Arama

Ermenistan Başbakanı ordunun istifa talebiyle karşı karşıya, darbe görüşmeleri

3 yıl önce

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, 25 Şubat'ta kendisine karşı askeri darbe girişimi uyarısı yaptı ve ordunun kendisinin ve hükümetinin istifasını talep etmesi üzerine binlerce kişi ona destek olmak için başkentin sokaklarına çıktı.

Ermenistan Başbakanı ordunun istifa talebiyle karşı karşıya, darbe görüşmeleri
ad image
ad image

 

Gösteriler, Paşinyan'ın, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'ın büyük bir kısmı ve çeyrek yüzyıldan fazla bir süredir Ermeni güçleri tarafından işgal edilen çevre bölgelerin kontrolünü geri almasını sağlayan 10 Kasım barış anlaşmasını imzalamasının hemen ardından başladı.

Mayıs 2018'de barışçıl bir devrimle iktidara gelen eski gazeteci Pashinyan, muhalefet protestolarına rağmen istifa çağrılarını reddetti. Olanların sorumluluğunu üstlendiğini, ancak şimdi ülkesinin güvenliğini sağlaması gerektiğini söylüyor.    

25 Şubat'ta ordu, istifasını isteyenlere sesini ekledi.    

Ordudan yapılan açıklamada, "Mevcut yetkililerin etkisiz yönetimi ve dış politikadaki ciddi hatalar ülkeyi çöküşün eşiğine getirdi." Dedi.      

Paşinyan'ın ordunun ilk genelkurmay başkan yardımcısını görevden almasını kınadı, bu hareket sorumsuz, asılsız ve devlete zararlı olarak nitelendirildi.    

İki eski cumhurbaşkanı - Robert Kocharyan ve Serzh Sarksyan - Ermenileri ordunun arkasına destek vermeye çağıran açıklamalar yaptı.    

Ordunun Paşinyan'ı istifaya çağırdığı açıklamasını desteklemek için güç kullanmaya istekli olup olmadığı belirsizdi.   

Paşinyan, takipçilerini, kendisini desteklemek için başkent Erivan'ın merkezinde toplanmaya çağırarak yanıt verdi ve canlı yayında millete hitap etmek için Facebook'a gitti.     

Paşinyan, "Şu anda en önemli sorun, iktidarı halkın elinde tutmaktır, çünkü ben olanları askeri bir darbe olarak görüyorum." Dedi.    

Daha sonra karısı, oğlu ve kızıyla birlikte birkaç bin destekçisinin bir araya geldiği ana hükümet binasının önünde göründü. Artan gerilime rağmen yüzleşmekten kaçınmanın hayati olduğunu söyledi.      

"Darbe tehlikesi yönetilebilir" dedi. " Ermenistan'da düşmanımız yok . Sadece kardeşlerimiz var."   

Paşinyan askere 'halka itaat et' diyor  

25 Şubat'ta Paşinyan, ordunun istifasını istemesinin ardından orduyu görevini yerine getirmeye ve halka ve seçilmiş yetkililere itaat etmeye çağırdı.

Destekçilerle bir miting sırasında "Seçilmiş bir başbakan olarak, tüm generallere, subaylara ve askerlere emir veriyorum: ülkenin sınırlarını ve toprak bütünlüğünü koruma görevini yerine getirin" dedi.    

Ordunun "halka ve seçilmiş yetkililere itaat etmesi gerektiğini" de sözlerine ekledi.

Binlerce muhalefet destekçisi, başkentin farklı bir meydanında rakip bir protesto düzenledi. Rusya'nın RIA haber ajansı tarafından dolaşan görüntülerde bir savaş uçağı tepeden uçarken oradaki kalabalıklar alkışlar ve alkışlarken görülebilir.    

Paşinyan'ın daha önceki canlı yayınında, silahlı kuvvetler genelkurmay başkanını görevden aldığını söyledi, bu hareketin hala cumhurbaşkanı tarafından imzalanması gerekiyor.    

Paşinyan, bir değişimin daha sonra açıklanacağını ve krizin anayasal olarak aşılacağını söyledi. 

Dağlık Karabağ enklavının başkanı Arayik Harutyunyan, Paşinyan ile genelkurmay arasında arabuluculuk yapmayı teklif etti.    

"Zaten yeterince kan döktük. Krizlerin üstesinden gelip yolumuza devam etme zamanı" dedi.   

Kremlin endişelerini dile getiriyor

Kremlin, 25 Şubat'ta, ordunun Paşinyan'ın darbe girişimine benzediğini söylediği bir hamleyle Paşinyan'ın istifasını talep etmesinden sonra Ermenistan'da artan siyasi gerginlikten endişe duyduğunu söyledi.

Bir konferans görüşmesinde gazetecilere konuşan Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, her iki tarafı da anlaşmazlıklarını barışçıl bir şekilde ve anayasa çerçevesinde çözmeye çağırdı.

Moskova'nın askeri üssünün bulunduğu Ermenistan, yakın bir Rus müttefiki.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image