Arama

Çin, Sincan ve Hong Kong eleştirisinden sonra G7 'manipülasyonunu' çarptı

3 yıl önce

Çin, Pekin'i Sincan ve Hong Kong'daki insan hakları sicili nedeniyle eleştirdikten sonra 14 Haziran'da G7'yi "siyasi manipülasyon" yapmakla suçladı.

Çin, Sincan ve Hong Kong eleştirisinden sonra G7 'manipülasyonunu' çarptı
ad image
ad image

 

İngiltere'de düzenlenen üç günlük zirvenin ardından yayınladıkları bildiride, G7 liderleri Çin'i Sincan bölgesindeki azınlıklara ve Hong Kong'daki demokrasi yanlısı aktivistlere yönelik ihlaller nedeniyle eleştirirken, ABD Başkanı Joe Biden Pekin'e "daha sorumlu davranmaya başlaması" çağrısında bulundu. insan haklarına ilişkin uluslararası normlar".

İngiltere'deki Çin büyükelçiliği Pazartesi günü öfkeyle yanıt verdi ve G7'yi "müdahale etmekle" suçladı.

Bir elçilik sözcüsü yaptığı açıklamada, "Yedili Grup (G-7), siyasi manipülasyona katılmak ve Çin'in iç işlerine karışmak için Sincan ile ilgili konulardan yararlanıyor, buna kesinlikle karşı çıkıyoruz" dedi.

Açıklamada G7, "yalanlar, söylentiler ve asılsız suçlamalar" ile suçlandı.

İnsan hakları grupları, Çin'in Sincan'daki tahmini bir milyon Uygur ve diğer azınlıkları, Pekin'in İslami aşırıcılığı ortadan kaldırmak olduğunu söylediği toplama kamplarına topladığını söylüyor.

G7 bildirisinde, "Çin'i insan haklarına ve temel özgürlüklere saygı duymaya çağırmak da dahil olmak üzere değerlerimizi destekleyeceğiz" denildi.

Yedi ülkenin liderleri, yaklaşık iki yıl sonra gerçekleştirdikleri ilk fiziksel zirvede, COVID-19 aşıları, iklim değişikliği, haklar ve ticaret konularında bir dizi taahhütte bulundular.

Ayrıca Çin'de COVID-19'un kökenleri hakkında yeni bir soruşturma çağrısında bulundular - Çin büyükelçiliğinden çalışmanın yeni bir soruşturmayı kabul etmeden "bilimsel, nesnel ve adil bir şekilde" yapılması gerektiğine dair bir yanıt verdi.

Büyükelçilik, "Mevcut salgın hala dünya çapında azgın ve izlenebilirlik çalışması küresel bilim adamları tarafından yapılmalı ve politize edilmemelidir." Dedi.

Koronavirüs ilk olarak 2019'un sonlarında Çin'in merkezinde ortaya çıktı ve Dünya Sağlık Örgütü, kökenlerini araştırmak için Ocak ayında bir uluslararası uzman ekibi gönderdi.

Ancak Mart ayında yayınlanan uzun süredir ertelenen raporu kesin bir sonuç çıkarmadı ve soruşturma o zamandan beri şeffaflık ve erişimden yoksun olduğu için eleştirilerle karşı karşıya kaldı.

G7 ayrıca, Başkan Biden'ın Çin'in devasa Kuşak ve Yol Girişimi'nden "çok daha adil" olacağını söylediği yeni bir altyapı fonu duyurdu.

Çin büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, "tebliğde yer alan ekonomik ve ticari konularda Çin'e yönelik suçlamaların gerçeklerle tutarsız ve mantıksız olduğu" belirtildi.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image