Arama

FRANSIZ MEDYASINDAN ÖRNEK DAVRANIŞ

7 yıl önce


FRANSIZ MEDYASINDAN ÖRNEK DAVRANIŞ
ad image
ad image

Liberation Gazetesi'nin Genel Yayın Yönetmeni ortalama bir Fransız'ın yapılan terör saldırılarından sonra ne hissettiği, nasıl hareket edeceğine yönelik bir yazı kaleme aldı.

İŞTE PARİS'TEKİ GERÇEKLEŞTİĞİ PARİS'TEKİ KONSER SALONU ÖNÜNDEKİ ÇATIŞMA ANLARI / TIKLA İZLE...

FRANSIZ BASINI DEVLETİNE SAHİP ÇIKTI, HALKI SAĞDUYUYA ÇAĞIRDI

Saldırıların hemen ardından Fransız medyası vatandaşları sağduyulu olmaya çağırdı, güçlü ve birlik içinde durulması gerektiği yönünde telkinlerde bulundu ancak şu ana kadar devletin yönetimini, Fransa'nın dış politikasını sorgulayan tek bir gazeteci çıkmadı. Fransız basının şu an düşündüğü tek şey ölenlerin yasını tutmak, acıyı paylaşmak ve birlik içinde kalabilmek..

İşte Paris saldırılarının ardından Fransa'daki havayı yansıtan ilk yazı:

Terörün barbarlığı tarihi bir sıçrama yaptı. Paris'in kalbinde mümkün olduğunda çok kişiyi öldürmeyi amaçlayan soğuk kanlılıkla gerçekleşen terör saldırıları yapıldı.

FRANSA'NIN ULUSLARARASI ROLÜ HEDEF ALINDI

1990'larda Cezayir'deki iç savaşla bağlantılı çatışmalar sırasında bile, Fransa'da bu düzeyde şiddet yaşanmamıştı. Katiller Fransa'yı, Fransa'nın uluslar arası rolünü ve siyasetini hedef aldılar.

Charlie Hedbo ve Cacher Süpermarketi saldırıları, hedefler çok iyi seçilerek icra edilmişti. Bu geceki saldırılar ise, bütün ülkeyi terörize etmek üzere hedef gözetmeksizin yapılan vahşet eylemleridir.

Saldırı noktalarının hepsi, eğlenme ve dostluğa adanmış yerlerdir, Fransa halkının, gündelik hayatlarında örneğin dostlarıyla bir gece geçirmek için sokağa çıktıklarında tehdit altında olduklarını vurgulamak üzere seçilmişlerdir.

YURTTAŞ BİLİNCİYLE HAREKET ETMELİYİZ

Katliamın boyutları karşısında dehşete düşüyoruz, ilk ve insanca tepkimiz kurbanlar için duyduğumuz merhamet. Önce kurbanları ve ailelerini düşünüyoruz. Ondan sonrası için soğukkanlılıkla ve yurttaşlık bilinciyle odaklanmamız lazım.

FRANSIZ TOPLUMU İRADESİNİ GÖSTERMELİDİR

Fransa toplumu, katiller karşısında bir santim bile geri adım atmama cesaretini göstermeli, uyanık olmalı ve bu dehşeti hukuk ve dayanışmanın gücüyle karşılama iradesini göstermelidir.

FRANSA'NIN ORTADOĞU POLİTİKASINA DESTEK

Fransa Cumhuriyeti, Cumhuriyet'in seferber olan devleti ve yargısı, bu savaşa, tereddütsüz ve büyük bir yetkinlikle girişecektir. Bu kanlı saldırılarla, Fransa'nın da kendi rolünü üstlendiği Ordadoğu'da yaşanan saldırılar arasında bir bağlantı kurmamak mümkün değildir. Ancak ülkemiz yoluna, gözünü bile kırpmadan devam etmelidir. Fransa, karşı karşıya kaldığı bu en büyük sınavla, ancak güçlü, gönüllü ve diğerlerine bağlı olarak birlik olursa başa çıkabilir.

 

Kaynak: AA

 

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image