Arama

Giresun adasında mitler doğrulamak için yapılan kazılar

6 yıl önce

2011 yılından beri Giresun'da (Aretias) adada devam eden arkeolojik kazılar yakında yeniden başlayacak. Ada, Doğu Karadeniz bölgesindeki tek yaşayan adadır.

Giresun adasında mitler doğrulamak için yapılan kazılar
ad image
ad image

 

Antik Amazon kadınları için bilinen adanın yanı sıra Hercules'in Altın Fleece'yi aramaya adaya geldiği efsanesi, 2011, 2012, 2015 ve 2016 yıllarında arkeolojik kazılara uğradı. 

Kazılar sırasında ortaya çıkarılan Bizans dönemi mezarlar, duvarlar, manastır kalıntıları ve bir şapel üzerinde yapılan incelemeler, adanın uzun yıllar boyunca dini merkez olarak hizmet ettiğini göstermektedir. 

Giresun Müze Müdürü Hulusi Güleç, şimdiye kadar adanın yüzde 10'unun kazıldığını ancak bu yıl adanın her yerinde çalışmayı hedeflediğini söyledi. 

Güleç, kazıların Haziran ayının son haftasında başlaması planlandığını ve İl Özel İdaresinin tahsisat yaptığını söyledi. 

Adadaki en eski kalıntıların M.Ö. 4. yüzyıldan kalma olduğunu ancak ekibin M.Ö. 2.000 yıllarından kalma izleri bulunduğunu belirtti.

"Henüz bu konuda somut kanıt elde etmedik. Şimdi onları adanın bir sonraki kazılarında bulmayı planlıyoruz. Güleç, binlerce yıl önce Giresun adasında yaşayan insanların olup olmadığını öğrenmeyi amaçlıyoruz "dedi. 

Amazonlar ve Altın Keçe

"Pek çok mitolojik kaynak, Amazon kadınlarının Karadeniz'de bir adada yaşadığına işaret ediyor. Özellikle Amazonların Balck Denizi'nde varlığı bilinmektedir. Amazonlar, Karadeniz üzerinden Trojan Savaşı için ayrılan ve bir ada üzerinde yaşayan mitolojik kaynakları dökümante eder. Doğu Karadeniz bölgesindeki tek ada Giresun'dur. Güleç, Amazonların Giresun'da yaşadığını ispatlıyor "dedi. 

Güleç, Amazonlar ile bağlantılı olabilecek kazılar sırasında bir takım öncü ve ok başlarının bulunduğunu söyledi. 

"Giresun adası hakkında bir başka efsane, Herakles'in Altın Keçesi'dir. Herakles, altın saçlı kanat koçunun postunu Altın Fleece aramak için Giresun adasına geldiği söyleniyor. Ancak bulamadı ve yola çıktı. Şu ana kadar bu konuda bazı bulgular elde ettik, ancak henüz net değiller "dedi. 

Güleç, yaklaşmakta olan kazıların ilerideki kazılar sırasında yeni bulgularla efsaneleri doğrulayabileceğini de sözlerine ekledi.

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image