Arama

SAFRA KESESİNİN GÖREVLERİ NELERDİR?

7 yıl önce


SAFRA KESESİNİN GÖREVLERİ NELERDİR?
ad image
ad image

Karaciğer vücudumuzun en önemli organlarındandır. Uzmanlara göre 500 civarında görevi olan karaciğerimizin görevlerinden biri de safra sıvısını üretmektir. Karaciğer tarafından üretilen safra sıvısı yine karaciğerin hemen altındaki safra kesesinde depo edilir.
Safra kesesi besinlerin mideden onikiparmak bağırsağına geçmesi ile kasılarak depo ettiği safra sıvısının onikiparmak bağırsağına dökülmesini sağlar. Bu olayda sekretin hormonu etkilidir.
Safra yeşil renkli bir sıvı olup yapısında su, safra tuzları, biluribin ve kolesterol bulunur. Safra sıvısının en önemli görevi büyük yağ damlacıklarının küçük parçalara bölünmesidir (mekanik sindirim). Ayrıca safra sayesinde yağda eriyen A,D,E ve K vitaminlerinin bağırsaklardan kana geçmesi gerçekleşir. Dışkıya renk verilmesinde ve bağırsak pH’ının düzenlenmesinde de görev alan safra aynı zamanda bazı atıkların da atılmasında rol oynar (kolesterol ve biluribin gibi.). Safra kesesinde bekleyen safranın aşırı su kaybetmesi sonucu safra taşları oluşurken, safranın onikiparmakbağırsağına dökülemeyip kana karışması sonucu da sarılık hastalığı meydana gelir.

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image