Arama

Osmanlı emanetlerine 600 yıl sonra ulaşıldı

8 yıl önce


Osmanlı emanetlerine 600 yıl sonra ulaşıldı
ad image
ad image

Onlar, bundan 600 yıl önce Yıldırım Beyazıt’ın Balkan fetihleriyle Karaman’dan yollara düşerek bugünkü Makedonya’nın doğu bölgelerine yerleştiler. Bugün sayıları 10 binin üzerinde olan Yörükler, dillerini de kültürlerini de koruyor. Başta altyapı olmak üzere birçok sorunla yüz yüze kalan Yörük Türklerine yardım elini ise Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı uzatıyor. Bölgede 100 yıldır süren su sıkıntısına çare olan TİKA, tarım ve eğitim alanında da bölgede kalıcı projelere imza atıyor.

Balkan coğrafyasının önemli ülkelerinden Makedonya'nın 2 milyonluk nüfusunun yüzde 4'ünü Türkler oluşturuyor. Bölgede yaşayan 30 bin Türk'ün en az 10 bini Yörük Türkü. Plaçkovica Dağları'nın eteklerinde yaşayan Yörükler, 14. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'nun Balkan coğrafyasını fethinin ardından, Makedonya'nın doğu bölgelerindeki dağlık kesimlerine Karaman'dan getirilerek iskan edildi. Ormanlarla çevrili bölgelerdeki köylerde Anadolu lehçesine yakın Türkçe konuşuluyor. Yörükler, aradan geçen 600 yıla rağmen eski geleneklerini ve yaşam tarzlarını devam ettiriyorlar. Zengin folklorik özellikleri, giyim kuşam tarzları ve kendine özgü yaşam biçimleriyle yaşayan Yörük Türkleri, geçimlerini geleneksel küçükbaş hayvancılık ve tütün ekimi sayesinde sağlamaya çalışıyor.

TİKA YÖRÜK TÜRKLERİNE SAHİP ÇIKIYOR 

Başta altyapı olmak üzere, eğitim ve sosyo ekonomik sorunlar, bölge halkının farklı alanlarda sıkıntılar yaşamasına sebep oluyor. Sağlık sorunları, üretim darlığı, sosyal sorunlar ve göç bunlar arasında yer alıyor. Mevcut olan sorunların giderilmesi ve bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek sıkıntıların önlenmesi amacıyla TİKA tarafından kırsal ve az gelişmiş bölgelerin kalkınmasına yönelik arıcılık, meyvecilik ve seracılık yetiştiriciliği, eğitime destek ve alt yapı projeleri gerçekleştiriliyor.

BİN YÖRÜK TÜRKÜ İÇİN 14 KİLOMETRE UZUNLUĞUNDA SU HATTI 

TİKA, bölgede gerçekleştirdiği su projesiyle Yörüklerin 100 yıldır kanayan yarası olan su sorununu çözerek önemli bir işe imza attı. Bu kapsamda Radoviş Belediyesi sınırları içinde yer alan ortalama bin Yörük Türkünün yaşadığı Ali Koç ve Kocali köylerinin su sıkıntısını çözmeye yönelik olarak, Ağlar Dağları eteklerinde tespit edilen ve yöre halkının ''Soğuk Su'' olarak adlandırdığı zengin su kaynağından yaklaşık 14 km uzunluğunda bir su hattı oluşturularak, köydeki evlere su ulaştırıyor. Borularla taşınan suyun bölgeye dağıtılmak üzere toplanacağı yüksek kapasiteli su depoları, modern teknolojiye sahip su klorlama ve arıtma tesislerinin kurulması çalışmaları noktasında sona gelindi.

TARIM ALANINDA DEV DESTEK

Tarım alanında da sera ve meyve yetiştiriciliği desteklenerek neredeyse bitme noktasına gelen tütün ekiminden elde edilen gelirin kayıpları sarılmaya çalışılıyor. “Doğu Makedonya'da Sera Sebzeciliği Geliştirme Projesi" kapsamında, toplamda 560 aileye verimi yüksek sebze çeşitlerinin yıl boyunca ekimini sağlayabilmeleri için gerekli seracılık ekipmanları ile tohum desteği sağlandı.

“BEN TÜRKİYE'Yİ UNUTAMAM"

TİKA'nın sera yardımından yararlanan 58 yaşındaki Hatice Kopova, kendisine uzanan yardım eliyle ilgili olarak şunları söylüyor: “Cumhurbaşkanı Erdoğan'a selam olsun Yörük diyarından, ben Türkiye'yi unutamam, Türkiye'miz bizim her şeyimiz. TİKA'nın sera desteği sayesinde yılda bin 500 euro tasarruf sağlıyoruz. TİKA bize arı kovanı da dağıtacak, bu sayede yıllık bin 500 euro daha kazanacağız. Allah Türkiye'yi her şeyden korusun, bu yardımları hiç unutmayacağız."

“2006'DAN ÖNCE TÜRK BAYRAĞINI HİÇBİR YERDE GÖREMEDİNİZ"

Yörük Tarımcılar Birliği Başkanı Hasan Namuş ise 9 belediyede toplam 72 Yörük köyünün bir araya gelerek bir birlik kurduklarını ve sera dağıtımına büyük talep olduğunu belirterek, “2006'dan önce burada hiç kimse Türk bayrağını hiçbir yerde göremezdi şimdi TİKA Türk bayrağını her yerde dalgalandırıyor" açıklamasında bulundu.

KÖY OKULLARININ YÜZDE 90'I TADİLATTAN GEÇİRİLDİ

Yörüklerin yaşadığı köylerde bulunan okulların tadilat ve donanımını gerçekleştiren TİKA, Yörüklerin geleceği için önemli bir adım atmış oldu. Köy okullarının yüzde 90'ının tadilat ve donanımı gerçekleştirilerek gençlerin daha iyi bir ortamda eğitim imkanına kavuşması sağlandı. TİKA, 20'den fazla köyde okulların tadilat ve donanımını gerçekleştirerek 4 bin öğrencinin sağlıklı bir ortamda eğitim almasına yardımcı oldu. TİKA ve MATÜSİTEB Derneği işbirliğinde 10 yıldan bu yana Yörük öğrencilere burs desteği de sağlanıyor. Ayrıca her eğitim döneminin açılışında öğrencilere okul malzemesi yardımında bulunularak eğitim güçlendiriliyor.

 

Kaynak: Yeni Şafak

 

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

Selim ber

Gerçekten muhteşem bir klip emeğine sağlık diyelim yolu açık olsun, hızlı ve etkili haber için takipdeyim 👍

1 yıl önce
ad image
ad image