Arama

İtalyan pizzası 'dünya mirası' olacak

8 yıl önce


İtalyan pizzası 'dünya mirası' olacak
ad image
ad image

İngiltere'deki Bristol Üniversitesi'nde psikoloji profesörü olan Bruce Hood, sosyal medya bağımlılığının beynin evrimleşip küçülmesinden kaynaklandığını söylüyor. Hood'a göre 'beyinlerimiz yıllar içinde sosyal hayvanlara dönüşmemiz için evrime uğradı.'

Facebook

 

İngiliz Bristol Post gazetesine konuşan Hood, "Birçoğumuzun sosyal medyaya birazcık bağımlı olmasında şaşılacak bir şey yok. Zira beyinlerimiz binyıllar içinde Twitter ve Facebook'a hazır olmak için evrildi" dedi.

 

Hood, insan beyninin 20.000 yıl önce küçülmeye başladığını söylüyor. Biliminsanları bunun iklim değişimi ya da beslenme biçiminin değişmesinin sonucu olduğunu düşünse de Hood'a göre, insan beyninin küçülmeye başlamasına 'evcilleşme' yani insanların toplum olarak yaşamaya başlaması neden oldu.

 

'BİLGİYİ HER SEFERİNDE SIFIRDAN ÖĞRENME GEREKSİNİMİ AZALDI'

Diğer tarafta Hood, beynin büyüklüğünün yüksek zekanın göstergesi olmadığını ve bunun farklı bir sosyal yaklaşıma işaret ettiğini belirtti. Hood'a göre, insanlar topluluklar halinde yaşamaya başlayınca düşünme biçimleri de değişti ve bir tür 'topluluk zekası' geliştirdiler. Böylece bilginin nesilden nesle aktarılmasıyla insanların bir şeyi her seferinde sıfırdan öğrenme gereksinimleri de azaldı.

 

Facebook

 

'DOĞAL BİR DEDİKODU HALİ'

 

Bilginin toplum içinde aktarılmasını 'doğal bir dedikodu hali' olarak tanımlayan Hood, sosyal medyanın da bu durumun daha geniş boyutlu hali olduğunu söyledi.

'FACEBOOK'UN BEĞENME BUTONU ENDORFİN SAĞLANMASINA NEDEN OLUYOR'

Hood ayrıca Facebook'taki 'beğenme' butonu ya da Twitter'daki 'yeniden paylaş' butonunun insan vücudunda endorfin salgılanmasına neden olduğunu, bunun da insana tatmin olma duygusu verdiğini belirtti. Nitekim Hood, "Bu da daha geniş bir grup tarafından onaylanma dürtümüzden kaynaklanıyor" ifadelerini kullandı.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

Selim ber

Gerçekten muhteşem bir klip emeğine sağlık diyelim yolu açık olsun, hızlı ve etkili haber için takipdeyim 👍

1 yıl önce
ad image
ad image