Arama

PYBS Sınav Sonuçları Açıklandı mı - PYBS 2015 Başvurusu Ne Zaman Ne kadar Burs Alacağım - Pybs Burs Ne Zaman Kesilir-2 Kasım 2015

8 yıl önce


PYBS Sınav Sonuçları Açıklandı mı - PYBS 2015 Başvurusu Ne Zaman Ne kadar Burs Alacağım - Pybs Burs Ne Zaman Kesilir-2 Kasım 2015
ad image
ad image

2015 yılı PYBS Başvurusu Ne zaman? PYBS sınav sonuçları ne zaman açıklanıyor? Ne kadar burs alacaksınız? PYBS burslarının süresi ne kadar, ne zaman kesilir? Bunlarla ilgili merak ettikleriniz bu haberimizin detayında…
Eğitim söz konusu olduğunda eğitim bursları da gündeme gelir. Maddi durumu zor ailelerin çocuklarına ödenen eğitim bursları sınavlar sonucunda veriliyor.“İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumlarında Parasız Yatılılık, Bursluluk Sınavı ( PYBS )” bu sınavın adıdır. Devletten eğitim bursu almak isteyen öğrenciler bu sınava girip belli bir oranda başarı elde etmek zorundadır.Peki bu sınava nasıl ve ne zaman başvurabiliyoruz? 2015 yılı “İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumlarında Parasız Yatılılık, Bursluluk Sınavı ( PYBS ) ne zaman ve şartları nelerdir? Bu soruların cevabına haberimizin ayrıntılarında ulaşabilirsiniz.
a. Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
b. Mevzuatta belirlenen kayıt-kabul şartlarını taşımak.
c. Uzun süreli tedavi gördüğünü sağlık raporu ile belgelendirenler hariç, bulundukları sınıfta bir yıllık olmak.
d. Ortaöğretim kurumlarında, sınavın yapıldığı ders yılında okul değiştirme veya daha ağır bir ceza almamış olmak.
e. Maddî imkânlardan yoksun bulunmak (Bunun için ailenin 2014 yılı yıllık gelir toplamından fert başına düşen net miktarın 2015 Malî Yılı için tespit edilen 7.050,00 TL (yedibinelli TL)’yi geçmemesi gerekir. Geliri bu rakamı geçenlerin, 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu ile 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu kapsamında yer alanlar hariç hangi kontenjan grubunda olursa olsun PYBS başvuruları kabul edilmeyecektir.)
Aile gelirinin tespitinde ailenin 2014 yılında elde ettiği tüm gelirleri esas alınacaktır. Gelir durumu iyi olmayan kişi bursluluk sınavına başvururken “İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumlarında Parasız Yatılılık, Burs ve Sosyal Yardımlar Yönetmeliği’nde yer alan Öğrenci Ailesinin Maddî Durumunu Gösterir Beyanname”de öngörülen ve bu beyana esas olan gelirin tespitinde; Velinin ve eşi çalışıyor ise, eşi ile birlikte bütün yıllık gelir durumunu gösteren vergi dairesi, muhasebe birimi veya ilgili kişi, kurum ve kuruluşlardan alınacak 2014 yılına ait 12 aylık toplam gelirlerini gösteren belge, Velinin ve eşi çalışıyor ise, eşinin bakmakla yükümlü olduğu anne ve babası ile ilgili tedavi yardım beyannamesi, varsa bakmakla yükümlü olduğu diğer şahıslarla ilgili mahkeme kararının tasdikli örneği, Aile üyelerinin T.C. kimlik numaraları beyanı eklemek suretiyle belgelendirilmesi gerekir.
Bursluluk Başvurusunu kimler yapabilir?
Bu bursluluk sınavı ortaöğrenimde öğrenim gören öğrencileri ilgilendirmekte. Ortaokulların 5,6,7 ve 8. Sınıfları ile İmam-Hatip okullarında 5,6,7 ve 8.sınıflarında öğrenim gören öğrenciler bu sınavlara başvurabiliyor.
Parasız yatılılık başvurusu için;
Ortaöğretim kurumlarında sınavsız kayıtları yapılan ve öğrenimlerine devam eden, meslek lisesi, teknik lise, genel lise ve imam hatip lisesi program türlerinde 10 ve 11’inci sınıflarında öğrenim görüyor olmak.
Meslekî ve teknik ortaöğretim kurumlarının 10 ve 11’inci sınıflarında okuyan öğrenciler için tercih edeceği pansiyonlu okullarda aynı sınıf seviyesindeöğrenim gördüğü meslek alanı/dalı bulunmak.
Meslek lisesi, teknik lise, genel lise ve imam hatip lisesi program türlerinde 10 ve 11’inci sınıflarında öğrenim görüyor olmak.(Bu öğrencilerin dışındaki öğrenciler parasız yatılılık için başvuru yapamayacaklardır.)
Parasız yatılı olarak öğrenimine devam eden öğrencilere ayrıca burs verilmez.
 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image