Arama

TARİHİ AYIP!

8 yıl önce


TARİHİ AYIP!
ad image
ad image

Amasra Kalesi, 15 Nisan 2013'te, Dünya Miras Merkezi tarafından, 'Ceneviz Ticaret Yolu'nda Akdeniz'den Karadeniz'e Kadar Kale ve Surlu Yerleşimleri' adıyla UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ne eklendi. Amasra Kalesi'nin Dünya Miras Listesi'ne alınması süreci devam ederken, Boztepe ve Zindan Mahallelerini çevreleyen duvarlarına yazılar yazılması tepki çekti. 'Sormagir' ve 'Zindan' adında iki ana kütleden oluşan kaleyi ilçeye bağlayan Kemere Köprüsü'nün bulunduğu 'Karanlık Tünel' olarak bilinen yer ile kalenin çeşitli noktalarında duvarlara farklı renklerde sprey boya ile yazılar yazıldı. 3 ana giriş kapısı bulunan kale duvarlarındaki yazı, kalp ve şekiller kirliliğe neden oldu.

"BU BİZE HİÇ YAKIŞMIYOR"

Boztepe Mahallesi Muhtarı Hüseyin Göktepe, kale duvarlarına yazılan yazılar ile ilgili Kaymakamlık ve Müze Müdürlüğü'ne şikayette bulunduklarını söyledi. Göktepe, "Amasra Kalemizin geçmişi 3 bin yılıktır. Buraya gelen bazı insanlarımız kalenin surlarını sprey boya ile boyamışlar. Bu bize hiç yakışmıyor. Buraya yurt dışından da turistler geliyor ve bu manzarayı görünce çok şaşırıyorlar" dedi.

"AMASRA DÜNYANIN GÖZBEBEĞİ"

Amasra Belediye Başkan Vekili Ak Partili Recep Işık da Amasra Kalesi'nin, Amasra için büyük önem taşıdığını söyledi. Kalenin, geçmişten günümüze kadar korunarak geldiğini anlatan Işık, şöyle konuştu:

"İnsanlarımız bunun değerini bilmelidir. Çevreyi gezdiğimizde kale surlarına, tarihi dokuya anlamsız, hiçbir şekilde bir şey ifade etmeyen yazılar görüyoruz. Bu yazılar kalemiz için tehlikeden ziyade, görüntü bozukluğuna neden oluyor. Vatandaşlarımızın, gençlerimizin daha duyarlı, dikkatli olmasını istiyoruz. Amasra dünyanın gözbebeği bir yerdir. Burası hepimize emanet edilmiştir. Biz de en iyi keşilde korumalıyız."

Kale surlarında çeşitli renklerde sprey boyalar ile yazılan yazı ve şekillerin, kalenin tarihi dokusuna zarar vermeden silinmesi için çalışma yapılacağı bildirildi.

 

Kaynak: DHA

 

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

Selim ber

Gerçekten muhteşem bir klip emeğine sağlık diyelim yolu açık olsun, hızlı ve etkili haber için takipdeyim 👍

1 yıl önce
ad image
ad image