Arama

Kıbrıs'ın kayıp çocuklarına 46 yıl sonra son dinlenme yeri

3 yıl önce

Kıbrıs Rum terör örgütü EOKA-B'nin şiddetine kurban giden 14 çocuk öldürüldükten kırk altı yıl sonra son bir dinlenme yeri verildi.

Kıbrıs'ın kayıp çocuklarına 46 yıl sonra son dinlenme yeri
ad image
ad image

 

Dört ay ile 15 yaşları arasında yedi kız, yedi erkek olmak üzere toplam 14 çocuğun cenazesi, Kıbrıs Türk liderliği ve yetkililerinin katılımıyla 26 Aralık'ta düzenlenen resmi törenle toprağa verildi.

Duygu yüklü bir cenazede kurbanların yakınları, bölünmüş adanın Maratha köyündeki Şehitler Mezarlığı'nda Kıbrıs Türk lideri Ersin Tatar ve diğer ileri gelenlerle birlikte katıldı.

Törende konuşan mağdur aileleri derneğinin başkanı Gürsel Benan, EOKA-B'nin 16 aydan 95 yaşına kadar sivillere yönelik düzenlediği acımasız saldırıları ve savaşın acı yüzünü derin bir üzüntüyle hatırladıklarını söyledi. .

Yaşama hakkının doğuştan ve devredilemez olduğuna işaret eden Benan, yaşam hakkının ortadan kalktığı bir durumda başka insan haklarından söz edilemeyeceğini kaydetti.

14 Ağustos 1974'te, komşu köylerden bir grup Kıbrıslı Rum fanatiği, Gazimağusa (Gazimağusa) ilçesindeki Maratha, Santalaris ve Aloda adlı üç Türk köyüne baskın düzenledi.

Militanlar, 126 Kıbrıslı Türk'ü bir köy meydanına toplayarak, toplamaya direnenleri idam ederken, direnmeyenler köyün dışına çıkarılıp öldürüldükten sonra birlikte gömüldü.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image