Arama

fast food zararlı mı

8 yıl önce


fast food zararlı mı
ad image
ad image

Fast food tarzı beslenmenin ciddi sağlık sorunlarına yol açtığı biliniyor. Bir uyarı da Çocuk Endokrinoloğu Prof. Zerrin Orbak'tan geldi: "Fast food türü yiyecekler ve şekerli içecekler obezitenin yanı sıra kronik hastalıklara yol açıyor.

Herkesin ancak özellikle de çocukların kalorisi yüksek fast food beslenme tarzından uzak tutulması gerektiğine vurgu yapan Prof. Dr. Zerrin Orbak, fast food ve şekerli içecek tüketen çocukların, obezite ve bunun beraberinde getirdiği birçok kronik hastalığa yakalanma riski altında olduğunu söyledi.

Bu tarz gıdalarda yüksek kalorinin yanı sıra katkı maddesi de içerdiğine dikkat çeken Prof. Orbak, "Ailelerin çocuklarını, obezite ve bundan kaynaklanan birçok kronik hastalıktan korumak için fast food beslenmeden ve şekerli içeceklerden uzak tutmaları gerekiyor" dedi.

ŞİŞMANLIK ÇOK SAYIDA HASTALIĞIN İLK ADIMI

Şişmanlığın, alınan kalori miktarının harcanandan fazla olmasıyla meydana geldiğine işaret eden Orbak, "Şişmanlığın önlenmesi açısından alınan ve harcanan kalorinin denge içerisinde olması lazım. Aktivitelerimizi artırmak suretiyle ya kalorimizi azaltacağız ya da harcadığımız enerjiyi artıracağız. Bir çocuğun ağırlığı boyuna göre normal değerlerin altında olursa bu durumu 'kötü beslenme' olarak tanımlıyoruz. Bu durum birtakım problemlerin, kronik hastalıkların habercisidir" uyarısında bulundu.

 

Kaynak: AA

 

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image