Arama

Şebnem Tovuzlu: boşandım, şarkıcı oldum, 5 ay sonra araba aldım

7 yıl önce

Şarkıcı Şebnem Tovuzlu "Evgördü" programının konuğu oldu.

Şebnem Tovuzlu: boşandım, şarkıcı oldum, 5 ay sonra araba aldım
ad image
ad image

 

"Planet Parni iz Baku" tiyatrosunun yapımı "Aganatig" adlı komedi filmini Şubat ayının 1-den Bakü'nün tüm sinemalarında izleyebilirsiniz.

Guncel-haber.com tanınmış Azerbaycan aktörü, "Planet Parni iz Baku" KVN tiyatrosunun üyesi, Emekdar artist Cabir İmanov ile röportajı sunuyor. 

- Konserlerde alkışlanan kahramanlarım fazladır, Neden Aganatig hüsusileşdirildi?

- Birincisi, bu çoktan düşünülmüş, test edilmiş ve sevilmiş bir personaj. Onun sevilen olduğunu videoçarhların Görünümler, izleyicilerin sahnelere tepkisi kanıtlıyor. Aganatig personajına olan münasebeti bilsek de, izleyicileri bezdirmemek için geleneksel konsertlerimizde onu her defasında sahneye çıharmırdıg. Arkadaşlar ve hatta yolda bulduğumuz insanlar onu sahnede neden görmediklerinin sebebini soruyorlardı. Şimdi ise Azerbaycanda Kinomaniya sürecinin başladığı bir dönemde, personajın ayrı bir film için hazır olduğu kararına vardık. Sadece, ilginç senaryo yazmak gerekiyordu.


 

- Bu imge nasıl ortaya çıktı, özel bir geçmişi var mı?

- Evet, var (gülüyor). Bu imge uzun yıllar önce sürüş vesigemin olmadığı zamanlarda ortaya çıktı. Sebep ise ruhsatsız ve evden izinsiz yola çıkmamı gizlemek idi. Kendimi olduğumdan yaşlı göstermek için gözlük takıyor, şapka goyurdum ve direksiyon arkasına oturuyordum, o imgeye uygun konuşuyordum da (gülüyor). Benimle birlikte olan kardeşim ve dayım oğlu bana ihtiyar erkeğe ohşadığımı diyorlardı.

- Filmin senaryo yazarları kimdir?

- Konserlerin, "Mahalle" ve "Ölüler HHI yüzyıl" filmlerin, verilişlerin senaryosunu yazan klasik terkip: Tahir İmanov, Elekber Eliyev, Mütellim Hesenov ve Memmedeli Kazımov. 

- Ağanatigin KVN sahnesinde gördüğümüz maceraları filmde yer alır?

- Aslında izleyiciler Ağanatigin merkezinde olduğu tüm olayların otomobilde gerçekleştiğine alıştı. Filmde ise onun yetenekleri ve maceralarının ölçeği genişledi. Tüm süjeti açıglamayacam, bir onu derim ki, Aganatig kendi meslektaşlarının yardımıyla suç gruplaşmanın elinden adam kurtarmak etmeli olur.

- Başrollerde kimleri göreceğiz?

- Tahir İmanov, Behram Bagirzade, Azer Memmedzade, Emil Abbasov, Elekber Eliyev, Ziba şücai ve Ağanatigin eşinin karakterini Emekdar artist Tünzale Ağayeva yarattı. 


 

 " Aganatig "  filmi için yazılan saundtrek hızlı popüler oldu ....

- Aganatig biraz farklı personaj, dolayısıyla da işte farklı bir yazara başvurmalı olduk. Tercihimiz "Bakü-Moskova uçağı", "Ağabala Çaykovski", "Sovetski" gibi şarkıların yazarı Elçin İmanov oldu. Şarkıyı Celik ifa ediyor.

- Bu sizin ilk yönetmen takıntınızdır?

- Evet. Bu nedenle kinotengidçilerden, izleyicilerden bunu dikkate almalarını rica ediyorum (gülüyor). Aslında filmde ilkler fazladır.

- Mesela ...

