Arama

Gerilim asıl metresi ile tanışın

7 yıl önce

Daphne du Maurier, romantizm yazarından çok daha fazla, Hitchcock klasiklerine ilham verdi, bilimkurgu dalında dabbledildi ve hatta Lucy Scholes yazdığı gibi Brexit'i de öngördü.

Gerilim asıl metresi ile tanışın
ad image
ad image

 

Roger Michell'ın yeni filmi My Cousin Rachel - Philip, onun baştan çıkarıcı takılar düşen ve kötü işlerin ona şüphe arasında kalan genç adam olarak başlık rol Rachel Weisz ve Sam Claflin oynadığı - aynı Daphne du Maurier 1951 romanına özellikle sadık olduğunu ad. Öyle bile olsa ve mükemmel performanslara rağmen çarpıcı sinematografi ve tarihsel doğruluk, yine de kendimi biraz hayal kırıklığına uğrattım.

Cinsel cazibeyi üstlenmek, tehlike ve tehdit unsuruyla çevrilidir.

Eksik olan orijinalin tehdidi ve bu kelimeyi dikkatle kullanıyorum. "Menace," dublör, "film dili ve özellikle de kadınlar arasında, kalp krizi, sevgi, geniş omuzlu ve kalçası olmayan biri anlamına gelir" başlıklı kısa metninde, aynı başlıkta açıklıyor. Bu, Du Maurier'nin biyografisi yazarı Margaret Forster, "cinsel cazibeye değinerek" "tehdit ediliyor" deniyor, "başkası tarafından cezbediliyordu" diye açıklıyor. Bu, cinsel çekiciliği tehdit ve tehdit dolu bir şey gibi algılıyordu; Philip'in Rachel'a cazibesinin kalbi: kanıtlar, Rachel'ın kocası Ambrose, Philip'in sevgili amcasını öldürdüğünü gösteriyor. Şüpheleri haklı mı? O suçlu mu, masum mudur? Philip gibi okuyucu, asla emin değil.

REKLÂM

#King Arthur'u tanıyor musun?Efsanenin arkasındaki adamı keşfedin.

Vb logo

#KingArthur, #OMGBLegends'in ilham kaynağı olan İngiliz mekanlarını ortaya çıkarın


İzle şimdi!

Du Maurier tehdit duygusu uyandırmayı başardı. Karanlık, ürkütücü ve ürpertici kısa öykülerinde ön plana çıkıyor ancak romanlarının her birinde bükülüyor. Bununla birlikte, çoğu zaman iyi huylu romantik romanlar yazarı olarak görevden alındı. Michell'in My Cousin Rachel'a gömülü olan terörü yakalama mücadelesi ve belirgin dönem drama açısının ötesine geçememesi, du Maurier'nin çalışmalarının yanlış okunmasının bir göstergesidir. Film eleştirmeni David Thomson'ın kabul ettiği gibi "romantizm sıklıkla dehşet gibi bir şeye yöneliyor" - ikinci unsurun hepsi çok sık göz ardı edilmesine rağmen.

Çok yazarlı bir yapıt olan du Maurier'nin kariyeri 1930'ların başından 81 yaşında, 1989'da ölümüyle sonuçlandı. Toplam 16 roman yanı sıra kısa öyküler, oyunlar, biyografiler, anılar yazdı. Sevdiği Cornwall'la ilgili kitaplar, burada yıllarca evde kalmasına ve kitaplarının çoğunun ayarlandığı yere.

(Kredi: Alamy)

1931'de burada görülen Du Maurier, edebi bir ailenin elinden çıktı - büyükbabası Trilby romanında Svengali karakterini icat etti ve kuzenlerinin Peter Pan'a ilham kaynağı oldu (Kredi: Alamy)

Ne yazık ki, eserlerinin çoğunun önemi kalmıyor. Rebecca yazar olarak du Maurier tanıyacak Birçok - yaşlı, zengin Maxim de Winter ile evlendikten sonra, kendini onun güzel, ölen karısının tarafından döküm boğucu gölgesinde yaşayan bulur isimsiz bir genç kadın tarafından rivayet tedirgin edici bir psikolojik gerilim.

