Arama

Kanser; 'Ultra işlenmiş' gıdalar riski artırabilir

6 yıl önce

Büyük bir araştırma, soda ve şekerli içecekler, anlık erişte, paketlenmiş atıştırmalıklar ve bazı yeniden yapılandırılmış etler gibi aşırı işlenmiş gıdaların tüketiminin artmasının kanser riskinde orantılı bir artış ile bağlantılı olabileceğini düşündürmektedir.

Kanser; 'Ultra işlenmiş' gıdalar riski artırabilir
ad image
ad image

 

Ancak edilmiş bulguların kendi raporunda son yayınlanan yılında BMJ, Brezilya'da Paris, Fransa ve Sao Paulo üniversitelerden bilim adamları bulgu bir gözlemsel çalışma geldi ve daha fazla araştırma şimdi onaylamak için yapılması gerektiğini uyarıyorlar.

Gözlemsel çalışmalar neden ve sonuç kanıtlamak için tasarlanmamıştır; ancak diyet ve hastalık gibi değişkenler arasındaki bağlantılara ilişkin görüş sunabilirler.

Bu durumda, araştırmacılar NutriNet-Santé kohort araştırmasında 105.000 orta yaşlı bireyin diyet ve sağlığını analiz ettiler. Katılımcılar binlerce farklı gıdanın tipik alımıyla ilgili bilgi verdi.

Üretilen aşırı işlenmiş gıdaların her yüzde 10 artışı için kanser riski yüzde 12 arttı.

Daha fazla analiz, meme kanseri riskinde yüzde 11'lik bir artış olduğunu, ancak prostat kanseri veya kolorektal kanser riskinde artış ile önemli bir bağlantı olmadığını gösterdi.

"Çok işlenmiş gıdalar artar küresel tüketim gibi," Bir Meksika'da Halk Sağlığı Ulusal Enstitüsü raporu Martin Lajous ve Adriana Monge, bağlantılı başyazısında bu gıdaların sağlığa etkisini anlamak" Alakalı ve zamanında konu haline gelmiştir. "

Yeni bulguların ışığında, "ultra-işlenmiş gıdalar ile kanser arasında olası bir bağlantının ilk bakış açısını" [...] sundukları halde, gıda işlemenin sağlık ve refah için tam sonuçlarının anlaşılmasından uzun bir yol olduğuna dikkat çekiyorlar."

Yüksek kanser oranları ve ultra-işlenmiş gıdalar
Dünya çapındaki en yeni rakamlar, 2012 yılında 14,1 milyon yeni kanser vakası olduğunu ve bu rakamın 2035 yılına kadar 24 milyona çıkması beklenmektedir.

Amerika Kanser Topluluğu (ACS), kanserin en ölüm nedeninin ikinci en önemli nedeni olduğu Amerika Birleşik Devletleri'nde 2018 yılında yaklaşık 1,7 milyon yeni kanser vakası olacağı ve hastalığa 609.000'den fazla ölüm yapacağı tahmininde bulundu.

ACS'ye göre, yeni teşhis edilen kanser vakalarının en az yüzde 42'si önlenebilir. Bunların arasında sigara içmenin ana neden olduğu yüzde 19, bunun yanısıra "kötü beslenme " gibi faktörlerin birleşiminden kaynaklandığı yüzde 18'dir.

Yeni çalışma kağıtlarında araştırmacılar, birçok ülkenin "ultra-işlenmiş gıdalar" ya da "fiziksel, biyolojik ve / veya kimyasal süreçler" uygulanmış gıdalara daha fazla maruz kaldığını gösteren kanıtlar sundular.

ABD, Avrupa, Brezilya, Kanada ve Yeni Zelanda'da yapılan bazı araştırmalar da dahil olmak üzere bir dizi anket, günlük enerji alımının yüzde 25-50'sinin gazlı içecekler, paketlenmiş aperitifler ve pişmiş ürünler gibi aşırı işlenmiş gıdalardır, hazır yemekler, şekerli tahıllar ve yeniden yapılandırılmış etler.

Bağlantıyı araştırmak için bir ihtiyaç
Araştırmacılar, bu trendin sağlık sonuçlarının incelenmesi gerektiğini ileri sürdüler, çünkü aşırı işlenmiş gıdaların hastalıklara neden olabilecek birçok özelliği var.

Örneğin, eklenen şeker ve tuzun yanı sıra toplam yağ ve doymuş yağ içeriklerinde daha yüksektir ve lif ve vitaminlerde daha düşüktürler.

