Arama

Saakaşvili: Ukrayna Başbakanı olabilirim

8 yıl önce


Saakaşvili: Ukrayna Başbakanı olabilirim
ad image
ad image

Saakaşvili, Politico adlı yayın organına verdiği demeçte, kendisinin Ukrayna’nın başbakanı olmayı düşünüp düşünmediği sorusuna, “Ben büyük değişimlere ve reformlara katılmak istiyorum ve bunu hangi makamda yapacaksam, hazırım” şeklinde yanıt verdi.

Saakaşvili diğer taraftan, kendisinin başbakanlık hayali kurmadığını ve ülkedeki nüfuzlu işadamlarının etkisi altına girmiş olan siyasi partilerden birine katılmayı düşünmediğini söyledi.

BAŞBAKAN YANSENYUK'A ELEŞTİRİ

Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk’u da eleştiren Saakaşvili, Başbakan Yatsenyuk’u, hükümetteki bakanları devre dışı bırakıp, çeşitli işadamlarının çıkarlarını savunan bir gölge hükümet kurmakla suçladı.

Başbakan Yatsenyuk’un partisinin iki hafta önce Ukrayna genelinde yapılan yerel seçimlere de katılmadığına değinen Saakşvili, bunun, Yatsenyuk’un partisinin reytinginin düşmesinin ortaya çıkmasını istememesinden kaynaklandığını savundu.

Saakaşvili, “Eğer siz, popülerliğinizin ne oranda olduğunu görmek istemiyorsanız, o zaman, reformları yönetme yetkisine sahip değilsiniz” diye konuştu.

Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk ile Odessa Valisi Mihail Saakaşvili arasında son haftalarda başlayan polemik, giderek şiddetleniyor.

POROŞENKO: 11 ARALIK'A KADAR MÜMKÜN DEĞİL

Saakaşvili’nin Başbakan Yatsenyuk’u etkisiz kalmakla suçlamasına Yatsenyuk, “Eğer Saakaşvili Gürcistan’da her şeyi iyi yapmış olsaydı, bugün ülkesinden ayrılmak zorunda kalmazdı” şeklinde yanıt vermişti. Saakaşvili de buna verdiği yanıtta, kendisinin Gürcistan’ın başında olduğu dönemde, Gürcistan’ın şimdiki Ukrayna’dan farklı olarak, savaş şartlarında bile rekor düzeyde ekonomik büyüme kaydettiğini söylemişti.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı’nın internet sitesinde Eylül ayında, Saakaşvili’nin başbakan olmasını talep eden bir dilekçe yayımlanmış ve bu dilekçe, cumhurbaşkanı tarafından gözden geçirilmesi için gereken asgari 25 bin imzaya kavuşmuştu.

Konuyla ilgili yanıt veren Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Saakaşvili’nin başbakan olmasının 11 Aralık tarihine kadar söz konusu olamayacağını, zira mevcut hükümetin faaliyet programının 11 Aralık’a kadar sürdüğünü belirtmişti.

 

Kaynak: DHA

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image