Arama

İtalya Başbakanı Akdeniz'de diyalog çağrısında bulundu

3 yıl önce

İtalya Başbakanı Guiseppe Conte, Akdeniz'deki tüm ülkelerin uluslararası kurallara uymaları ve sorunları çözmek için bir diyalog yolu aramaları gerektiğini söyledi.

İtalya Başbakanı Akdeniz'de diyalog çağrısında bulundu
ad image
ad image

 

“Akdeniz hepimizi ilgilendiriyor ve bu yüzden eski Romalılar ona 'Mare Nostrum' [Bizim Denizimiz] diyorlardı. Başka bir deyişle, Akdeniz İtalya , Fransa veya Türkiye'ye ait değil, hepimize ait ”dedi Conte, Roma'da yabancı medya temsilcileriyle yaptığı basın toplantısında.

"Hepimiz uluslararası kurallara uymalı ve diyalog için yollar aramalıyız."

AB üye ülkelerinin Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi ile dayanışma içinde olduğunun altını çizen Conte, Türkiye'ye tek taraflı girişimlerden kaçınma çağrısını yineledi.

“Türkiye'yi, uluslararası hukuka aykırı olabilecek düşmanca ve kışkırtıcı girişimler olmaksızın, tüm [AB] üyeleriyle tek tek ilişkiler kurmaya çağırıyoruz” dedi.

İtalya'nın AB üye ülkeleri ile Türkiye arasında yapıcı bir diyalog için çalıştığını kaydeden Conte, bölgede artan gerginliği azaltmanın tek yolunun diyalogdan geçtiğine işaret etti.

“İtalya, Akdeniz'de, Orta Doğu'da, Asya'da ve Balkanlar'da önemli bir role sahip olan Türkiye'nin stratejik rolünü biliyor. Bu nedenle, bu gerçeğe dayanarak onunla bir diyalog kurmalıyız ”dedi.

Conte, Türkiye'nin hem İtalya hem de AB ile ilişkilerinde erdemli bir döngüyü teşvik etme ihtiyacının altını çizdi.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image