hava kirliliği riski
ad image
ad image

Sorunun en yoğun hissedildiği başkent Saraybosna'da, kış aylarında kullanılan düşük kaliteli kömür ve eski model otomobillerin yarattığı zehirli gazlar sonucu oluşan hava kirliliği nedeniyle ilk ve orta dereceli okullar tatil edildi.

"İNSAN SAĞLIĞINI TEHDİT EDEN SEVİYENİN İKİ KATINDA"

Uzmanlar, son günlerde önemli ölçüde artan hava kirliliğinin insan sağlığını tehdit eden seviyenin iki katına çıktığını bildirirken, özellikle yaşlılar, çocuklar ve hamile kadınların zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaları uyarısında bulunuldu.

Saraybosna Kantonu Başbakanı Elmedin Konakovic, yaptığı açıklamada, uzmanların her gün şehrin farklı bölgelerinde hava kirliliği ölçümleri yaptığını belirterek, "Hava kirliliğinin arttığına dair bilgilendirildik. Hava kirliliği henüz araçların trafiğe çıkmasını yasaklamak gibi radikal önlemler almamızı gerektiren seviyeye çıkmış değil. Yine de velilerin ve öğretmenlerin çağrısını dikkate alarak okulları tatil ettik" ifadesini kullandı.

Saraybosna'nın yanı sıra sanayisi gelişmiş Zenica ve Tuzla'da da hava kirliliği sorunu yaşanıyor.

HAVA KİRLİLİĞİNE KARŞI MASKE

Bu arada, bazı sivil toplum kuruluşları, Saraybosna ve Zenica'da vatandaşlara hava kirliliğine karşı maske dağıtmaya devam ediyor.

 

Kaynak: AA

 

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image