(Kredi: Alamy)

Sol taraftaki Du Maurier'in aile evleri Ferryside, Bodinnick'in Cornwall köyünde, hikayelerinin çoğunun bulunduğu Fowey Estuary'de idi (Kredi: Alamy)

Du Maurier'in tarihsel romantizm Fransız kemeri ve Jamaika Inn, korsanlarla denizde maceralı öyküler anlatıyor ve Cornish mora çıkışlarında kaçakçılık yapıyor olabilir. Ancak kaç kişi, merak ediyorum, du Maurier'in de bilim kursuna karıştığını biliyor muydunuz? 

Bir bilim adamının garip "biyo-fiziksel" araştırması vasıtasıyla zaman yolculuğu, 1969'daki The House on the Strand'da merkezi bir rol oynamaktadır; Tıbbi deneylerin dehşetleri, kısa öyküleri Blue Lenses ve The Breakthrough'da da görülüyor. Eskiden bir kadın göz cerrahisinden uyanarak, gördüğü her insanın bir hayvanın başında olduğunu keşfederken, ikinci girişiminde ölmekte olan bir çocuğun ruhunu kullanmaya çalışılır.

(Kredi: Alamy)

Garip bir kahya tarafından tehdit edilen yeni bir gelin hakkında Rebecca, Hitchcock'un ABD'ye taşınma üzerine yaptığı ilk film oldu; 1940'da Oscar'ın en iyi resmini kazandı (Kredi: Alamy)

The Menace bile, oyuncuların cinsel çekiciliğini izleyiciye doğrudan yansıtacak olan "hisler" adlı yeni bir sinema deneyimi biçiminde fütüristik teknolojiye sahiptir; bu, Aldous Huxley'nin Cesur Yeni Dünyasında da bulunan bir kavramdır.

1972'de spekülatif bir kurgu romanı yazdı, bu tür bir tahmin Brexit

Belki de daha da iyi bilinmemekle birlikte, 1972'de du Maurier, Brexit'i bir şekilde öngören spekülatif bir kurgu romanı yazdı. Kural Britannia katılan bir İngiltere'de kuruldu ve sonra (bir referandum sonrasında) Ortak Pazar'ı bıraktı (Birleşik Devletin 1973'te ertesi yı katıldığı AB'nin selefi). Meydana gelen kargaşa fiyatları ve yükselen işsizlik, toplumsal huzursuzluğa ve Avrupa ile ilişkilerin dağılımına yol açtı - ülke çapında olağanüstü hal ilan edildi. Süpürgelerde ABD, Cornwall'ın plajlarına inen "kolay" istilacı deniz kuvvetleri ve USUK olarak bilinen yeni bir süper güç formunda oluşturuldu; Ancak Cornish halkı direnişe çıkmaktadır.

Gölgeler içinde

Du Maurier'in en ünlü eserleri muhtemelen kısa öykülerinden ikisidir - ancak film uyarlamalarını tanımanıza daha olasıdır. Bunlardan birincisi, Alfred Hitchcock'un simgelediği The Birds, kuşların sürüleri kuzey Kaliforniya sakinlerine kuşatmak için kullanılıyor.

(Kredi: Alamy)

Bir Du Maurier kısa öyküsüne dayanan Hitchcock's The Birds, arsa detaylarının çoğunu değiştirdi ancak yazarın seks ve korku ilişkisine olan ilgisini paylaştı (Kredi: Alamy)

İkincisi, Nicolas Roeg'in kült korku filmi Do not Look Now, Venedik'te geçen kızlarının ölümünü üzen evli bir çift hakkında ürpertici, doğaüstü bir hikaye. Ünlü filmin kurşunları Julie Christie Ve Donald Sutherland.  

(Kredi: Alamy)

Birçok eleştirmen Hitchcock'un en kötüsü Jamaica Inn olduğu düşünülen film, aynı zamanda Du Maurier uyarlaması, 18. yüzyılda Cornwall'da düzenlenen korsan dramıydı (Kredi: Alamy)

İşini iyi bilmiyorsanız, bu iki sofradan hikaye ile bir şekilde en iyi bilinen tarihi romantik hikayeler arasındaki bağlantıyı kaçırmak kolay: Maurier'in kendisi şöyle bir söz verdi: "Benim romanlarım popüler olarak bilinen ve çok iyi satıyorlar, ama ben  değil  gerçekten ben genelde satan olarak bir alay ile görevden am ve hiç incelenmediyse, bir eleştirmen favori.”

