Arama

İşe İade Davası

1 yıl önce


İşe İade Davası
ad image
ad image

 

Haklarını aykırı olarak işten çıkarılan çalışanların açtığı işe iade davası amacı, çalışanın işini geri almasıdır. Çalışan, haksız yere işten çıkarıldığını ve işini geri alma hakkına sahip olduğunu kanıtlamalıdır.

Bu tür dava; maliyetli ve zaman alıcı olabilir, bu nedenle güçlü davaya sahip olmak ve konusunda uzman avukattan yardım almak önemlidir.

İşe İade Davası Şartları

Bu tür davada davacının, haksız yere işten çıkarıldığını ve işine geri dönmeye hak kazandığını göstermesi gerekir. Ancak davanın açılabilmesi için, bazı koşulların da oluşması gerekir.

  • İşveren, en az 30 işçiyi çalıştırıyor olmalıdır.
  • Sözleşmesi feshedilen çalışanın, en az 6 aylık kıdemli olmalıdır.
  • Çalışanın iş sözleşmesi, belirsiz süreli olmalıdır.
  • İşverenin çalışanı, herhangi geçerli nedene dayanmadan sözleşmesi feshetmiş olması gerekir.

Bunun yanında; işverenin aynı sektörde birden fazla işyerinin olması durumunda, bu işyerlerinde bulunan toplam işçi sayısına göre belirleme yapılır. İşe alma ve işten çıkarma yetkisi bulunan işveren vekili ya da yardımcısı, işe yeniden alınma davası açamaz.

İşe İade Davası Süresi

İşe yeniden alma dava süresi; çalışanın fesih süresince haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle, eski işverenine karşı dava açabileceği süredir. Bu süre işçiye fesih bildirimi yapıldığında başlar ve eski işvereniyle dava açması ya da anlaşmaya varmasıyla sona erer.

Dava süresi; İş Kanunu’nun 20’ye 1 maddesine göre belirlenir. Yani fesih bildirimiyle beraber, 1 ay içinde dava açılır. Eğer işveren ihbar önemli fesih bildirimi yapmışsa; ihbar önelinin sonuna göre değil, fesih bildiriminin çalışana tebliğ edildiği tarih itibariyle 1 ay içinde açılır.

İşe İade Davası Tazminatı

Dava sürecinde, haksız yere sözleşmesi feshedilen çalışan/çalışanlar, 2 türlü tazminat türüne hak kazanıyor.

  • İşe başlatmama tazminatı: Mahkeme çalışanın lehine karar verdiğinde, işveren 1 ay içinde çalışanı yeniden işe almalıdır. Almadığı takdirde, tazminat ödeyecektir.
  • Boşta geçen süre tazminatı: Haksız yere feshedilen sözleşme gereğince, çalışanın çalışmadığı süreler için alacağı tazminattır. Bu tazminat türü; işveren çalışanı işe alsa da almasa da ödemek zorunda olduğu tazminat türüdür.

İşe başlatmama tazminatı hesaplanırken; çalışanın en az 4 aylık ve en fazla 8 aylık ücreti göz önüne alınır. Boşta geçen zaman tazminatında ise, çalışanın en son ücreti üzerinden ve diğer hakları da esas alınarak hesaplanır.

Her iki tazminat türünde de arabuluculuk süresi söz konusudur ve taraflar anlaşmaya vardığında, miktar belirlenir ve tutanak tutulur.

İşe İade Davası Zamanaşımı

İş davaları; işyerinde haksız yere işten çıkarılan, başka şekilde ayrımcılığa uğrayan çalışanlar tarafından açılır. İşe iade davası açabilmek için, bazı koşulların oluşması gerekir.

Koşulların oluşması durumunda dava açılır. Dava sürecinde arabuluculuk süreci söz konusudur. Eğer arabuluculuk süresi içinde herhangi anlaşma yapılmazsa, son tutanağın yapıldığı tarih itibariyle 2 hafta içinde davanın açılması gerekir.

İşe iade talebinin yapılmasında arabuluculuk başvurusu ise, fesih bildirimiyle birlikte, 1 ay içinde yapılmak zorundadır.

Kaynak; https://mehmetalihelvaci.av.tr/ise-iade-davasi.html

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image