Arama

Fikir Patenti Nedir?

1 yıl önce


Fikir Patenti Nedir?
ad image
ad image

Dünya tarihine bakıldığında bazı fikirlerin insanlığın kaderini değiştirdiğini net bir şekilde ifade edebiliriz. Önemli bir fikrin korumaya alınması şarttır. Bilhassa uygulanabilirliği ile dikkat çeken bir fikir; kesinlikle korunmalıdır. Aksi takdirde, üçüncü kişilerin söz konusu fikirden faydalanmalarına ve hatta bu fikirden haksız kazanç elde etmelerine de rastlanır.

 

Patent; herhangi bir buluşun ticari ve hukuki haklarını korumak adına söz konusu buluşun sahibine verilen bir belgedir. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından verilen bir belge olmakla beraber incelemeli, incelemesiz ve faydalı model olmak üzere üç farklı seçeneğinin olduğunu söylemek gerekir. Bunun yanı sıra, farklı fikir türleri de vardır. Fikir Patenti de bunlardan birisidir.

 

Fikir Patenti Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Fikir patenti; adından da anlaşılacağı üzere bir fikri korumaya yarar. Ancak, isteyen herkesin fikir patenti alması ihtimaller dahilinde değildir. Her şeyden önce, kişinin özgün bir fikir geliştirip geliştirmediğine bakılır. Ayrıca, geçmişte patent işlemi yaptırmayanların bu süreçte daha çok yorulacaklarını ifade etmek gerekir. Çünkü, fikir patenti; kısa işlemlerden ibaret değildir. Bir süreç olarak tanımlanabilir. Fikir sahibi; özgün bir fikre sahip olduktan sonra pazar araştırması yapmalıdır. Fikre dair ayrıntılı çizimleri gerçekleştirmelidir. Bunun yanı sıra, patente özel teknolojiden yararlanarak yazı yazmalıdır.

 

Fikir Patenti Nasıl Alınır?

 

Fikir patenti almak isteyenlerin önünde daha önce de ifade ettiğimiz üzere zorlu bir süreç mevcuttur. Söz konusu süreç; şu şekilde özetlenebilir:

 

·         Her şeyden önce,  fikrin nasıl bulunduğu ayrıntılı bir şekilde anlatılmalıdır. Bu süreç; adım adım anlatıldığı takdirde fayda sağlayacaktır.

 

·         Fikir sahibi; patent yasası hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Hatta, fikrin patent yasasına göre patent almaya uygun olup olmadığı değerlendirilmelidir.

 

·         Patent başvurusu; tıpkı marka tescil belgesi, incelemeli patent, incelemesiz patent ve faydalı modelde olduğu gibi yine Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılır. Fakat, fikir sahibi; başvuru öncesinde fikrin prototipini yapmalıdır.

 

·         Patent başvurusunun hazırlanması önemli bir süreçtir. Bu yüzden, söz konusu süreci kolaylaştırmak adına marka vekilleri veya patent uzmanı ile de çalışılabilir. Patent başvurusu; uzman eller tarafından hazırlandıktan sonra patent türü ve maliyeti de belirlenmelidir. Ayrıca, geçici patent verilmesi de söz konusu olabilir. Geçici patentin ne olduğu anlaşılmalıdır.

 

·         Fikir sahibi; buluşunu ya da tasarımını korumak adına gerekli olan patenti almak adına patent başvurusunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalıdır.

 

Fikir Patenti ile ilgili olarak bilinmesi gereken farklı detaylar da bulunuyor. Her şeyden önce, teknik olarak herhangi bir fikrin patentinin alınmasının mümkün olmadığını ifade edebiliriz. Fakat, söz konusu fikirden geliştirilen buluşun patentinin alınması mümkündür. Bir başka deyişle, buluşun üretilmesi gerekir. Ayrıca, buluşa dair detaylı bir açıklama da yine patent başvurusu içerisinde kendisine yer bulmalıdır.

 

admin
admin

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

ad image
ad image