Arama

İşçi Partisi lideri Türkiye'yi örnek gösterdi, hükümeti eleştirdi

7 yıl önce


İşçi Partisi lideri Türkiye'yi örnek gösterdi, hükümeti eleştirdi
ad image
ad image

İngiltere'de anamuhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Jeremy Corbyn, İngiliz hükümetinin sığınmacı politikalarını eleştirerek, "Türkiye şimdiye kadar 2 milyon sığınmacıya yaşayacak yer temin etti. Almanya ve diğer Avrupa ülkeleri binlercesini içeri aldı. Biz daha iyisini yapabiliriz" dedi.

"Irkçılığa Karşı Dur" isimli kampanyayı yürüten grup tarafından başkent Londra'da düzenlenen etkinliğe, İngiltere'de anamuhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Corbyn, İşçi Partili Gölge Uluslararası Kalkınma Bakanı Diane Abbott, Barones Sheehan, Yeşil Parti Genel Başkan Yardımcısı Shahrar Ali, Londra merkezli Britanya Müslüman Konseyi (MCB) Hukuk Danışmanı Talha Ahmed, İngiltere Mülteci Konseyi Avukatlık Birimi Sorumlusu Anna Musgrave, İngiltere'deki savaş karşıtı grup "Stop the War Coalition"un organizatörlerinden Lindsey German, sığınmacı hakları destekçileri ile ırkçılık karşıtı birçok aktivist katıldı.

İŞÇİ PARTİSİ LİDERİNDEN HÜKÜMETE ELEŞTİRİ

Dikkatlerin giderek soğuyan hava ile Avrupa'daki sığınmacı krizinin mevcudiyetini halen koruduğuna çekildiği "Sığınmacılar İngiltere'ye Hoş Gelsin" başlıklı toplantıda konuşan İşçi Partisi'nin lideri Corbyn, İngiliz hükümetinin gelecek 5 yıl içinde ülkeye 20 bin Suriyeli sığınmacı alınması planlarını, mevcut krize çözüm kapsamında yetersiz kalmakla eleştirdi.

Corbyn, sığınmacıların kaçtığı bölgelerin "daha fazla bombalanmaması, daha fazla askeri müdahale yapılmaması, daha fazla duvarların örülmemesi" gerektiğini belirterek, bunların sorunları çözmeyeceğini, sorunların siyasi çözüme ihtiyacı olduğunu dile getirdi.

Avrupa'ya kaçan sığınmacıların sadece güvenilir bir bölgeye ulaşmayı arzuladıklarının altını çizen Corbyn, "Bu kişiler, Irak, Libya ve Suriye'deki savaşların kurbanları. Bu insanlara sizin ve benim gibi, sadece insan olarak bakıyorum. Türkiye şimdiye kadar 2 milyon sığınmacıya yaşayacak yer temin etti. Almanya ve diğer Avrupa ülkeleri binlercesini içeri aldı. Biz daha iyisini yapabiliriz" dedi.

Corbyn, Avrupalı hükümetlerden ve Batı dünyasından, insanların suistimal edilmesi ile savaşların oluşturduğu ızdırabın engellenmesi talebinde bulunduklarını belirterek, "Bu akşam bunun için buradayız. Bu bizim Avrupa'ya cevabımız. Bu bizim yabancılara güveni olmayanlara cevabımız" dedi.

İngiliz hükümeti, Avrupa'daki sığınmacı sorununun aşılması çerçevesinde, gelecek 5 yılda İngiltere'ye, Türkiye, Ürdün ve Lübnan'daki sığınmacı kamplarından 20 bin Suriyelinin alınacağını duyurmuştu. Cameron, kamplardan İngiltere'ye kabul edilecek kişiler arasından yetim ve öksüzler gibi savunmasız çocuklara öncelik verileceğini söylemişti.

AB'nin sığınmacıları yeniden yerleştirme programına katılmayan İngiliz hükümetinin bu desteği yeterli bulunmayarak eleştiriliyor.

İngiliz hükümeti Ocak 2014-Haziran 2015 döneminde sadece 216 Suriyeliyi ülkeye kabul etmişti.

 

Kaynak: AA

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image