Arama

Korsan saldırısından sonra Türk mürettebatıyla Gabon limanında gemi

3 yıl önce

23 Ocak'ta Nijerya açıklarında saldırıya uğrayan büyük bir Türk mürettebatlı bir kargo gemisi şimdi komşu Gabon açıklarında demirlemiş durumda ve Türk yetkililere göre katledilen Azerbaycanlı bir denizcinin cesedi kıyıya çıkarılacak.

Korsan saldırısından sonra Türk mürettebatıyla Gabon limanında gemi
ad image
ad image

 

Türkiye Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 24 Ocak'ta Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Liberya bandıralı kargo gemisi Mozart'ın Port-Gentil'de saat 11: 00'de demirlediğini söyledi.

Türkiye Denizcilik Müdürlüğü, mürettebatın başlangıçta kendilerini güvenli bir alana kilitlediğini, ancak korsanların altı saat sonra girmeye zorladığını söyledi. Mücadele sırasında, M / V Mozart'taki bir mürettebat üyesi öldü.

Türk medyası, kurbanın Türk olmayan tek mürettebat üyesi Azerbaycanlı mühendis Farman İsmayilov olduğunu açıkladı.

Devlet tarafından işletilen Anadolu Ajansı, 23 Ocak'ta mürettebatın çoğunu aldıktan sonra, korsanların gemide üç denizci ile Gine Körfezi'ndeki gemiden ayrıldığını söyledi. Gemi şu anda Gabon Limanı-Gentil'de.

Ankara denizcilerin güvenli dönüşü için çalışıyor

Diplomatik kaynaklara göre Türkiye, Nijerya açıklarında bir Türk kargo gemisine düzenlenen korsan saldırısının ardından kaçırılan mürettebatı bulmak için diplomatik çabalar başlattı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, özel yayın kuruluşu NTV'ye yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, vatandaşlarının korsanlardan sağ salim geri dönüşü için girişimlere başladığını söyledi.

“Vatandaşlarımızı kaçıran bu haydutlar, korsanlar henüz bizimle iletişime geçmediler” diye açıkladı.

Daha önce bizim gemilerimize ve diğer ülkelerin gemilerine saldırılar oldu. Belli bir süre sonra ararlar ve taleplerini yaparlar. Ancak her türlü hazırlık ve çalışma yapıldı. " 

Daha önce geminin sahibi olan firmanın işletmecisi Osman Levent Karsan ile görüşen Çavuşoğlu, mürettebatın bir an önce kurtarılması ve güvenli bir şekilde geri dönmesi için gerekli önlemlerin alınacağını vurguladı. 

Ayrıca Azerbaycanlı mevkidaşı ile başsağlığı dilemek için konuştu ve Mozart limana ulaştığında mürettebatın cesedinin nakledileceğini söyledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gemide kalan üst düzey subay Furkan Yaren ile iki kez görüştüğünü söyledi. Erdoğan'ın kaçırılan mürettebatın kurtarılması için emir verdiğini de sözlerine ekledi.

Çavuşoğlu, Yaren'le de görüşerek olay ve gemideki durum hakkında bilgi aldı.

İstanbul merkezli Boden Maritime yaptığı açıklamada, "Gine Körfezi'nde silah zoruyla kaçırılan M / V Mozart'ın sahipleri ve operatörleri, mürettebatından birinin öldürüldüğünü ve diğerlerinin de kaçırıldığını üzülerek doğruladılar." Dedi.

Şirket yetkilileri, mürettebatın ailelerine taziyelerini ve desteklerini dile getirdi.

Mürettebat adına kurtarmaya duyarlı bir yaklaşım çağrısında bulundular ve sorunu en kısa sürede en güvenli şekilde çözmeye çalıştıklarının altını çizdiler.

Diplomatik kaynaklar, mürettebat için Nijerya da dahil olmak üzere çevre ülkelerdeki Türk büyükelçiliklerinin seferber edildiğini de sözlerine ekledi.

Liberya bandıralı Mozart, 23 Ocak sabahı Sao Tome ve Principe adalarının 100 deniz mili (185 km) kuzeybatısındaki saldırıya uğradığında Nijerya Lagos'tan Güney Afrika'daki Cape Town'a doğru yola çıktı.

Raporlara göre, korsanlar geminin sistemlerinin çoğunu devre dışı bırakarak, kalan mürettebatın limana giden yolu bulması için sadece navigasyon sistemini bıraktı. Deniz Trafiği web sitesi, geminin konumunun en son 23 Ocak 16:39 GMT'de kaydedildiğini gösterdi.

Korsan saldırısından sonra Türk mürettebatıyla Gabon limanında gemi

Twitter'da paylaşılmış ve geminin kaptanına ait olduğuna inanılan bir teyp kaydı: "Nereye gittiğimi bilmiyorum. Korsanlar tüm kabloları söktüler, hiçbir şey çalışmıyor. Sadece navigatör çalışıyor. Verdiler. bana bir rota, buna göre hareket ediyorum. "

Uluslararası Denizcilik Bürosu'na göre, Nijerya, Gine, Togo, Benin ve Kamerun kıyılarının dışındaki Gine Körfezi, korsanlık için dünyadaki en tehlikeli denizdir.

Temmuz 2019'da Nijerya açıklarında 10 Türk denizci kaçırıldı. Bir aydan kısa bir süre sonra serbest bırakıldılar.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image