Arama

E KURS ÖĞRENCİ BAŞVURULARI 2015-2016

8 yıl önce


E KURS ÖĞRENCİ BAŞVURULARI 2015-2016
ad image
ad image

Eba e kurs öğrenci başvuruları ne zaman başlıyor? son günlerde merak edilen konular arasında yer alıyor. 26 Aralık 2015 e kurs 2. dönem öğretmen başvuruların başlamasından sonra, 2. döenm için e kurs öğrenci başvurusu yapacak olan öğreciler 2. dönem e kurs başvuru tarihini merak ediyorlar. Peki e kurs öğrenci başvuruları ne zaman başlıyor? E kurs öğrenci başvuruları 4 Ocak 2016 pazartesi günü başlayacak ve 17 Ocak 2015 tarihinde sona erecek. Eba e kurs başvurusu nasıl yapılır? sorularının cevabını haberimizden ve ajanshaber.com.dan takip edebilirsiniz. ile ilgili detaylı bilgileri haberimizin devamında bulabilirsiniz.

E KURS 2. DÖNEM ÖĞRENCİ BAŞVURULARI BAŞLIYOR!

Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu yıl yürülüğe giren projesi kapsamında ilk ve ortaöğretim öğrencilerine devlet tarafından verilecek olan ücretsiz kurs pojesi için başvurular iki aşamada yapılıyor. E kurs öğretmen başvurusu 26 Aralık 2015 titibarı ile başladı. MEB tarafından 02 Ocak tarihinde sona erecek. E kurs 2. dönem başvuruları ise 04 Ocakta başlayıp 17 Ocak 2016 tarihinde sona erecek. E kurs öğrenci başvuru tarihlerinin 1. dönemde olduğu gibi uzatılıp uzatılmayacağı bilinmiyor. Başvuru tarihleri ile ilgili gelişmeleri haberimizden ve ajanshaber.com'dan takip edebilirsiniz.

eba e kurs başvuruları ne zaman

2015 EBA E KURS ÖĞRENCİ BAŞVURU EKRANI İÇİN TIKLAYIN

2015 EBA E KURS ÖĞRETMEN BAŞVURU EKRANI İÇİN TIKLAYIN

E-KURS KAYIT KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

 

E KURS 2. DÖNEM ÖĞRENCİ BAŞVURULARI

Dersanelerin etüt merkezlerine dönüşmeleri sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu yıl uygulamaya geçilen e kurs sistemi ile ilk ve ortaöğretim öğrencilerine kurs imkanı sağlanacak. 04 Ocak tarihinde başlayacak olan Eba e kurs başvuruları 17 Ocak 2015 pazartesi günü sona erecek. 

MEB - EBA üzerinden e Kurs KAYIT başvurusu nasıl yapılır?

 

2015-2016 Eğitim ve Öğretim yılı Destekleme ve Yetiştirme Kursları Öğretmen Başvurular ve kayıt işlemleri; 

 • Kurslarda görev almak isteyen kadrolu öğretmenler, Mebbis şifreleri ile e-kurs modülünden görev almak istedikleri kurs tercihini yaparak başvuruda bulunacaklar. Öğretmenler, ilçe içinde görev almak istedikleri kurs merkezlerinden üç tercihte veya tüm ilçede herhangi bir okulda görev alma isteğinde bulunabilecekler.
 •  Derslere öğretmen atamaları, kurs merkezi müdürlüğü tarafından öğrenci tercihleri ve ihtiyaçlar de göz önünde bulundurularak yapılır.
 • Başvurular, odsgm.meb.gov.tr veya www.eba.gov.tr internet adresinden e-kurs modülü üzerinden gerçekleştireceklerdir.
 • Ücretli öğretmenler ise e-kurs üzerinden sisteme ilk girişte oluşturabilecekleri şifreler ile başvuru yaparak, ilgili evrakları komisyonlara ulaştırırlar. Ücretli öğretmenlerin hangi kursta görev alacakları kurs merkezlerinin talebi doğrultusunda komisyonlar tarafından belirlenecek.
 •  Tercih ettiği halde hiçbir kursta görev alamayan öğretmenler, ilçe komisyonları tarafından ihtiyaç duyulan kurs merkezlerinde değerlendirilecek. 
 • Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından öğrenci ve mezunlar için ücretsiz açılacak destekleme ve yetiştirme kurslarıyla (DYK) ilgili e-kılavuz yayımlandı.
 • MEB'in internet sitesinden yayımlanan e-kılavuza göre, DYK'lara 21 Eylül-2 Ekim 2015'de öğrenci başvuruları alınacak. DYK'lar, 1.dönem, 2.dönem ve 3. dönem (yaz kursları) olmak üzere üç dönemde açılacak. 

