Arama

NY eyaleti, personeli korumaktan dolayı Weinstein ve Co.'ya dava açtı

6 yıl önce

New York eyaleti, çalışanlarının çok sayıda şikayetine rağmen cinsel taciz iddialarını yıllardan korumaktan başarısız oldukları için 11 Şubatta kardeşi ve yapım şirketi olan Harvey Weinstein'a dava açtı.

NY eyaleti, personeli korumaktan dolayı Weinstein ve Co.'ya dava açtı
ad image
ad image

 

Dava, Hollywood süpermarketinin kariyerinin, 40 yıldan fazla 100'den fazla kadın tarafından dengelenen cinsel taciz, saldırı ve tecavüz iddialarıyla sona ermesinden dört ay sonra geldi.

Devlet savcıları, sürmekte olan soruşturmanın sonucunda ortaya çıkan dava, şu anda iflasın eşiğinde olan The Weinstein Company'nin yakında satılacağından korkularak dava açıldı ve mağdurlara yeterli tazminat ödemeden bırakılabileceğini söyledi. Dava şimdi satışı ertelemekle tehdit ediyor.

Weinstein'ın avukatı dava üzerine soğuk su döktü ve 65 yaşındaki müşterisini kadın kariyerinde ilerlemenin destekçisi olarak sundu. Ancak, devlet savcıları, şirket yönetim kurulunu ve yöneticilerini, insan kaynaklarına yönelik çok sayıda şikayet olmasına rağmen, personeli korumak veya Weinstein'ın davranışını azaltmak için sürekli adım atmamakla suçluyorlar.

İki kişinin beş yaşındaki evli baba, İngiliz ve ABD polisi tarafından soruşturma altına alınıyor ancak suç işlememiş. Rıza, cinsiyet bağımlılığı konusunda ısrar ederek, cinsel bağımlılık tedavisinde bulunduğu bildirildi.

Dava, kadın asistanların, bir iş bulma şartı olarak Weinstein'ın cinsel yaşamını kolaylaştırması gerektiği ve bunun nasıl yapılacağına dair talimatları içeren bir "İncil" olarak bilinen bir el kitabının kopyalarına sahip olduğunu iddia ediyor.

Savcılar, Weinstein'ın çeşitli personeli veya ailelerini "öldürmek" için sözlü tehditler yaptığını ve siyasi figürlerle olan bağlantısını ileri sürdüğünü ve "Sorunların üstesinden gelebilecek" gizli servis temaslarını üstlendiğini iddia etti.

Bir çalışan, Londra'dan New York'a asistanlarına Weinstein'a "çekici ve kokulu nasıl" öğretmek için uçtu dediler.

Savcılar, Weinstein'ın New York ve Los Angeles'taki şoförleri, prezervatif ve erektil disfonksiyon enjeksiyonlarını daima arabada tutmak zorunda kaldılar.

Iddia edilen suistimal arasında bir kadın çalışanın, 2014-15 yılları arasında yatağında çırılçıplak yatarken dikte ederken dikte etmesini sağlıyordu. Ayrıca, üst bacağına elini koydu ve eşinin ardında rıza göstermeksizin onun cinsel organına yakın kalçası olduğunu iddia etti.

Büyük ölçüde kadın asistanlar, muhtemel cinsel partnerlerle yazılı mesaj veya telefon yoluyla yönünde temasa geçti ve takviminde cinsel aktivite için yer tuttu.

Kadın yöneticilerin ayrıca, muhtemel cinsel felaketleri karşılaması ve vaat edilen iş tekliflerini takip etmesi gerektiği iddia ediliyor; savcılar, bunları düşürüp aşağılamış ve düşmanca bir çalışma ortamı yakalamışlardı.

New York eyaletinin avukatlık bürosu, insan kaynakları departmanına yapılan çok sayıda şikayet olmasına rağmen, mağdurlar için anlamlı bir soruşturma ya da yardım ya da Weinstein'ın sonuçları olmadığını söyledi.

Şirketin zehirli çalışma ortamı, gizlilik içinde gizlice örtülü anlaşma anlaşmalarına ulaşmak için uygulanan bir uygulama yüzünden gizlendiğini ve bunun, Weinstein'ın düşüşünü takip eden cinsel taciz suyunun ardından yeniden incelenen bir politika olduğunu söyledi.

Amerika'nın en ünlü ceza savunma avukatlarından biri olan Weinstein'ın avukatı Ben Brafman, yaptığı açıklamada "" Bay Weinstein'ın davranışı kusursuz olmadığı halde kesinlikle bir suç yoktur "dedi.

Soruşturma sonunda Harvey Weinstein'ın diğer yöneticilerin çoğundan daha fazla kadın üst düzey yönetici pozisyonuna yükseldiğini ve ayrımcılık yapılmadığını açıkça göreceğiz "dedi. Brafman, "Soruşturmanın amacı film endüstrisi boyunca reformu teşvik etmekse, Bay Weinstein soruşturmayı benimsenecek" dedi. "Ancak amacınız Bay Weinstein'ın günahını bozmak olacak olursa, kendini şiddetle savunacaktır."

Eyalet Başsavcısı Eric Schneiderman, Devlet Yüksek Mahkemesinde açılan dava, Weinstein'ın çalışanların "kısır ve sömürücü kötü muamelesinin" ayrıntılarını verdi.

Schneiderman, "Şikayetimizde iddia edildiği gibi The Weinstein Company, çalışanlarını yaygın cinsel taciz, yıldırma ve ayrımcılıktan korumaktan kaçınarak New York yasalarını defalarca açıkladı" dedi.

"The Weinstein Company'nin satışı mağdurların telafisine uğramasını sağlamalı, çalışanlar ileride korunacak ve faillerin ne de haksız olarak zenginleşmeyeceklerini" belirttiler.  

Geçtiğimiz hafta, Los Angeles'taki bölge avukatlık bürosunun polisin üç Weinstein cinsel saldırı davasını savcılara sunduğu belirtildi.

Başkan Barack Obama'nın yönetiminde görev yapan eski bir yetkili tarafından yönetilen bir grup yatırımcı, The Weinstein Company'yi satın almak için ileri görüşmelerde olduğu anlaşılıyor.

Son görüş bildiren Hollywood'un web sitesinde yer alan son başvuru tarihi, Maria Contreras-Sweet önderliğinde yaklaşık 500 milyon dolarlık bir teklifle mağdurları telafi etmek için bir fona dahil edildiğini belirtti.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image