Arama

Kıbrıs'taki ezan sesini Türk medyası duymadı

7 yıl önce


Kıbrıs'taki ezan sesini Türk medyası duymadı
ad image
ad image

Geçtiğimiz günlerde Kıbrıs’ta 3 camide ezan okunmasının yasaklandığı iddiaları, Türkiye’de gündemine oturdu. Ezan okunmasının yasaklandığı iddialarını iddialarını Kıbrıs Postası Haber Müdürü Canan Onurer, AjansHaber’e değerlendirdi. Onurer, yaptığı açıklamada ezan okunmasının yasaklandığı iddialarının doğru olmadığı söyledi ve “Sadece o bölgedeki 3 camide ezanın sesi kısılacak, daha aşağıya çekilecek. Ezan vaktinde ezan sesinin çıkmaması mümkün olabilir mi? Burada tek sıkıntı ezan seslerinin yüksek çıkmasından yaşanıyor.” açıklamasını yaptı.

“TEK SORUN EZAN SESİNİN ÇOK YÜKSEK ÇIKMASI”

Türk medyasının Kıbrıs’taki temsilcilerinin özellikle art niyetli başlıklar atmasından kaynaklı olarak gerginliğe neden olabilecek sonuçlar doğuracağına inanıyorum. Bu konu Kıbrıs’ta çok da tartışılan bir konu değil, bu tarz konular Türkiye’de daha çok konuşulan konulardır. Birçok insan, ezan sesinin çok yüksek çıkmasından dolayı oturduğu bölgede rahatsız olabiliyor. Bu demek değildir ki, buradaki insanların inançları yoktur. Herkesin inancı vardır ve yerine getirir. Bunu kimsenin, ne ezan sesiyle, ne kıldığı namazla, tuttuğu oruçla sınamasının doğru olmadığına inanıyoruz. Kıbrıs’taki Türkler özellikle çok da hassas değiller bu konuda.

“EZAN YASAĞI SÖZ KONUSU DEĞİL, YALNIZCA SESİ AŞAĞIYA ÇEKİLECEK”

Aslında ezan yasağı değil bu konunun aslı, bir kadının bulunduğu bölgede ezan sesinin çok yüksek gelmesiyle alakalı mahkemeye bir şikâyette bulunmasıyla başlıyor. Haklı bulundu ve sadece o bölgedeki 3 camide ezanın sesi kısılacak, daha aşağıya çekilecek. Ezan vaktinde ezan sesinin çıkmaması mümkün olabilir mi? Burada tek sıkıntı ezan seslerinin yüksek çıkmasından yaşanıyor. Bir de Kıbrıs’ta çok düzensiz bir yapı var. Altyapı eksikliklerinden kaynaklı olarak apartmanların içerisine de kuruluyor sistemler ve ezan sesi veriliyor oradan. Bu tartışmayı dinsiz, inançsız, ezan sesini susturdular tartışmasına getirenler, Türk medyasının Kıbrıs’taki temsilcileridir.

DİYANET DE ONAYLADI

AjansHaber'in Diyanet yetkililerinden aldığı bilgiye göre söz konusu camilerde ezan sesi kapatılmadı sadece frekans ayarlarında değişikliğe gidildi.  Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in de durumu yakından takip ettiğine değinen yetkililer Görmezin konu ile ilgili resmi bir açıklama yapacağını da söyledi.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm hakları AjansHaber’e aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. AjansHaber tarafından üretilen haberlerin kaynak gösterilmeden kullanılması, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 36 ve 37. maddesine aykırıdır ve suç teşkil etmektedir. Ayrıca internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ile ilgili olarak 4 Mayıs 2007 tarihinde kabul edilen 5651 sayılı internet yasasına göre de bu durum cezai işlem gerektirmektedir.

 

Kaynak: AjansHaber

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image