Bir başka endişe, ambalajlama malzemeleri ile temastan dolayı ultra-işlenmiş gıdalar potansiyel olarak zararlı maddelerle kontamine olabilir.

Ayrıca, bu gıdalar, gıda kullanımı için onaylansa da, bazı hayvan ve hücre çalışmalarında kansere neden olabileceğini öne süren tartışmalara neden olan katkılar içermektedir. Bu katkı maddeleri işlenmiş et katkısı sodyum nitrit ve beyaz gıda pigmenti titanyum dioksit içerir.

Ultra-işlenmiş gıdaların sağlık üzerindeki etkilerinin araştırılması nispeten yeni bir alandır. Bazı çalışmalar, yüksek obezite, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol riski ile bağlantılı olma ihtimalini artırdı ancak sağlam kanıt "hala çok az".

Yazarlar, bilgilerine göre, gözlemsel çalışmasının "genel olarak ve özellikle ultra-işlenmiş gıda alımıyla ilişkili göğüs kanseri" riskini araştıran ve vurgulayan ilk araştırmacı olduğunu yazıyor.

Ayrıntılı gıda sınıflandırması
Araştırmacılar, araştırmaları için, en az iki kez 24 saat boyunca tükettiği gıdalar hakkındaki anketleri dolduran kişilerin verilerini analiz ettiler. Elde edilen detay, 3.300 farklı gıdanın tipik alımını ölçmelerine izin verdi.

Kanser insidansı ortalama 5 yıl boyunca ölçülmüştür. Veriler, katılımcı raporlarıyla ilgili bilgilerden alındı ​​ve tıbbi kayıtlara ve ulusal veri tabanlarına karşı çapraz kontrol edildi.

Araştırmacılar gıdaları "endüstriyel gıda işlemenin kapsamı ve amacı" na göre dört gruba ayırdı.

Ultra-işlenmiş gıdalar, çalışmada kullanılan sınıflandırma sistemine göre, en endüstriyel gıda işleme tabi tutulan gıdalardır.

Çalışma kağıtları, ultra-işlenmiş gıdaların uzun bir listesini verir; bunlara şunlar dahildir: balık nuggetsı; paketlenmiş tatlı ve tuzlu aperitifler; paketlenmiş ekmek; nitritler veya tuz-dışı koruyucular yardımıyla yeniden yapılandırılmış et ürünleri; ve gıdalar "çoğunlukla veya tamamen şeker, yağlar ve yağlardan yapılır".

Endüstriyel işleme sırasında eklenen bazı maddelere örnek olarak lezzet verici maddeler, renkler, nemlendiriciler, emülsiyon yapıcılar ve suni tatlandırıcılar verilebilir. Bunlar genellikle "duyusal özellikleri taklit etmek" veya "istenmeyen nitelikleri gizlemek" için eklenir.

Daha az işlenmiş gıdalarla kanser bağlantısı yok
Ürün yelpazesinin diğer ucunda, "meyve, sebze, bakliyat, pirinç, makarna, yumurta, et" gibi çok az işleme tabi tutulan temel gıda maddeleri bulunur. Genellikle "taze veya kurutulmuş, öğütülmüş, soğutulmuş, dondurulmuş, pastörize edilmiş veya fermente edilmişlerdir".

Aralarında "tuz ilave edilmiş konserve sebzeler, şeker kaplı kuru meyveler" ve "sadece tuzlama ile korunan" artı "peynirler ve taze sıkılmış ekmekler" bulunan daha az işlenmiş gıdalar var.

Çalışma, kanser ile daha az işlenmiş gıdaların tüketimi arasında anlamlı bir bağlantı olmadığını ve taze ve minimum işlenmiş gıdaların alımıyla genel kanser ve meme kanseri riskinin daha düşük olduğunu ortaya çıkardı.

Lajous ve Monge, araştırmacıların diyet ve kanser hakkında analiz ettikleri ve toparladıkları ayrıntılı verilerin yanı sıra yürüttükleri çoklu istatistiksel analizler hakkında da bilgi verirken "ilginç sonuçların çoğaltılması ve daha da arıtılması gerektiğini" belirtti.

Ayrıca, araştırmada kullanılan gıda sınıflandırma sistemi "tanımlayıcı amaçlar ve çoğaltma için yararlı olabilir" iken, tüketici ve politika yapıcılara yardımcı olan ayrıntılı bilgi sağlamaz.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image