Arama

MEB 20 Ekim Ehliyet Sonuçları- Ehliyet Sınav Sonuçları belli oldu mu (EHLİYET SONUÇLARI SORGULA)

8 yıl önce


MEB 20 Ekim Ehliyet Sonuçları- Ehliyet Sınav Sonuçları belli oldu mu (EHLİYET SONUÇLARI SORGULA)
ad image
ad image

10 Ekimde yapılan ehliyet sınav sonuçları!Ehliyet Sınav Sonuçları açıklandı mı, tıkla öğren Sorgula. Sürücü adayları merakla ehliyet sınav sonuçlarının açıklanmasını bekliyor. Ehliyet Sınav Sonuçları belli oldu mu?Detaylar yeniülke.net adresinde

Ehliyet Sınav Sonuçları açıklandı mı, Sorgula. Sürücü adayları merakla ehliyet sınav sonuçlarının açıklanmasını bekliyor. Ehliyet Sonuçları sorgula. 10 Ekim günü ehliyet sınavı gerçekleştirildi. MEB - ehliyet sınav sonuçları açıklandı mı? Sürücü adayları sınavların açıklanmasını bekliyor. Ehliyet Sınav sonuçlarına dair detaylı bilgiler haberimizde.

Sürücü adayları büyük bir merakla ehliyet sınav sonuçlarının açıklanmasını bekliyor. Ehliyet sınav sonuçları henüz açıklanmadı. Konuyla ilgili detayları haberimizden bulabilirsiniz. Ehliyet Sonuçları MEB sorgulamak için haberimizdeki linke tıklamanız yeterli.
Ehliyet sınav sonuçlarının bugün açıklanması bekleniyor. Sonuçlar açıklanır açıklanmaz tg.com.tr'deki linke tıklayarak sınavdan geçip kaldığınızı öğrenebilirsiniz. 


EHLİYET SINAV SONUÇLARI SORGULA 

EHLİYET SINAV SORULARI VE CEVAPLARI 

10 Ekim tarihinde ehliyet sınavına girenler, Ehliyet sınav sonuçlarını Milli eğitim Bakanlığı (MEB) resmi sitesinde açıklanacak. Peki Ehliyet sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak? Ehliyet sahibi olmadığınız takdirde kullanacağınız araç ile trafiğe çıkamazsınız. Eğer ehliyet sahibi değilseniz ve yine de trafiğe çıkıyor iseniz büyük bir trafik cezası ile karşı karşıya kalırsınız. Peki ehliyet sahibi nasıl olursunuz. Ehliyet sınav sonucu sorgulama işlemini yerine getirdikten sonra başarılı olup olmadığınızı merak ediyorsanız o konu hakkında da sizlere bilgi vereceğiz. Ehliyet sınavlarıda motor, ilk yardım yani sağlık ve trafik sınavlarına girersiniz. Bu sınavlardan başarılı olmak içinse en az 70 almış olmanız gerekmektedir. 70 ve üzeri puan aldığınız zaman ise sınavın ikinci aşamasına yani uygulama aşamasına geçmiş olursunuz. Bu aşamada ise sizden ehliyet almak istediğiniz sınıfa uygun aracı trafik kurallarına uygun ve nizami olarak sürmeniz istenecektir. Bu sınavda da başarılı olmak için en az 70 puan almanız gerekmektedir. Bu sınavda da başarılı olduktan sonra artık sizde ehliyet almaya hak kazanır ve ehliyetiniz ile trafiğe çıkabilir ve aracınızı kullanabilirsiniz. Ehliyet alımlarında yapılan yeni değişikliklerle, stajyer ehliyet dönemine geçileceği aylardır konuşulan bir konuydu. 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren uygulanacak yönetmeliğe göre yeni ehliyet sahibi olacak vatandaşların 2 yıl stajyer ehliyetleriyle yolculuk yapabileceği biliniyordu. Peki, ehliyette stajyerlik dönemine yakalanmamak için son başvuru ne zaman? İstanbul Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Federasyonu (İSKEF) Başkanı Murat Tekin, birçok sürücünün merak ettiği bu soruya yanıt verdi.

 
SON MÜRACAAT TARİHİ 10 EKİM

Stayer ehliyete sahip kursiyerin; 0,20 promil alkollü yakalanması, kırmızı ışığı 3, yaya üstünlüğünü de 3 kez ihlal etmesi halinde 75 ceza puanını doldurmuş olacağını dile getiren Murat Tekin, 10 Ekim'de yapılacak teorik sınava Eylül 2015 tarihine kadar müracaat edilmesi gerektiğini hatırlattı.
 
