Arama

Tokiden Ev Almak Mı Daha Cazip Yoksa Kredisiz Sistemle Ev Almak Mı?

2 yıl önce


Tokiden Ev Almak Mı Daha Cazip Yoksa Kredisiz Sistemle Ev Almak Mı?
ad image
ad image

 

            Toki evlerinin şehrin dışında olması, devlet garantili olması ve çekilişle verilmesi gibi özellikleri vardır. Şehir dışındaki toki konutları, ilk zamanlar cazip olmasına karşın, günümüzde diğer ev fiyatlarından farkı kalmamıştır. Toki evlerinde, bankalar aracı olmaktadır. Ödemelerin aksaması halinde, banka yaptırım uygulamaktadır. Toki'nin engellilere ve gelir seviyesi düşük kişilere verdiği ucuz evler, tokinin yaptığı uygulamalardandır. Ancak normal vatandaş, şehrin epey uzağındaki toki evlerine ödeyeceği miktar, diğer evlerden pek farkı yok.

  Faizsiz Ev Almak Çok Önemlidir

            Toki, ödeme işlemlerini banka ile yapmaktadır. Ayrıca, toki çekilişle müşteri seçmektedir. Bu nedenle, tokiden taksitle ev almak oldukça zordur. Ev piyasası ile aynı seyir içerisinde olan toki konutlarının tercih edilmesi, daha çok emekliler, memurlar ve gelir seviyesi düşük vatandaşlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Bir vatandaşın tokiden ev almak istiyorum, diyerek tokiye başvurması halinde, çekilişi beklemesi gerekir.

  Faizsiz Sistemle Ev Almak

            Günümüzde faizlerin yükselmesi, faizsiz ev alımını artırmıştır. Senetle ev satan, imece usulü ve altın günü uygulaması ile ev satan firmalar, faizsiz ev alımı için seçenektir. Kar yapı ve hizmet bedeli ile çalışan bu firmalar, kredili evlere nazaran daha makul fiyatlarda ev satışı sunmaktadırlar. Ev sahibi olmak isteyen bir kişi tokiden ev almak yerine, kredisiz şartları değerlendirdiği zaman, birincisi, istediği yerden ev alacaktır.

            Toki'den taksitli ev alması için, çekiliş hakkının olması gerekir. Bu çekilişe giren vatandaş, bu çekilişi kazandıktan sonra, Toki'den taksitli ev alabilmektedir. Bu nedenle tokilerden ev almak istiyorum diyen bir vatandan, şartları çok iyi analiz etmelidir. Çıkan aksaklıklar, zarara neden olabilir.

            Faizsiz sistemle ev alacak kişi, kredili yönteme göre daha az ödeyecektir. İstediğiniz evi istediğiniz fiyata satın alıyorsunuz ve bu fiyat üzerinden hizmet bedeli veya kar payı ödüyorsunuz. Diğer sistemlerde, ev sizin yerinize satın alınıyor ve siz bir ev kadar faiz ödemek zorunda bırakılıyorsunuz. Belki faizli ev almak çok pratik bir hale getirilmiş olabilir. Ancak güvenilir firmalarla anlaşıp, az bir hizmet bedeli ile alacağınız eve fazla ödemenize gerek kalmaz.

Kaynak: https://www.birevimolsa.net/tokiden-ev-nasil-alinir/

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

ad image
ad image