Arama

Köylüler her yerde göktaşı arıyor!

8 yıl önce


Köylüler her yerde göktaşı arıyor!
ad image
ad image

Bingöl'e bağlı Sarıçayır köyüne 2 Eylül'de düşen meteor parçalarının değerli olduğu iddiaları üzerine vatandaşlar, zengin olma hayaliyle bölgede göktaşı arıyor. 

Sarıçayır köyüne düşen meteor parçalarının değerli olduğunun anlaşılmasıyla yurtdışı ve yurtiçinden gelen vatandaşlar, Sarıçiçek ve Ekinyolu köyü kırsalında taş aramaya devam ediyor.

Bingöl Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İskender Demirkol, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bulunan taşların kendileri için bilimsel, köylüler için ise ekonomik değerinin bulunduğunu söyledi.

"DÜŞTÜĞÜNÜ GÖRDÜK"

arıçiçek köyü civarına göktaşının düştüğü duyumu üzerine bölgede inceleme yaptıklarını anlatan Prof. Demirkol, "Bu durum üzerine Bingöl Üniversitesi olarak ekip halinde gidip yerinde incelemelerde bulunduk. Gerçekten de oraya göktaşının düştüğünü gördük. Topladığımız meteorları üniversitede inceledik. İncelemede meteor olduğu bilgisini elde ettik" dedi.

"BİZİM İÇİN BİLİMSEL, KÖYLÜLER İÇİN EKONOMİK FAYDASI VAR"

Meteorların parasal değeri olduğunu öğrenenlerin  yoğun bir şekilde taşları aramaya başladığını aktaran Demirkol şöyle devam etti: "Bulunan taşları satın almak üzere Rusya'dan Almanya'dan çeşitli ülkelerden gelip 35 dolardan 50 dolara kadar aldıklarını biliyoruz. Bu şekilde köy halkına da büyük bir katkı sağladığını duyuyoruz. Bizim için bilimsel köylülerimiz için de ekonomik açıdan gerçekten faydası olduğunu düşünüyoruz."

 

Kaynak: AA

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image