Arama

Sırbistan, NATO tatbikatına Rus silahlarıyla katılacak

8 yıl önce


Sırbistan, NATO tatbikatına Rus silahlarıyla katılacak
ad image
ad image

Sırbistan Başbakanı Aleksandr Vuçiç, geçen hafta gerçekleştirdiği Moskova ziyaretinde, Rusya’dan silah satın alınmasını öngören bir anlaşmaya imza attı. Vuçiç, Hırvatistan’ın yeni ağır silahlar aldığına dikkat çekerek, Rusya’dan silah alınmasının ‘bölgede güvenlik dengesinin korunmasını sağlayacağını’ söyledi.

Diğer yandan Sırp askeri birlikleri, ABD öncülüğünde Almanya’da yapılacak NATO tatbikatına katılmaya hazırlanıyor. Sırbistan, 2007'de kabul ettiği tarafsızlık doktrini çerçevesinde Rusya ve Batı arasında denge politikası benimsiyor. Ancak uzmanlar, Belgrad’ın bu stratejisinin uzun soluklu olamayacağı görüşünde.

‘YAKINDA TARAF SEÇMEK ZORUNDA KALACAĞIZ’

Balkan Insight sitesine konuşan güvenlik uzmanı Prof. Dr. Zoran Dragisic, “Sırp yetkililer, AB’ye üyeliğin ülkenin stratejik hedefi olarak kalmaya devam ettiğini Rusya’ya da hep söylüyor. Ancak Sırbistan henüz bir AB üyesi değil ve bu nedenle ‘iki sandalyeye birden’ oturmaya çalışıyor. Ben, bu politikanın uzun vadeli olacağının imkansız olduğu kanaatindeyim. Çok yakında bir tarafı seçmek zorunda kalacağız” dedi.

‘SIRBİSTAN NATO İLE DAHA ÇOK İŞBİRLİĞİ YAPIYOR’

Sırp askeri uzman Aleksandr Radic de Rusya ile silah alımı anlaşması imzalanmış olmasının Belgrad-Brüksel ilişkilerini kötü etkilemeyeceğini belirtti:

“AB ile ilişkilerimizin kötüleşeceğini düşünmek için bir neden yok. Çünkü Sırbistan askeri tatbikat ve ekipman konusunda NATO ile Rusya’dan daha çok işbirliği yapıyor.”

‘BAZI NATO ÜLKELERİNDE BİLE RUS YAPIMI SİLAHLAR VAR’

Sırbistan'ın NATO tatbikatına Rus silahlarıyla katılacak olmasını yorumlayan Zoran Dragisic ise tatbikatta yer alacak diğer birçok ülkenin de envanterinde hala Rus yapımı silahlar bulunduğunu hatırlatarak, bunun herhangi bir sorun teşkil etmeyeceğini vurguladı.

Dragisic, “Eskiden Varşova Paktı’ne üye olan bazı NATO ülkeleri bile hâlâ Rus yapımı silahlara sahip. Bu silahların değiştirilmesi hem pahalı hem de uzun zaman gerektiriyor. Bulgaristan, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti bu süreci henüz tamamlayamadı. Bu nedenle kimse Sırbistan’dan tatbikata Rus silahlarıyla katılmamasını bekleyemez” yorumunu yaptı.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image