Arama

MİGRENİ TETİKLEYEN ETKEN HAVA KİRLİLİĞİ

8 yıl önce


MİGRENİ TETİKLEYEN ETKEN HAVA KİRLİLİĞİ
ad image
ad image

Çağımızın en tatsız hastalıklarından migren, sadece baş ağrısı değil. Çok sayıda belirtisi olan migrenle ilgili, Amerikalı bilim insanları kapsamlı bir araştırmayı tamamladı. Buna göre, migreni tetikleyen en önemli neden, hava kirliliği.

Maine Üniversitesi'nin araştırmasına göre, migrenin belirtisi olan her klinik atak aslında tedavinin de temel yolu. Araştırmada, vücudumuzun doğal dengesini serbest radikallerin bozduğu ve bunların solunum yoluyla vücuda girdiğine dikkat çekiliyor.

MİGRENİN EN ÖNEMLİ SEBEBİ HAVA KİRLİLİĞİ

Yıkıcı moleküllere dönüşen serbest radikaller vücuttaki antioksidan seviyesini düşürüp farklı ataklar halinde kendini gösteriyor. Migrenin en önemli sebebini "hava kirliliği" olarak saptayan araştırmaya göre, antioksidan seviyesini azaltan ve migreni tetikleyen diğer etkiler; psikolojik travmalar, aşırı gürültü ve ışık yoğunluğu ile açlık ve susuzluk olarak sıralanıyor.

A VE C VİTAMİNLERİ ÖNERİLİYOR

Araştırmada migren hastalarına, serbest radikalleri önleyen A ve C vitaminleri, beta karoten ve koenzim Q10 öneriliyor.

A vitamini için; havuç, domates, kayısı, ıspanak, brokoli, bal kabağı ve kantalup; C vitamini içinse; portakal ve limon başta olmak üzere narenciye, yeşil sivri biber, karnabahar, kuşburnu ve kara lahana tavsiye ediliyor.

Koenzim Q10 için de balık (uskumru ve sardalye), et (kalp, karaciğer, böbrek, sığır eti ve kümes hayvanları), yer fıstığı ve soya yağı tüketilmesi öneriliyor.

ANKİOKSİDAN İÇEREN GIDALAR VE SPOR ÇOK ÖNEMLİ

Araştırmada ayrıca, serbest radikallerin bedenimizdeki hücreleri parçalayarak yaşlanmaya ve hastalıklara yol açtığı, bunlardan korunmak için antioksidan içeren gıdalarla sporun çok etkili olduğu vurgulanıyor.

 

Kaynak: NTV

 

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image