Arama

SURİYELİ KÜRTLER PYD'YE KARŞI AYAKLANDI

7 yıl önce


SURİYELİ KÜRTLER PYD'YE KARŞI AYAKLANDI
ad image
ad image

ROJAVA'da Kürtler baskıcı tutumu sebebiyle PYD ile karşı karşıya geldiler. Derik kentinde bölgedeki en büyük Kürt gruplarından ENKS protesto gösterisi düzenledi. PYD'ye yönelik protestoya sert müdahale geldi.

PYD baskıcı tutumu sebebiyle Kürtleri ikiye böldü. ENKS, PYD yönetiminin aldığı özerklik kararlarını protesto etmek için Derik kentinde bir gösteri düzenledi.

ENKS Derik sorumlularından Bengin Haci Ahmed, protestonun yapılacağı meydana gitmek isteyen göstericilerinin yolunun TEV DEM üyeleri tarafından kesildiğini belirtti. PYD ve Tev-Dem güçleri bir gazeteci ile Kürdistan Demokrat Partisi – Suriye (PDK-S) Politbüro üyesi Muhammed Ali Bave Nado’yu gözaltına aldı.

SİLAHLA GÖSTERİCİLERE SALDIRDILAR

Bengin Haci Ahmed, “Arkadaşlarımız yollarını değiştirmek istedi ancak bu kez asayiş güçlerinin yanısıra TEV-DEM üyelerinin saldırısına uğradılar” diye konuştu. ENKS yekilisi, asayiş güçlerinin müdahalede silah kullandığını ve göstericilerin biraraya gelmesini engellediğini dile getirdi.KÜRTLER PYD'YE KARŞI NİYE AYAKLANDI?

ENKS Yerel Meclisi, bugün saat 10:00’de Rojava Özerklik Yönetimi’nin (Kantonlar) eğitim sistemine karşı çıkmak için halkı meydana çağırmıştı.

Rojava’da kantonlar, yeni bir eğitim müdredatı hazırlamış ve uyulmasını zorunlu kılmıştı. Bunun üzerine Suriye rejimi, Haseke ve Kamışlo’daki okulları kapatarak, öğretmenlerin de görevlerine son verdi.

Halk, durumun Esad rejimi için fırsat oluşturduğunu ve çocuklarının eğitim alamamasıyla sonuçlandığını dile getirerek, gösteriler düzenliyor.Göstericiler, zorunlu askerlik uygulamasına da karşı çıkıyor. 7 Kasım’da da ENKS Yerel Meclisi’nin çağrısı üzerine Çılax ilçesinde meydana çıkılmıştı.Rojava’nın birçok kentinde sözkonusu uygulamalar protesto ediliyor.

 

Kaynak: Ajanslar

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image