Arama

'DAEŞ, bu yıl da yok olmayacak'

8 yıl önce


'DAEŞ, bu yıl da yok olmayacak'
ad image
ad image

Suriye ve Irak'ta terör estiren DAEŞ örgütünün yakın gelecekte ortadan kalkmayacağı kaydedildi. Beyaz Saray Güvenlik Danışman Yardımcısı Ben Rhodes, gazetecilerin konuyla ilgili sorularını cevaplarken, "DAEŞ var olmaya devam edecek. 2016'da da örgütün tamamen ortadan kaldırılacağını beklememek gerekiyor" şeklinde konuştu. Rhodes, "Örgüt ciddi şekilde geriletildi, ancak nasıl El Kaide var olmayı sürdürüyorsa DAEŞ de aynı şekilde yaşayacak" sözleriyle, Başkan Barack Obama'dan sonra işbaşına gelecek olan ABD başkanının da aynı problemle uğraşmaya devam edeceğini vurguladı.

SIKIŞTIRMA STRATEJİSİ

ABD'nin şu anki stratejisinin, örgütü güçlü olduğu bölgelerden daha kenar noktalara doğru çekilmeye zorlamak olduğunu belirten Ben Rhodes, "Coğrafi olarak ve nüfus açısından merkez noktaları kontrol etmedikleri bir aşamaya gelmeyi umuyoruz" ifadelerini kullandı. Rhodes, teröristlerin, ABD'yi İslam'la savaşıyormuş gibi göstermeye çalıştıklarını da iddia etti. Başkan Obama da geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, DAEŞ'i şimdiye kadar hiç olmadığı kadar sert şekilde vurduklarını söyleyerek, "Teröristlerin, eylemlerini ve propagandalarını dünyanın geri kalan kısmına yaymalarını zorlaştırıyoruz" demişti. Obama, Paris saldırılarından önce de teröristlerin gerilediğini kaydetmiş, terör eylemleri gerçekleşince ise eleştirilerin odağına yerleşmişti.

"DAEŞ, 2016'DA BİTİYOR"

Irak Başbakanı Haydar Abadi geçtiğimiz hafta Ramadi kentinin DAEŞ'ten temizlenmesinden sonra "Sırada Musul var. DAEŞ'i bu yıl Irak topraklarından tamamen çıkaracağız" demişti.

DAEŞ, ASKERİ ÜSSE SALDIRDI: 23 ÖLÜ

DAEŞ militanlarının dün Irak'ın Tikrit kenti yakınlarındaki bir askeri üsse düzenlediği seri intihar saldırılarında en az 23 kişi öldü, 40 kişi de yaralandı. Hedefin, polis adaylarının eğitildiği bir üs olduğunu kaydeden Iraklı yetkililer, sabah saatlerinde bölgenin yoğun sis tabakasıyla kaplı olmasını fırsat bilen militanların art arda saldırdığını belirtti. Söz konusu üste en az bin 200 polis adayının eğitim gördüğü bildirildi.

 

Kaynak: Sabah

 

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image