Eba kurs, e kurs başvuruları kısa bir süre önce başladı. Eğitim ve Öğretim Destekleme ve Yetiştirme Kursları için başvuru bitiş tarihi 9 Ekim 2015 Cuma günü olarak belirlendi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu yıl ilk kez uygulamaya koyduğu e kurs başvuruları başlıyor. MEB tarafından gerçekleştirilen uygulama ile 2015 - 2016 Eğitim yılı Destekleme ve Yetiştirme Kursları (e-Kurs) EBA üzerinden gerçekleştirilecek. Öğrenciler 2015-2016 Eğitim Öğretim yılında EBA sayesinde e-Kurs'tan faydalanabilecekler. Milli Eğitim Bakanlığının yeni projesi olan MEB Destekleme ve Yetiştirme Kursları e-Kılavuzu yayınlandı. Kılavuzda yer alan bilgiye göre e-Kurs'ta yer almak üzere alınacak öğretmenlik başvuruları http://odsgm.meb.gov.tr veya www.eba.gov.tr adreslerinden 14-25 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilmişti. Milyonlarca öğrencinin merakla bekledikleri eba e kurs başvuru ekranı, Eba giriş, e kurs başvurusu nereden yapılır  sorularının cevaplarını ajanshaber.com sitemizden ve haberimizin ayrıntılarından öğrenebilirsiniz.

 

YETİŞTİRME KURSLARA (ÖĞRENCİ/KURSİYER) BAŞVURU (04 OCAK 2016- 17 OCAK 2016) 

 • Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî/özel ortaokullar, imam-hatip ortaokulları, resmi/özel ortaöğretim kurumları ve açık öğretim kurumlarına devam eden her sınıf seviyesindeki istekli öğrenciler ile mezun durumdaki kursiyerler başvurabilecektir. 
 • Kursa katılmak isteyen örgün eğitime devam eden öğrenciler, okul/kurumlarından alacakları eba şifresi ile e-kurs modülü üzerinden veya bizzat kurs müdürlüğüne kurs açılan derslerle ilgili başvuru yapabileceklerdir. İstekleri derslerden kurs açılmaması durumunda kurs merkezine taleplerini yazılı olarak iletebileceklerdir.
 • Açık öğretim öğrencileri başvurularını örgün kurs merkezleri, kursiyerler ise halk eğitim merkezleri aracılığıyla yaygın eğitim kurs müdürlüklerine bulundukları sınıf düzeyini gösterir belge veya diploma ile bizzat başvurarak yapacaklar ve kurs şifrelerini alacaklardır.
 • Öğrenciler ders ve öğretmen tercihinde bulunabilir. 
 • DYK'lara kayıt yaptıran öğrencilerin devamları zorunludur. Her kurs döneminde okutulması gereken toplam ders saatinin özürsüz olarak 1/10' u kadar devam etmeyen öğrencilerin kurs kaydı silinir. Aynı dönemde başka bir kursa devam edemez. 
 • Kurslara devamları süresince kurs disiplinini ve işleyişini bozucu hâl ve hareketleri görülen öğrenci veya kursiyerler hakkında, kayıtlı oldukları okul/kurumların ilgili mevzuatına ve diğer mevzuata göre işlem yapılır.

