Arama

Rusya'da 70 milyon yıl önce yaşamış fil kuşu bulundu

7 yıl önce


Rusya'da 70 milyon yıl önce yaşamış fil kuşu bulundu
ad image
ad image

Orenburg'da 65 milyon yıl önce sona erdiği kabul edilen Kretase döneminde yaşamış ve nesli tükenmiş fil kuşuna ait kalıntılar bulundu.

Günümüzdeki deve kuşlarına benzer, 80 santimetre boyundaki, dişli ve uçamayan bu kuş türünün daha önce yalnızca Amerika kıtasında yaşadığı sanılıyordu.

'KALINTILAR TÜRÜ BELİRLEMEK İÇİN YETERLİ'

TASS haber ajansına konuşan Rusya Paleontoloji Birliği Ulyanovsk Birimi Başkanı Vladimir Yefimov "İjberda köyü yakınlarındaki bir taş ocağında bir fil kuşuna ait omurga ve kaburga kemikleri bulundu. Bu kalıntılar türü ve boyutunu belirlemek için yeterli" dedi.

Aepyornis diye anılan bu kuş türüne ait kalıntıların daha önce Amerika kıtasında bulunduğunu belirten Yefimov "Buluntular çerçevesinde bizim bulduğumuz kuşla Kuzey Amerika'da bulunan kuşu karşılaştırmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

DAHA ÖNCE DE BİR KUŞ TÜRÜ BULUNMUŞTU

Bu arada bu yıl bilim insanları Orenburg Bölgesi'nde yine aynı yerde 'ihtiornis' denilen deniz kuşu kalıntılarına rastlamıştı.

Bu ender kuş türünün de yalnızca Amerika kıtasında yaşadığı tahmin ediliyordu. Buluntular ise söz konusu bölgede daha önce Orenburg'dan Arktik Okyanusu'na uzanan Turgay körfezinin bulunduğunu gösteriyor.

Yefimov "Buluntulara göre bölgedeki denizde çok sayıda farklı türden canlı vardı. Bu kuş türü de bataklık düz arazilerde yaşıyordu" dedi.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image