Arama

Suriye'de yabancı savaşçı sayısı ikiye katlandı

8 yıl önce


Suriye'de yabancı savaşçı sayısı ikiye katlandı
ad image
ad image

Merkezi New York'ta bulunan ve güvenlik araştırmaları yapan Soufan Group adlı şirketin hazırladığı raporda, Haziran 2014'te 12 bin olarak tahmin edilen Suriye'deki yabancı savaşçı sayısının, Aralık 2015 itibarıyla 27 bin ile 31 bin arasında bulunduğu ifade edildi.

Yeni istatistiklerin başta IŞİD olmak üzere Irak ve Suriye'deki terör örgütlerine dış ülkelerden katılımı engellemeye yönelik çabaların yeterince etkili olmadığını gösterdiği öne sürülen raporda, 86 farklı ülkeden kişilerin iç savaşa katılmak için Suriye'ye gittiği kaydedildi.

Yabancı savaşçılar arasında en büyük grubu 8 bin kişiyle Ortadoğu ve Kuzey Afrika oluşturuyor. Soufan Group'un çalışmasına göre yaklaşık 5 bin kişi Avrupa, 4 bin 700 kişi ise eski Sovyet cumhuriyetlerinden geliyor. 

EN FAZLA KATILIM TUNUS'TAN

Avrupa Birliği ülkelerinden Suriye'ye savaşmaya gidenlerin sayısının son 18 ay içinde 2 bin 500'den en az 5 bine yükseldiği vurgulanan raporda, bunların 3 bin 700'ünün Almanya, Fransa, İngiltere ve Belçika kaynaklı olduğu belirtildi.

Raporda, Suriye'deki iç savaşa en fazla yabancı katılımının Tunus'tan olduğu, Ekim 2015 itibarıyla yaklaşık 6 bin Tunuslunun Suriye'de bulunduğu aktarıldı.

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image