KURSLARDA SINIFLARIN OLUŞTURULMASI / DERS PROGRAMLARININ ONAYLANMASI (18-31 OCAK)

Kurs merkezleri, e-kurs modülü üzerinden öğrencilerin bir önceki yıla ait ağırlıklı yılsonu başarı puanı, Bakanlıkça veya kurs müdürlüğünce yapılacak tarama test sonuçları; kursiyerlerin diploma notu vb.ölçülebilir kriterleri de dikkate alarak sınıf oluşturma iş ve işlemlerini yapar.

Her bir kurs programına devam edecek sınıftaki öğrenci/kursiyer sayısı 10'dan az olamaz. Sınıf mevcudunun 20 olması esastır. Bu sayı dolmadan yeni bir sınıf açılamaz.

Sınıf mevcudu en fazla 25'e kadar çıkartılabilir. 

Kursa devam eden öğrenci/kursiyer sayısının 10'un altına düşmesi durumunda kursun birleştirilmesi veya kapatılıp/kapatılmamasına o ay sonunda komisyon tarafından karar verilir. 

E-KURS ÖĞRENCİ BAŞVURULARI NE ZAMAN?

E kurs Başvuruları II.Dönem Öğrenci başvurularının alınması 3-18 Ocak 2016 tarihleri arasına gerçekleştirilecek. III. Dönem (yaz) kurs başvuruları ise 6-12 Haziran 2016 tarihleri arasında yapılacak.   

E KURS DÖNEM TAKVİYE KURSLARI İÇİN 2016 TAKVİMİ

Kurs merkezi başvuruları / il ve ilçe onay işlemleri: 21-27 Aralık 2015 

Öğretmen başvuruları ve ücretli öğretmen başvurularının alınması: 28 Aralık 2015-3 Ocak 2016 

Öğrenci başvuruları: 4 Ocak-17 Ocak 2016 

Sınıf oluşturma işlemleri: 18–31 Ocak 2016 

2.Dönem Kurslarının Başlangıcı: 8 Şubat 2016 

Dönem Kurslarının ve Yıllık Kursların tamamlanması: 17 Haziran 2016

Başvuruların yapılacağı adres: https://e-kurs.eba.gov.tr/

 •  

 

e Kurs Dönem Kursları Ne Zaman Başlayacak ve Sona Erecek

Dönem kursları 2. dönem başlangıcı 8 Şubat 2016'te başlayacak ve 17 Haziran 2016'da sona erecek. 2. dönem kursları ise 8 Şubat 2016'da başlayacak. 2. dönem kursları ve yıllık kurslar 17 Haziran 2016'da tamamlanmış olacak. 3. dönem yaz kursları ise 20 Haziran-11 Eylül 2016 tarihleri arasında düzenlenecek. Öğrenciler ders ve öğretmen tercihinde bulunabilecek. 

Ortaokulların 5, 6 ve 7. sınıflarındaki öğrenciler ile 9,10 ve 11. sınıflarındaki öğrenciler en fazla 3 dersten haftalık toplam 12 saate kadar; 8. sınıftaki öğrenciler ise en fazla 6 dersten 18 saate kadar; ortaöğretim kurumlarının 12. sınıfındaki öğrenciler ve mezun durumdakiler ise en fazla 6 dersten 24 saate kadar haftalık kurs alabilecekler. 

Kurslarda her bir öğrenci ve kursiyer için, hafta içi günde en fazla 2 dersten 4 saate kadar, hafta sonları ise bir günde en fazla 5 dersten 8 saate kadar kurs verilebilecek. 

Kurslarla ilgili ders programları ve haftalık örnek ders çizelgeleri ile kazanım testleri, tarama testleri Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün resmi internet sayfasında ve e-kurs modülünde yayımlanacak.

Kurslara, MEB'e bağlı resmi ve özel ortaokullar, imam-hatip ortaokulları, resmi ve özel ortaöğretim kurumları ve açık öğretim kurumlarına devam eden her sınıf seviyesindeki istekli öğrenciler ile mezun durumdaki kursiyerler başvurabilecek.