(Kredi: Ölçüt)

Du Maurier Hitchcock'un The Birds adlı yapımındaki değişiklikleriyle dalga geçti ancak Nicolas Roeg'in "Do not Look Now" uyarlamasını sevdi ve bu onun erotizma duygusunu korudu (Credit: Criterion)

Rebecca, 1938'de yayınlandığında en çok satan kitaptı ancak Times Literary Supplement'in incelemesinde bunu "orta çekmeli bir alçak gönüllü hikaye" ve romantik "uyuşukluk" olarak alaya alıştırdı. Aynı yayındaki bir makalede, aynı yayındaki bir makale sonunda şunu itiraf etti: "Son derece popüler" olan du Maurier'in kurgusu da, "şeytanın kahramanları" - bu "tehditler" - Milton'un Şeytanına uzanan geniş bir İngiliz edebiyat geleneğine devam ederek "edebi açıdan büyük ilgi uyandırıyor". 2003'te "ulusun en sevilen romanını" belirlemek için BBC Big Read anketinde 14 numara yerleştirildi.

(Kredi: Fox Searchlight)

Rachel Weisz'in başrol oynadığı Cousin Rachel, ABD ve İngiltere'de sinemalarda gösterildi ve Du Maurier'in hala büyük ekranda bir evinin olduğunu kanıtladı (Kredi: Fox Searchlight)

An article in the Spectator in the same year of the TLS reappraisal, 1962, made what I think is the first connection between Charlotte Brontë’s masterpiece and du Maurier’s own, describing Rebecca as “a Cornish Gothic resetting of Jane Eyre.” It’s a comparison that, in more recent years, has seen Rebecca finally claimed by the literary establishment, thus metamorphosing a novel once blurbed as the “world-famous bestseller of love and suspense” into a key 20th-Century feminist gothic text: Brontë’s madwoman in the attic transformed into Rebecca’s ghostly presence, each woman a dirty little secret their husbands have to take care of, one way or another.

Gotik üzerinde cinsel istekte bulunduğu için Hitchcock'un neden du Maurier'nin çalışmalarına çekileceğini görmek kolay. The Birds'ın yanısıra, Jamaica Inn (1939) ve Rebecca'nın (1940) uyarlamalarını yönetti - du Maurier'nin kendisinin bu sonuçlardan evrensel olarak memnun olması değil. Forster'a göre "Kuşlar'dan nefret ediyordu" ve Ritchie'ye Rebecca'ya girmeyi sevdiği anlaşılırken "Hitchcock'un hikayesini neden bu kadar çarpıttığını anlayamadım" dedi. Francois Truffaut'un senaryosunda kaç kez orijinali okumasını istediği sorulduğunda Hitchcock, yalnızca bir kez olduğunu itiraf etti. "Temel fikri beğenirsem, kitabı unutup sinema yaratmaya başlarım" diye açıkladı. Ancak, Roeg'in Şimdi Bakma şansını daha hayranlıkla izliyordu; yönetmene "başarılı bir şekilde başardı" yazarken, "Kendi olduğum bilinçdışı düşüncelerine daha fazla derinlik" eklemeyi öven övgüde bulundu. Tabii ki bilinçaltında du Maurier'in korku kökleşti. Thomson, yeteneklerinin kaynağını o kadar doğru bir biçimde tanımladığına göre "sıradan gerginlik çekip onu korkutabilir".

Eğer BBC Kültür bizim için üzerine kafasına gördük bu hikaye veya başka bir şey hakkında yorum yapmak isterseniz  Facebook'ta  sayfa veya mesajın bize  Twitter .

Bu hikaye BBC Britain'in bir parçası - bu olağanüstü adayı keşfetmek üzerine yoğunlaşmış bir dizi, aynı anda bir öykü. İngiltere dışındaki okuyucular  İngiltere'deki ana sayfayagiderek her BBC İngiltere öyküsünü görebilir ; Ayrıca bizi takip ederek en son haberleri görebilirsiniz  Facebook  ve  Twitter .

Ve bu hikayeyi  sevdiyseniz , "Sadece Bu Hafta İçin 6 Şey Okuyorsanız " adlı haftalık bbc.com özellikleri bültenine kaydolun . Her Cuma, gelen kutunuza BBC'nin Geleceği, Dünya, Kültür, Sermaye ve Seyahat'den seçilmiş hikayelerin seçimi.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

Selim ber

Gerçekten muhteşem bir klip emeğine sağlık diyelim yolu açık olsun, hızlı ve etkili haber için takipdeyim 👍

1 yıl önce
ad image
ad image