Arama

Pankreasın Görevleri Nelerdir?Pankreasın tedavideki Yeri ve Önemi

6 yıl önce


Pankreasın Görevleri Nelerdir?Pankreasın tedavideki Yeri ve Önemi
ad image
ad image

Pankreas midenin hemen altında yaprak şeklinde pembemsi bir organdır. Hem organ hem de hormon ürettiğinden karma bez olarak isimlendirilir. Pankreas kolesistokinin ve sekretin hormonu etkisi ile her gün 1-1,5 litre pankreas özsuyu üretir. Pankreasın ürettiği sindirim salgıları wirsung kanalı ile taşınarak vater kabarcığı denilen yerden onikiparmakbağırsağına dökülür. 
Sekretin hormonu sayesinde pankreastan üretilen bikarbonat iyonları incebağırsağa dökülerek ortamın bazik hale gelmesini sağlar. Bu durum enzimlerin çalışmasını kolaylaştırır.
Kolesistokinin hormonu ise pankreastan enzimlerin üretilerek incebağırsağa dökülmesini uyarır. Pankreastan üretilen lipaz enzimi yağların sindiriminde, amilaz karbonhidratların sindiriminde, nükleaz enzimleri besinlerdeki DNA ve RNA’nın sindiriminde, tripsinojen ve kimotripsinojen aktifleştikten sonraproteinlerin sindiriminde görev alır.
 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image