E-KURS DESTEKLEME VE YETİŞTİRME KURSLARI 

E Kurs öğrenci başvuruları için hemen tıkla. Mili Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından hazırlanan E Kurs sistemi ile hem öğrenciler hem öğretmenler giriş yaparak başvuru işlemlerini yapabiliyorlar. Destekleme ve Yetiştirme Kursları kapsamındaki öğrenci başvuruları 04 Ocak 2016 tarihinde başlayacak. Öğretmenlerin başvuruları ise 02 Ocak'ta bitecek. Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden yapılacak olan sisteme giriş bilgilerini haberimizden görebilirsiniz. İşte MEB E kurs öğrenci başvuru ekranı ve detaylar. 

E KURS BAŞVURU KOŞULLARI NELER, KİMLER BAŞVURABİLİRLER

 • Kursa katılmak isteyen örgün eğitime devam eden öğrenciler, okul veya kurumlarından alacakları Eğitim Bilişim Ağı (eba) şifresi ile e-kurs modülü üzerinden veya bizzat kurs müdürlüğüne kurs açılan derslerle ilgili başvuru yapabilecekler.
 • Her bir kurs programına devam edecek sınıftaki öğrenci, kursiyer sayısı 10'dan az olamayacak. Sınıf mevcudunun 20 olması esas olacak. Bu sayı dolmadan yeni bir sınıf açılamayacak
 • İstenen derslerden kurs açılmaması durumunda talepler kurs merkezine yazılı olarak iletilebilecek. Açık öğretim öğrencileri, başvurularını örgün kurs merkezleri, kursiyerler ise halk eğitim merkezleri aracılığıyla yaygın eğitim kurs müdürlüklerine bulundukları sınıf düzeyini gösterir belge veya diploma ile bizzat başvurarak yapacaklar ve kurs şifrelerini alacaklar.
 • Sınıf mevcudu en fazla 25'e kadar çıkartılabilecek. Kursa devam eden öğrenci, kursiyer sayısının 10'un altına düşmesi durumunda kursun birleştirilmesi veya kapatılıp kapatılmamasına o ay sonunda komisyon tarafından karar verilecek.
 •  
 • Kayıt yaptıran öğrencilerin devamları zorunlu olacak. Her kurs döneminde okutulması gereken toplam ders saatinin özürsüz olarak 10'da birine kadar devam etmeyen öğrencilerin kurs kaydı silinecek. Aynı dönemde başka bir kursa devam edemeyecek.
 • E-kurs modülü üzerinden başvuru yapacak öğrenci, açık öğretim öğrencisi ve mezunlara eba/e-kurs kullanım şifresi verilecek.
 •  

MEB EBA E KURS ÖĞRETMEN BAŞVURULARI NASIL YAPILACAK 

Kurslarda görev almak isteyen kadrolu öğretmenler, Mebbis şifreleri ile e-kurs modülünden görev almak istedikleri kurs tercihini yaparak başvuruda bulunacaklar.

Merkezler, e-kurs modülü üzerinden öğrencilerin bir önceki yıla ait ağırlıklı yılsonu başarı puanı, Bakanlıkça veya kurs müdürlüğünce yapılacak tarama test sonuçları, kursiyerlerin diploma notu gibi ölçülebilir kriterleri de dikkate alarak sınıf oluşturma iş ve işlemlerini yapacaklar.

Öğretmenler, ilçe içinde görev almak istedikleri kurs merkezlerinden üç tercihte veya tüm ilçede herhangi bir okulda görev alma isteğinde bulunabilecekler.

Derslere öğretmen atamaları, kurs merkezi müdürlüğü tarafından öğrenci tercihleri ve ihtiyaçlar da göz önünde bulundurularak yapılacak. Ücretli öğretmenler, e-kurs üzerinden sisteme ilk girişte oluşturabilecekleri şifreler ile başvuru yaparak, ilgili evrakları komisyonlara ulaştıracaklar.

 

Kaynak: Ajans Haber

 

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image