STAJYERLERİN YANINA EHLİYETLİ İSTENMİYOR
 
Stajyer ehliyetlerle ilgili en çok merak edilen konulardan biri sürücülerin yanlarında ehliyetli birinin bulunması zorunluluğunun olup olmayacağı. Bu konuya açıklık getirmek gerektiğine işaret eden Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, binlerce sürücü adayını rahatlatacak bir açıklamada bulundu.  Yelkenci, Almanya, Avusturya gibi ülkelerdeki gibi stajyer sürücülerin yanlarında ehliyetli birinin bulunması zorunluluğunun bulunduğunu ancak Türkiye'deki uygulamasına böyle bir uygulamanın söz konusu olmadığını beilrtti ve ,şöyle devam etti: "Stajyer sürücülerin yanlarında aileden ehliyetli birinin bulunması gibi bir zorunluluk bulunmuyor. Bu nedenle, vatandaşların stajyerlik sürecini kabus gibi algılayarak telaşa kapılmamaları gerekiyor. Yönetmelikle getirilen alkollü araç kullanmamak, kırmızı ışıkta geçmemek, yaya üstünlüğü ve hız sınırı kurallarının ihlalleri ise zaten bir sürücünün yapmaması gerekenler. Öyle bir algı oluşturuluyor ki sanki stajyerlik döneminde bu kuralları ihlal edemeyecek ancak stajyerlik dönemini geçtiği zaman bu kurallar artık geçerli olmayacak. Böyle bir şey yok."

ENGELLİLER İÇİN SINAV SALONUNDA İŞARET DİLİ BİLEN ÖĞRETMEN BULUNACAK

Sürücü belgesi almak isteyen ve gerekli belgeleri tamamlayan kursiyerler, motorlu taşıtlar sürücü kurs müdürlüklerine kayıt yaptıracak. Kayıt şartları şu şekilde sıralandı: "A1, A2, F ve H sınıfı sürücü kursları için 17 (on yedi) yaşını bitirmiş olmak. B ve G sınıfları için 18 (on sekiz) yaşını bitirmiş olmak. C, D ve E sınıfları için 22 (yirmi iki) yaşını bitirmiş olmak. (Üniversitelerin sürücü eğitimi veren yüksek okul ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin askerî ihtisas görevleri için subay ve astsubay sınıf okullarında ve uzman Jandarma okullarında açılan sürücü eğitimi kurslarından mezun olanlarda bu şart aranmaz.) A1, A2, B, C, D, E, F, G ve H sınıfı için en az ilkokul düzeyinde eğitim almış olmak. Pratisyen tabip veya uzman tabip tarafından verilen 'sürücü olur' sağlık raporu almış olmak. 'Sabıka kaydının olmadığına dair' dilekçeyi kurs müdürlüğüne vermek. Sürücü belgesi süresiz olarak geri alınmamış olmak. Son 6 (altı) ay içinde cepheden çekilmiş 1 (bir) adet vesikalık fotoğrafını ve nüfus cüzdanı fotokopisini Özel MTSK Müdürlüğü'ne teslim etmek."

İşitme engelli kursiyerler için sınav salonunda görevlendirilecek öğretmenler öncelikle işaret dili bilen ve bakanlığa bağlı okul/kurumlarda görevli öğretmen personelden seçilecek. Yoksa il ve ilçede bulunan kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personel arasından görevlendirme yapılacak. Ortopedik engeli olan kursiyerler sınav binalarının giriş katlarındaki salonlara yerleştirilecek. Engelli kursiyerin ihtiyacına göre salon düzeni ya da ek oturma düzeni hazırlatılacak.

SINAVA İTİRAZ İÇİN BANKAYA 10 LİRA YATIRILACAK

Sınav değerlendirmesinin güvenliği açısından kursiyerlerin cevap kâğıdı, iki adet optik okuyucu tarafından çift kontrol sistemiyle okutulacak. Kursiyerlerin derslere göre sorulara verdikleri doğru cevap sayıları tespit edilecek. Yanlış cevaplar dikkate alınmayacak. Tespit edilen doğru cevap sayıları üzerinden her bir ders için 100 puandan hesaplama yapılacak. Her ders için 100 üzerinden 70 ve üzeri puan alan kursiyer başarılı sayılacak. Merkezi sistem sınavında her soru puan olarak eşit ağırlığa sahip olacak. Sınav sonuçları www.meb.gov.tr internet adresinden duyurulacak.

Ehliyet sınavı sorularına, ehliyet sınavı cevap anahtarına ve ehliyet sınavı sonuçlarına yapılacak olan itirazlar internetten yayımlanmasından itibaren en geç 10 (on) gün içinde dilekçeyle yapılabilecek. İtiraz dilekçeyle Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü 06500-Teknikokullar/Ankara adresine yapılabilecek. Kursiyerler, sınav sonuçlarına ve sınav uygulamasına ilişkin itiraz başvurularını, T.C. Ziraat Bankası Başkent/Ankara şubesi, Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. Ankara Merkez şubesi ve Türkiye Halk Bankası A.Ş. Küçükesat şubelerinden herhangi birine, "Kurumsal Tahsilât Programı" aracılığı ile 10 TL (On TL KDV Dahil) itiraz ücreti yatıracak. Alınan banka dekontu ve sınav adının yazılı olduğu dilekçe ile birlikte yapılacak. Faksla yapılan itirazlar dikkate alınmayacak.

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image