- Filmde Emekdar artist Tünzale Ağayeva ve bestekar Elçin İmanov da kendilerini aktör gibi sınayıblar. Daha öncede dediğim gibi, filmin müziği için Elçin İmanova müracaat etmiştik. Tabii ki, o öncelikle senaryo ile tanış olmalıydı, senaryo ile tanışma zamanı ise kendini personajların birinde gördüğünü dedi. Doğrusunu söylemek, hiç zaman filmde çekilmediyine rağmen, rolün üstesinden ustalıkla geldi. T.Ağayeva ise baş rolü oynamasa da, ilk kez aktirsa gibi seyirci karşısına çıktı. Bu yüzden ona özel teşekkürlerimi belirtmek isterim.

- Konuşma öncesinde ülkede Kinomaniya sürecinin başladığından konuştuk, seri yeni animasyon sunuluyor, bu sizde tereddüt yaratmaz?

- Biz bunu meslektaşlar arasında defalarca ele aldık. Düşünün ki, filmin fevralın 1-de ekranlara çıkacağını dört ay önce gerarlaşdırmışdıg. Şubat 1-ne kadar ise 3 premyera baş tutacak. Bir film senaryo yazarı, yönetmen, operatör, işıgçı, aktör, makyaj ve giyim ustalar, teknik heyetin dahil olduğu büyük bir çalışma grubu demektir. Bu madalyonun görünmeyen tarafı, burada yaklaşık 50-60 kişi çalışıyor ve eğer ülkede aynı anda birkaç filmin çekildiğini düşünürsek, bu industriyada çalışan ve sevdiği işle uğraşan insanların sayısını bir düşünün. Bu, sevindirici bir durumdur, çünkü hatalar olsa da, işin gittiğini kanıtlıyor. Bu sürecin sonucunu göreceğiz.
 

- Eylül'de "Ölüler HHI yüzyıl" filminin galası oldu, şubatta yeni bir film. Zaman dilimi öyle büyük değil, "yağmurdan çıkıp, yağmura düştünüz" diyebiliriz?

- Mola için uzun süre gözlesek, hiçbir şey elde olamayız, çünkü hayat hızla geçiyor. Genel olarak, bir filmin erseye gelmesi iki aşamadan oluşur, çekim ve çekimden sonraki dönem. Bazen ikinci aşama daha ağır ve uzun süreli olur.

Asıl yağmur hala tutar (gülüyor). Premyeraya sonra Nisan'da yapılacak konserlerin egzersizleri başlayacak.

- Yeni filmlerin çokluğuna sevindiyinizi diyorsunuz. Sanat şeylere sevk etmeli, öğretmelidir ...

- Filmlerimizin ve genellikle, gördüğümüz tüm işlerin hiç de basit olmayan mesajları var. Aganatig kendisi halkın arasından çıkan bir personaj, bir obrazdır. Onun kendi değerleri, dünyaya özgü yaklaşımı var. Onun dili ile dünyada en büyük değer insan ve insan ilişkilerinin olduğunu söylemek istedik.

- Eleştiriye ilişkiniz?

- Eleştiri olmalı! Ama esaslı ve nesnel eleştiri, daha "bu ne zamandan aktör olup", "bu nereden yönetmen oldu" gibi yok. Normal eleştiri hataları yansıtmalıdır. Sanatları, yaratıcılığı ve emeği değerlendiren kişiler sunulan işi objektif değerlendirmeyi de başarırlar.

Bence, her emeğe değer vermek gerekir, ahı hiçbir şey birden oluşmaz, bugün zayıftır, yarın güçlü olacak, peşekarlaşacag, pühteleşecek, sadece çalışmak gerekir. 
Sonda ise ohucularınızı Şubat ayının 1-den paytahtımızın tüm sinemalarında ekranlara çıkacak "Aganatig" filmine bakmaya davet ediyorum.

- Röportaj için teşekkür ederim.

Sebine Shmidhan 
Foto: İsmail Nur

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

Selim ber

Gerçekten muhteşem bir klip emeğine sağlık diyelim yolu açık olsun, hızlı ve etkili haber için takipdeyim 👍

1 yıl önce
ad image
ad image