Arama

Hellenic Studies programının 40. yıldönümünde Princeton, diyaloğu teşvik etti

4 yıl önce


Hellenic Studies programının 40. yıldönümünde Princeton, diyaloğu teşvik etti
ad image
ad image

 

Saygıdeğer Amerikan akademisyeni ve Princeton Üniversitesi Provost Deborah Prentice, 2016 yılında kurulduğundan bu yana Dimitri Gondicas yönetiminde faaliyet gösteren Seeger Helenistik Araştırmalar Merkezi'nin bir girişimi olan Princeton Athens Center'in mütevelli heyeti toplantısına Yunanistan'da oldu .

Princeton'ın Hellenic Araştırmaları Merkezi, 1979'da, ülke sevgisi nedeniyle Yunan vatandaşlığını benimseyen ünlü sanat koleksiyoncusu, patron ve Philhellene'den Stanley Seeger'den (1930-2011) bir bağışla kuruldu.

Bu sonbahardan ve 2020'den itibaren Princeton, Helenik Araştırmalar programının 40. yıldönümünü geniş bir yelpazedeki dersleri ve disiplinleri kapsayan bir dizi konferans ve etkinlikle kutluyor. Bunların arasında, Princeton Atina Merkezinde düzenlenen özel bir etkinlik, kısa süre önce, burslar, yenilikçi çalışmalar programları ve araştırma seminerleri için özel bağışlarla bu alana destek veren Yunan donörlere haraç verdi.

Princeton'da provost olarak Prentice kıdemli akademik yöneticidir. Sosyal psikolog 1989'dan beri saygın Amerikan üniversitesinin fakültesinde yer aldı ve 2014'ten 2017'ye dekanlık ve 12 yıl boyunca Psikoloji Bölüm başkanı olarak görev yaptıktan sonra 2017'de provost seçildi.

İlk sorum, böyle saygın bir kurumun düzgün çalışmasını sağlamaktan sorumlu olan kişi olarak, akademik çevrenin ev sahibi ülkenin sosyal normlarını yaymadaki rolünü ele alıp almadığıdır.

“Toplum kuralları yazılı değilken, üniversiteler yazılı ve yasal kurallarla yönetiliyor. Ancak, eğitim kurumları olarak, sosyal normları oluşturan ve yeniden üreten mekanizmaları kesinlikle etkiliyoruz ”dedi.

“Bazı sosyal normlar sessiz kalmayı zorunlu kılabilir; sessizlik istemiyoruz, diyalog istiyoruz ”diyor.

Diyalog için sınırlar var mı? Birleşik Devletler'deki kürtaj yasağını iade etmeye çalışan gruplarla diyalog teşvik edilmeli mi?

Prentice, “Düşüklerin yasaklanmasını asla desteklemeyeceğiz, ancak diğer yandan, böyle bir şeyi destekleyen insanlarla tartışmayı da asla önleyemeyiz” dedi.

Kürtajın, masanın üzerinde olduğu gerçeğini akademisyene koydum, belki de haklar söz konusu olduğunda ABD’de hiçbir şey yapılamayacağını gösteriyor.

“Bunun tamamen haksız olmadığını söyleyebilirim” diye yanıtlıyor, tarihin bize öğrettiği ve verilmek üzere bir şey almayacak bir şey olduğu konusunda hemfikir. “Hiçbir şey sarsılmaz değil” diyor. “Sadece Parthenon sarsılmaz.”

Prentice, sosyal eşitsizlikle baş etmenin en etkili yolu olarak yüksek öğretime eşit erişime inanan bir firmadır.

“Eşitsizlik birçok farklı şekilde yayılıyor, ancak Princeton'daki lisans öğrencilerimizin yüzde 25'inin düşük gelirli ailelerden gelmesini ve devlet teşvikleri için uygun olmalarını sağlayarak buna karşı mücadeleye katkıda bulunuyoruz” diyor.

Üniversiteye ek olarak, mükemmel akademik kayıtları olan öğrencileri seçer ve notlarını yüksek tutabilmeleri ve iyi bir üniversiteyi ya da kolejleri hedefleyebilmeleri için lise son yıllarında onlara yardım eder.

Yüzde 14'lük bir diğer grup, Princeton mezunlarının çocuğu olan mezunlardan oluşurken, çoğunluğu, ABD'nin her yerinden ve dünyanın diğer bölgelerinden gelen ve diğerlerinin ücretlerini karşılamaya yardımcı olan öğrencilerden oluşuyor. Prentice'i açıklayan bu mekanizma eşitsizlikle mücadelede yardımcı olmakta önemlidir.

Peki neden bir Yunan lisans öğrencisi Avrupa'da eşit derecede iyi üniversiteler yerine ABD'yi seçmeli?

“ABD’de, ne yapmak istediklerine karar vermek zorunda kalmadan önce iki yıllık bir eğitime sahip olacaklar, Avrupa üniversitelerinde mümkün olmayan bir şey” dedi.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image