Arama

Tek Hücreli Canlıların Özellikleri Nedir Beslenme Şekilleri Nasıldır!

8 yıl önce


Tek Hücreli Canlıların Özellikleri Nedir Beslenme Şekilleri Nasıldır!
ad image
ad image

Tüm canlılar beslenmekle birlikte farklı canlılar farklı beslenme stratejilerine sahiptirler. Bazıları avlanırken bazıları da üzerinde yaşadığı canlıdan tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmektedirler. Büyük canlılar büyük maddelerle beslenebilmektedirler. Ancak küçük canlılar genellikle daha seçici olmak zorunda kalırlar.

Tek hücreli canlılar bu konuda çok farklı yollar izleyebilmektedirler. Bazı tek hücreliler fotosentez veya kemosentez yolu ile kendi besinlerini kendileri üretmektedirler. Bazı bakteriler ve öglena gibi tek hücreliler bu yolla beslenirler.

Heterotrof olan bazı tek hücreliler ise diğer canlıların üzerinde veya içinde yaşayarak doğrudan onların besinleriyle beslenirler. Bu canlılar hazır sindirilmiş besinleri doğrudan hücrelerine alırlar. Bunu difüzyon veya aktif taşıma yöntemi ile yapabilirler. Örneğin plazmodyum gibi bazı tek hücreliler insan kanında yaşayarak hazır besin alırlar.

Amip gibi bazı tek hücreliler ise bir besin veya kendilerinden daha küçük hücrelerle karşılaştıklarında yalancı ayaklarını kullanarak onları sarar ve hücre içine alırlar. Daha sonra besini hücre içinde sindirirler. Su birikintilerinde yaşayan bu tür canlılar suda asılı vaziyette duran serbest organik maddelerle de beslenebilirler. 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image