Arama

Göz Tansiyonu Hastalığı Nedir Kimlerde Görülür? Göz Tansiyonu En Belirgin Belirtileri Nelerdir Nasıl Tedavi Olunur?

6 yıl önce


Göz Tansiyonu Hastalığı Nedir Kimlerde Görülür? Göz Tansiyonu En Belirgin Belirtileri Nelerdir Nasıl Tedavi Olunur?
ad image
ad image

 Genellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan ve halk arasında "Göz Tansiyonu" ya da "Karasu Hastalığı" olarak bilinen glokom ,göz içi basıncının yükselmesi nedeni ile görme sinirlerinin zarar görmesi şeklinde oluşan bir göz hastalığıdır.Göz tansiyonu belirtileri neler,tedavisi nasıl yapılır ve kimlerde görülür? sorularının yanıtı haberimizden öğrenebilirsiniz.

Göz tansiyonu rahatsızlığı birçok kişide görülebilir.Eğer daha önce bu hastalığa yakalanmadıysanız veyahut aşağıda bahsedilen niteliklerden bazılarını taşıyorsanız en kısa süre içinde bir göz doktoruna giderek muayene olmanızda fayda var.

Göz Tansiyonu Kimlerde Görülür?

Göz içi basıncı normalden yüksek olan kişilerde bu hastalığın görülme olasılığı artmakta .Fakat göz içi basıncı yüksek olan her kişide bu rahatsızlık olacağı anlamına gelmez.Glokom riski 40 yaşın üzerindeki kişilerde daha fazla olabiliyor.Bu rahatsızlık genetik  de olabilir yani bir veya birden fazla gende bozukluk olabilir  ve bu bireyler hastalığa karşı daha yatkın  olabilir.Guatr (hipotiriodizm ) ve şeker  hastalarında glokom gelişme riski daha fazladır.Önemli ölçüdeki göz yaralanmaları da göz içi basıncında artışa neden olabilir.Göz tümorleri ,kronik üveit ,iritis ,retina dekolmanı da diğer riskler arasında gösterilebilir.Geçirmiş olduğumuz bazı göz cerrahileri de  ikincil glokom gelişimini tetikleyebilir.

 Göz Tansiyonunun Sebepleri

Gözün beslenmesi için gerekli olan göz içi sıvısının  boşalamaması durumunda da göz içi basıncı artabilir.Artan göz içi basıncı da göz sinir hücrelerine zarar verir.

Glokomun Belirtileri

*Zaman zaman bulanık görme

*Sabahları belirginleşen baş ağrıları

*Geceleri ışıkların etrafında ışıklı halkalar görülmesi

*Televizyon izlerken göz etrafında ağrı

 

Glokom tedavi edilmediği durumlarda kalıcı görme kaybı yaşanabilir bu nedenle bu belirtilerden birkaçı dahi görüldüğünde doktorunuza başvurmalısınız.

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image